Druk cyfrowy składanych instrukcji, książek, ulotek, schematów wierceń i ich zastosowanie dla AGD/automotive, cz. 1

27 paź 2022 - Mateusz Skowron

Karton z wymarzonym sprzętem klienta składa się nie tylko z docelowego urządzenia, dla którego została dokonana transakcja. W środku powinien być umieszczony całego szereg elementów pomocniczych, które ułatwią kupującemu pierwszy kontakt i zachowanie przy tym środków ostrożności, utrzymanie koniecznej czystości czy prawidłowy montaż w miejscu docelowym. Pozornie nieistotne elementy paczki, którą otrzymuje klient, niejednokrotnie potrafią rozwiązać i wyjaśnić pojawiający się komunikat na ekranie urządzenia – z tego powodu warto zabezpieczyć się w materiały o wysokiej jakości, głównie dla komfortu docelowego użytkownika produktu.

Druki – integralna część Twojego produktu. Wiesz o tym?

Poprzednio starałem się przybliżyć wielowiekową technikę sitodruku, o której napisałem dwa osobne artykuły dostępne tutaj – część 1 i część 2. Sitodruk jednak nie odpowie na potrzeby, o których wspomniałem w pierwszym akapicie. Zwyczajowo, w pierwszej części artykułu skupię się na technicznych aspektach druku cyfrowego, by następnym razem przybliżyć Ci, w jaki sposób wykorzystujemy tę technologię w Grupie Etisoft.

Druk cyfrowy – zalety i wady technologii

druk instrukcji3

Druk cyfrowy zyskał swoją popularność między innymi ze względu na prostotę użytkowania – oczywiście zestawiając go z innymi technikami druku, taki jak wspomniany wcześniej sitodruk czy offset. Zajmuje też niewiele miejsca, bo najprostsze drukarki cyfrowe można znaleźć nawet umieszczone w przestrzeni biurowej przedsiębiorstwa, w którym służą do druku nieskomplikowanych dokumentów wewnętrznych. W tym przypadku można zauważyć ogromną zaletę, czyli praktyczny brak procesu przygotowawczego przed rozpoczęciem druku, Oczywiście w przypadku bardziej skomplikowanych projektów należy odpowiednio przygotować pliki do druku. Jednak jest to jedynie promil czynności, które należy przedsięwziąć w porównaniu z drukiem sitowym. Dzięki wyeliminowaniu konieczności przygotowania matryc i sit, druk cyfrowy stał się idealnym kandydatem w przypadku poszukiwania druków personalizowanych, takich jak imienne zaproszenia czy wizytówki. Podsumowując wymienione korzyści nasuwa się więc wniosek, że „cyfra” rozwija swoje skrzydła przy niewielkiej ilości kopii, by przy wysokich nakładach oddać pałeczkę lidera drukowi offsetowemu.

Z istotnych zalet należy wymienić także:

  • Poprzez brak potrzeby przygotowania narzędzi zmniejsza się koszt jednostkowy, a także termin realizacji
  • Możemy liczyć na wysoką jakość i powtarzalność kopii, porównywalną z drukiem offsetowym
  • Stosunkowo wysoką prędkość druku
  • Możliwość elastycznego doboru gramatury papieru, w zależności od Twoich potrzeb
  • Przez brak potrzeby wytwarzania matryc, można w prosty sposób dokonać zmian w projekcie unikając kosztów wymaganych przy innej technice.
druk instrukcji2

Sporo z wymienionych zalet czyni druk cyfrowy techniką niemal idealną. Jednak należy pamiętać, że wiążą się z nią istotne ograniczenia. W przypadku standardowych drukarek cyfrowych nie uzyskamy firmowego koloru z palety PANTONE®, a tylko jego interpretację w barwach wykorzystywanych w druku czyli palecie CMYK. Niestety, technika ta jest nieopłacalna w przypadku większych nakładów – jeśli planujesz druk kilku tysięcy kopii jednej instrukcji, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się druk offsetowy. Mimo potrzeby poniesienia kosztów przygotowania produkcji cena jednostkowa kopii będzie znacznie bardziej atrakcyjna.


Z wad druku cyfrowego należy wymienić:
• Mimo wysokiej jakości druku, ustępuje on pod tym względem drukowi offsetowemu, co najbardziej zauważalne jest podczas pełnego pokrycia kolorem arkusza.
• Druk cyfrowy jest opłacalny od jednej do kilkuset kopii jednej odbitki. Przy większych nakładach koszt odbitki jest stały niezależnie od nakładu..
• Mimo elastyczności w przypadku gramatury, format w większości drukarek cyfrowych zamyka się w B3.

druk instrukcji1

Dobór odpowiedniej techniki druku czasem nie jest na pierwszy rzut oka oczywisty. Wpływ na to ma szereg czynników, których prawidłowe zidentyfikowanie wymaga specjalistycznych kompetencji i doświadczenia. Szukasz drukarni sitodrukowej, która z powodzeniem zabezpieczy Twój łańcuch dostaw? Nasi eksperci przygotują dla Ciebie odpowiednią ofertę z uwzględnieniem Twoich potrzeb – Możesz liczyć na eksperckie doradztwo w sprawie technicznych aspektów druku.

Jeśli instrukcje obsługi są dołączane do Twoich produktów i szukasz firmy z wieloletnim doświadczeniem w ich produkcji, wizją ich użyteczności i dysponującym wszechstronnym parkiem maszynowym –

Skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły

Back to top