chemical labels

Etykiety chemiczne – druk na żądanie dzięki drukarkom kolorowym

11 kwi 2024 - Mariusz Bielecki

Rozwój przemysłu chemicznego oraz zwiększające się wymagania dotyczące bezpieczeństwa i identyfikacji produktów chemicznych sprawiają, że coraz większą wagę przywiązuje się do używania właściwych etykiet i oznaczeń. W tym kontekście Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS) oraz rozporządzenie CLP (Classification, Labelling, Packaging) to kluczowe punkty odniesienia. Wdrożone w celu standaryzacji etykietowania substancji chemicznych na całym świecie regulacje narzucają określone wymagania. Mówią one m.in. o tym jak mają wyglądać etykiety chemiczne i piktogramy, jaką mają mieć treść oraz formę.

Jednym z wyzwań, które przedsiębiorstwa muszą podjąć, jest zapewnienie zgodności z przepisami dotyczącymi etykietowania. Jednocześnie powinny mieć na uwadze zachowanie elastyczności i efektywności w procesie produkcji. Dla wielu firm rozwiązaniem jest wykorzystanie drukarek etykiet kolorowych, umożliwiających drukowanie etykiet GHS na żądanie.

Etykiety chemiczne zgodne z obowiązującymi przepisami

Etykiety chemiczne

Przepisy GHS oraz rozporządzenie CLP precyzyjnie określają wymagane elementy etykiety substancji chemicznych oraz ich rozmiary. Uwzględniają również wielkość opakowania. Etykieta powinna być dostosowana tak, aby była czytelna i zrozumiała dla użytkowników.

Zgodnie z rozporządzeniem CLP:

 • dla opakowań o pojemności mniejszej niż 3 litry, etykieta chemiczna musi mieć wymiary minimalne 52 mm x 74 mm, z piktogramami o wymiarach minimalnych 10 mm x 10 mm
 • dla opakowań o pojemności od 3 do 50 litrów, etykieta powinna być większa, z wymiarami minimalnymi 74 mm x 105 mm, a piktogramy również muszą być większe
 • opakowania o pojemności większej niż 50 litrów powinny mieć etykietę o wymiarach minimalnych 105 mm x 148 mm, z większymi piktogramami, również o wymiarach minimalnych 32 mm x 32 mm.

Etykiety GHS muszą zawierać również wszystkie wymagane informacje dotyczące:

 • klasyfikacji substancji,
 • składu chemicznego,
 • ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa
 • instrukcji dotyczących postępowania w przypadku awarii.

Cztery korzyści wynikające z drukowania etykiet GHS na żądanie

Etykiety chemiczne drukowanie

Etykiety substancji chemicznych czy piktogramy możemy samodzielnie wydrukować na drukarkach kolorowych. Co dzięki temu zyskujemy? To:

 • Elastyczność w produkcji. Drukowanie etykiet na żądanie pozwala na dostosowanie się do zmieniających się potrzeb. Jest sprzymierzeńcem w szybkim reagowaniu na nowe regulacje lub zmiany w klasyfikacji substancji.
 • Oszczędność czasu i kosztów. Eliminacja konieczności zamawiania etykiet z zewnątrz oraz gromadzenia zapasów pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, zwłaszcza w przypadku małych ilości etykiet.
 • Zgodność z przepisami. Dzięki możliwości dostosowania treści etykiet do aktualnych wymagań prawnych, firmy mogą zapewnić zgodność ze wszystkimi obowiązującymi regulacjami dotyczącymi etykietowania.
 • Personalizacja. Drukowanie etykiet kolorowych umożliwia wprowadzenie dodatkowych informacji, logo firmy czy grafiki, co pozwala na wyróżnienie produktów na rynku.

Nie tylko samodzielny druk, ale i projektowanie etykiet dzięki programowi etiLABEL

Drukarki etykiet kolorowych to skuteczne narzędzie dla przedsiębiorstw, które muszą zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi etykietowania substancji chemicznych. Wykorzystując program do tworzenia etykiet etiLABEL możesz z łatwością dodawać, usuwać lub edytować w dowolnym momencie tekst i grafikę. Dzięki wbudowanej bibliotece piktogramów ich dodawanie jest dziecinnie proste.

Drukuj i projektuj etykiety! Sprawdź, która wersja etiLABEL jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia!

Jeżeli zastanawiasz się czy nasza oferta jest atrakcyjna również dla Ciebie, skontaktuj się z nami. Pomożemy w doborze odpowiedniego zastosowania, zaprezentujemy działanie sprzętu jak również wykonamy dla Ciebie próbki. Przekonaj się na własne oczy jakie możliwości daje druk na żądanie. Zapewniamy fachowe doradztwo i pomoc w użytkowaniu.

Spytaj o ofertę!

Podobne artykuły

Back to top