Instrukcje obsługi w niskich i wysokich nakładach, czyli dlaczego warto postawić na druk inkjetowy

13 cze 2024 - Mateusz Skowron

Firmy produkcyjne reprezentujące branżę AGD, RTV i automotive stawiają na wysoką jakość swoich produktów, która jest także związana z przejrzystą i zrozumiałą instrukcją  obsługi. Druk inkjetowy staje się coraz bardziej popularną techniką drukowania materiałów na papierze, oferując optymalne rozwiązanie dla produkowania instrukcji obsługi zarówno w niskich, jak i wysokich nakładach. Spełnia jednocześnie oczekiwania dotyczące jakości druku, jego wydajności oraz konkurencyjnej ceny.

Elastyczność i efektywność druku inkjetowego podczas druku instrukcji obsługi

Metoda druku inkjetowego charakteryzuje się prawdziwie elastycznym podejściem do produkcji oraz potrzeb dużych klientów. Ze względu na druk na wstędze, pozwala na zaprojektowanie instrukcji obsługi w dowolnym formacie i na różnorodnych typach papieru, w tym na papierach pozyskiwanych z recyklingu. Drukowanie inkjetowe to również wysoka rozdzielczość i jakość samego druku, co bezpośrednio wpływa na estetyczny wygląd wydruków i czytelność tekstu. Metoda jest również ekonomiczna pod względem zużycia tuszu, co przekłada się na niskie koszty druku, szczególnie w przypadku dużych nakładów.

Sprawdź, jakiego rodzaju druki oferujemy!

Do największych zalet druku inkjetowego należy zaliczyć także jego wydajność. Ze względu na to, że rolowy druk inkjetowy jest opracowany w technice cyfrowej, odbywa się bez konieczności przygotowania kosztownych matryc drukarskich, co pozwala na szybkie rozpoczęcie drukowania, nawet w przypadku niewielkich nakładów. Mimo braku potrzeby przygotowania fizycznych narzędzi, druk nadaje się także zamówień wysokonakładowych, osiągając prędkość druku sięgającą nawet do 150 m/min.

Idealne rozwiązanie dla niskich i wysokich nakładów manuali

Atrakcyjna cena przy niskich nakładach

Podczas drukowania niskonakładowych zamówień instrukcji użytkowania, druk inkjetowy gwarantuje koszty porównywalne z drukiem offsetowym, który kojarzony jest z korzystną ceną jednostkową przy wysokich nakładach. Wyeliminowanie konieczności tworzenia drogich form drukarskich sprawia, że produkowanie nawet kilkudziesięciu egzemplarzy jest opłacalne. Jest to idealne rozwiązanie na przykład dla firm, które wprowadzają na rynek nowe produkty lub oferują niestandardowe konfiguracje.

Wysoka wydajność przy dużym nakładzie

Przemysłowy druk inkjetowy potrafi drukować z dużą prędkością sięgającą 150 m/min, co czyni je wydajnym rozwiązaniem podczas druku dużych nakładów instrukcji obsługi. Co więcej, mimo tej wydajności, wciąż pozwala na bezkosztowe wprowadzanie kolejnych rewizji do już produkowanych wyrobów, bo nie generuje kosztów związanych z przygotowaniem fizycznych narzędzi. Ta nowoczesna metoda zapewnia także wysoką jakość druku, porównywalną z drukiem offsetowym, jednocześnie zachowując atrakcyjną cenę bez względu na zamówiony nakład.

Rolowy druk inkjetowy sprawdzi się zatem zarówno w przypadku drukowania krótkich serii instrukcji obsługi, jak i dużych nakładów. W przypadku niskich nakładów zalety druku cyfrowego pozwalają na szybką realizację zamówienia bez ponoszenia wysokich kosztów przygotowania produkcji. Natomiast w przypadku zamówień wysokonakładowych, druk inkjetowy zapewnia wysoką wydajność i ekonomiczną produkcję znaną z techniki offsetowej.

Korzyści druku inkjetowego

  • Wysoka jakość druku – druk rolowy inkjet zapewnia przyjemną dla oka jakość druku, odwzorowując szczegółowo teksty, zdjęcia, czy schematy urządzeń zawarte w manualach.
  • Wydajność – gwarantują także dużą prędkość, co pozwala na szybką realizację nawet dużych zamówień. Druk inkjetowy eliminuje czasochłonne i kosztowne procesy przygotowawcze kojarzone z drukiem offsetowym.
  • Elastyczność – druk inkjetowy jest dostosowany do produkcji krótkich serii bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z przygotowaniem matryc drukarskich. Świetnie sprawdza się do druku niewielkich serii instrukcji obsługi w różnych językach lub jednej książki, zawierającej wiele języków.
  • Optymalna cena – druk w tej metodzie jest także najbardziej ekonomiczny, szczególnie w przypadku mniejszych nakładów. Koszt druku jednej sztuki jest porównywalny do druku offsetowego, mimo niskiego nakładu.
  • Wpływ na środowisko – technika druku inkjetowego wykorzystuje znacznie mniej atramentu w porównaniu do innych metod – generuje tym samym mniej odpadów produkcyjnych, a ta sama ilość atramentu pozwala na wyprodukowanie znacznie większej ilości produktów.

Druk inkjetowy jest coraz popularniejszą metodą wykorzystywaną w produkowaniu instrukcji obsługi ze względu połączenie zalet, jakie oferuje zarówno dla niskich, jak i wysokich nakładów. Drukarnia Graffiti członek Grupy Etisoft, wykorzystuje swoje doświadczenie w druku produktów na papierze, by doradzić Ci w kwestiach związanych z technicznymi aspektami druku oraz pomoże wybrać idealne rozwiązanie dostosowane do wymagań jakościowych, jakie muszą spełniać Twoje manuale.

Jeśli szukasz wydrukowanych w świetnej jakości instrukcji obsługi i innych druków na papierze, to jesteśmy odpowiednim partnerem dla Ciebie. Nasza doświadczenie w branży sprawia, że dostarczamy nie tylko produkty, ale również pewność, że zabezpieczymy Twój łańcuch dostaw na lata.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

Kategorie

Podobne artykuły

Back to top