autonomiczne roboty mobilne

Czego potrzebują autonomiczne roboty mobilne

26 paź 2021 - Olaf Dudek

System intralogistyczny to coś więcej niż flota robotów AGV. To cały ekosystem produkcyjny, który potrzebuje infrastruktury, by wykorzystać cały potencjał drzemiący w automatyzacji intralogistyki. Jak się w nim odnajdują autonomiczne roboty mobilne?

Dzisiaj nowoczesne przedsiębiorstwa, myśląc o porządku na halach produkcyjnych i obsłudze dużej ilości stanowisk mierzą się z wyzwaniem efektywnego transportu wewnątrzzakładowego oraz składowania palet. Wykorzystanie w tym celu mobilnych robotów AGV/AMR staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego transportu, a dzięki rozwiązaniom informatycznym takim jak IntraFleet czy inżynieryjnym – jak automatyczne magazyny palet – staje się to coraz prostsze.

Autonomiczne roboty mobilne a infrastruktura

Każda przestrzeń magazynowa potrzebuje obsługi i infrastruktury, która pomoże pracownikom w przeładowywaniu, sortowaniu i układaniu składowanych produktów. Nie inaczej jest w przypadku floty robotów AGV/AMR, która dla wydajnego funkcjonowania zakładu potrzebuje własnej wewnętrznej infrastruktury pomocniczej. Każdy z robotów przypisany jest więc do stacji dokującej pozwalającej na ładowanie robota. Dzięki wewnętrznym systemom monitorowania roboty AGV dokonują operacji ładowania w najbardziej optymalnych momentach bez potrzeby ludzkiej ingerencji.

Roboty potrzebują również miejsca do transportu towarów po wyznaczonych  ścieżkach przeznaczonych dla robotów mobilnych. Na przykład rolotoków, przy których roboty mogą odbierać lub dostarczać transportowane towary.

Co zrobić z pustą paletą?

Towary w magazynie i na hali produkcyjnej trzeba na czymś przewozić. Z reguły są to palety w zależności od rozmiaru przewożonych towarów. Magazynowanie oraz ponowne wykorzystanie pustych palet jest jednak wyzwaniem logistycznym. Stworzenie płynnego przepływu palet wewnątrz zakładu stanowi potencjalnie czasochłonne i problematyczne zagadnienie. Z pomocą przychodzi tu rozwiązanie stworzone przez Etisoft Smart Solutions: Automatyczny Magazyn Palet (AMP). System porządkuje obieg pustych palet: dostarcza, odbiera puste palety między AMP a stanowiskami produkcyjnymi lub na magazynie.

autonomiczne roboty mobilne

Funkcjonalność Automatycznego Magazynu Palet

Główną zaletą magazynów automatycznych jest ich bezobsługowy charakter, zatem celem rozwiązania AMP było sprowadzenie do minimum potrzeby ingerencji ludzkiej. Transport palet odbywa się więc w sposób automatyczny i przewidywalny. Pojazdy wykonują więc zaplanowane zadania związane z przemieszczaniem, odbiorem czy układaniem pustych palet. Bezobsługowe i dodatkowo zintegrowane z naszym systemem Intrafleet rozwiązanie pozwala na wygodne „zarządzanie pustą paletą”. Oznacza to wydajne oraz automatyczne składowanie i ponowne wykorzystywanie palet.

autonomiczne roboty mobilne

Kilka ważnych specyfikacji systemu AMP:

  • przewiduje się 3 wersje systemu w zależności od pojemności: AMP 10, AMP 15, AMP 20
  • automatyczna bądź manualna dystrybucja pustej palety
  • automatyczny załadunek i rozładunek stosu palet
  • dostosowany do standardu palet EUR1 lub EUR3 lub z możliwością modyfikacji indywidualnej.

Jeśli zastanawiasz się czy roboty AGV/AMR sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie – skontaktuj się z nami.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top