taśma termoprzewodząca w elektronce

Taśma termoprzewodząca – jak skutecznie i wydajnie odprowadzać ciepło w elektronice

27 paź 2023 - Tomasz Januszewski

Każde urządzenie elektroniczne generuje ciepło, które musi być odpowiednio odprowadzane, aby mogło właściwie funkcjonować. Nieodpowiednie zarządzanie gospodarką cieplną w elektronice nie tylko może prowadzić do uszkodzenia urządzenia, ale również obniża komfort użytkowania. Ma też wpływ na wydajność pracy danego urządzenia. Często stosowaną metodą odprowadzania ciepła jest nakładanie na komponenty past termoprzewodzących. W poniższym artykule skupię się natomiast na rozwiązaniu alternatywnym jakim jest taśma termoprzewodząca.

Taśma termoprzewodząca vs. pasta – który produkt lepszy do usprawnienia procesu technologicznego?

Odprowadzanie ciepła za pomocą pasty termoprzewodzącej z pewnością ma swoje zalety. Jednak nieodpowiedni jej dobór, zależny od materiału z którego wykonany jest radiator lub niewłaściwy sposób aplikacji może doprowadzić do nieefektywnego odprowadzania ciepła. Dodatkowo, w przypadku seryjnej produkcji, aplikowanie pasty wydłuża proces technologiczny.

taśma termoprzewodząca na urządzeniu elektronicznym


Alternatywnym materiałem, który z powodzeniem odprowadzi ciepło i jednocześnie usprawni proces technologiczny jest taśma dwustronna termoprzewodząca. Etisoft jako preferowany konwerter firmy 3M ma wieloletnie doświadczenie w doradztwie i doświadczenie w zakresie wykorzystywanych materiałów i elementów funkcyjnychtaśmy przewodzące ciepło i termopady  są produktami przez nas polecanymi. Warto dodać, że mamy również możliwość docięcia rolki na dowolną szerokość oraz wykonanie gotowych wykrojów pod daną aplikację.


Czym charakteryzują się taśmy termoprzewodzące 3M?


Taśmy termoprzewodzące  3M™ 8810 i  3M™ 8926 mają  wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Im większy współczynnik przewodzenia, tym lepsza przewodność.
Należy jednak pamiętać, że wydajność taśmy zależy nie tylko od samej przewodności, ale również od sposobu aplikacji. W odróżnieniu od past, samoprzylepne taśmy termoprzewodzące lub termopady jednolicie przylegają do całej powierzchni komponentu szczelnie wypełniając wszystkie mikronierówności. Precyzyjne przyleganie do powierzchni zapewnia efektywne odprowadzanie ciepła do radiatora. To, co odróżnia pastę od taśmy termoprzewodzącej jest brak konieczności okresowej wymiany przewodnika ciepła w przypadku taśmy. Dodatkową zaletą jest czysta aplikacja bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Dzięki temu stanowisko pracy oraz samo urządzenie elektroniczne nie ulegają zabrudzeniu.

Potrzebujesz elementów funkcyjnych do innych rozwiązań? Sprawdź nasza ofertę!

Inną zaletą taśmy termoprzewodzącej jest jej wielofunkcyjność. Taśmy termoprzewodzące i termopadydwustronnie klejące, dzięki czemu z powodzeniem nie tylko odprowadzą ciepło, ale połączą ze sobą powierzchnie. Dodatkowo pełną funkcję uszczelniającą przed wilgocią i zanieczyszczeniami oraz pochłaniają drgania.

taśma termoprzewodząca

Zalety taśmy termoprzewodzącej:

 • dobra przewodność cieplna
 • przyczepność do różnych powierzchni
 • izolacja dielektryczna
 • tłumienie drgań
 • uszczelnienie
 • łączenie powierzchni.

Aplikacja taśmy termoprzewodzącej na płytkach PCB – realizacja dla producenta elektroniki


Jakiś czas temu zgłosił się do nas producent elektroniki z zapytaniem o taśmę termoprzewodzącą do aplikowania na płytkach PCB. W tym przypadku klient chciał otrzymać gotowy wykrój o konkretnych wymiarach, aby sprawnie aplikować taśmę podczas procesów produkcyjnych. Dzięki naszym możliwościom technologicznym byliśmy w stanie zrealizować ten projekt dostarczając dwustronną taśmę termoprzewodzącą w takiej formie, aby proces produkcyjny był jak najbardziej wydajny.

Przykładowe zastosowania:

 • montaż radiatorów
 • przewodzenie ciepła w układach scalonych
 • odprowadzanie ciepła w PCB
 • oświetlenie LED
 • montaż paneli LCD
 • połączenia COF.Jeżeli poszukujesz rozwiązania termoprzewodzącego dla Twojego projektu, zapraszamy do kontaktu!

Tu wpisz swoje zapytanie!

Podobne artykuły

Back to top