Adam Krawiec z Etisoft Smart Solutions wywalczył tytuł Drużynowego Mistrza Europy w modelarstwie lotniczym! Jego ekipa jako jedyna zdobyła komplet punktów!

29 sie 2022 - Joanna Heler-Kończakowska

Gratulujemy naszemu koledze sukcesu wywalczonego podczas zawodów rozgrywanych w Macedonii. Adam z drużyną startował w kategorii F1B. To modele swobodnie latające napędzane silnikiem gumowym.

– Konkurencja polega na wykonaniu 7 lotów i utrzymaniu się w powietrzu przez określony czas. Start modelu wykonuje się przez jego rzut w górę. Wówczas uruchamiają się śmigła. Model przy korzystnych prądach powietrza potrafi wznieść się nawet na 200 metrów, a następnie przechodzi do lotu szybowego. Najlepsze modele w neutralnym powietrzu utrzymują się około 8 min, w silnych noszeniach lot może trwać do kilku godzin, a model uciec z miejsca startu. W tej konkurencji oceniany jest wyłącznie czas lotu—wyjaśnia Adam, który startował w barwach Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych, a w Etisoft Smart Solutions jest kierownikiem działu budowy maszyn.

Jak podkreśla, sztuka modelarska to obecnie technologia… wysokich lotów, bazująca na włóknach węglowych, technologiach przeniesionych z  Formuły 1 czy lotnictwa.

Reprezentacja Polski, której częścią jest Adam oprócz tytułu drużynowego Mistrza Europy w klasie F1B zdobyła II miejsce w klasyfikacji generalnej biorąc pod uwagę sumę lotów wszystkich klas F1. Adam prowadzi na dzisiaj klasyfikację generalną Pucharu Świata. W przyszłym roku czeka go obrona tego medalu na Mistrzostwach Świata we Francji! Już trzymamy kciuki za sukces!

Podobne artykuły

Back to top