Drukarka Printronix T8000 z systemem weryfikacji kodów. Wdrożenie w Thule
Kody kreskowe, czy coś może być nie tak? Założyliśmy, że najskuteczniejszym będzie sprawdzanie poprawności kodów już na etapie ich wydruku. Używane dotychczas drukarki nie były bowiem w stanie zweryfikować, czy nadrukowane kody są poprawne jakościowo. Jaką rolę odegrała tu drukarka Printronix T8000?
Kody kreskowe
Kody kreskowe. Znają je wszyscy. Nie każdy wie co oznaczają, jakie mają zastosowanie, ale trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie biznesu bez nich. Są bowiem wszędzie.
Spotykamy je na produktach codziennego użytku, w sklepach, magazynach, laboratoriach, czy też na biletach i reklamach… Wykorzystuje się je na liniach produkcyjnych, w gospodarce magazynowej i w transporcie. Ułatwiają zarządzanie towarami i produktami, usprawniają procesy logistyczne eliminując błędy i przyspieszając pracę.
Kody kreskowe, czyli czytelność przede wszystkim
W zasadzie mają same zalety. I tak jest. Dopóki działają, a ściślej mówiąc, dopóki są czytelne. Niestety, czasem pojawiają się problemy. Mimo wysokiej klasy drukarek, dobrze dobranych materiałów eksploatacyjnych, właściwie przeszkolonej kadry, mogą zdarzyć się niewłaściwie wydrukowane kody. Co wtedy? Ekspedientka w sklepie po prostu wpisze wydrukowaną pod kodem wartość ręcznie.
Systemy automatyczne
W zaawansowanych systemach nie ma jednak na to czasu, a często nawet możliwości. Kody odczytuje się automatycznie przez systemy skanujące i błąd lub brak odczytu generuje problemy. Czasem jest to wydłużenie czasu operacji przyjęcia lub wydania towaru. Innym razem jest to zatrzymanie linii produkcyjnej. Za każdym razem jest to koszt. Jeśli dzieje się tak u naszego odbiorcy, to oprócz kosztów i straty czasu musimy wziąć pod uwagę również utratę dobrego imienia naszej firmy, a czasem wręcz kary finansowe, czy nawet zerwanie kontraktu.
Z takimi zagadnieniami każdego dnia spotykają się firmy na całym świecie. Zarówno te małe, jak i te duże. Przed koniecznością rozwiązania takich problemów stanęła również firma Thule. Szwedzki koncern to światowy lider na rynku bagażników dachowych i uchwytów do przewozu sprzętu sportowego takiego jak rowery, narty, kajaki etc. Na portfolio składają się także wielofunkcyjne wózki dziecięce, foteliki do przewozu dzieci, a także torby podróżne, plecaki oraz wiele innych.
Choć firma Thule ma świadomość znaczenia właściwego oznakowania produktów i dołożyła wszelkich starań, aby dostarczać produkty z prawidłowo wydrukowanymi kodami, to jednak czasem i tu zdarzały się problemy z odczytem kodów. Chcąc zminimalizować ryzyko pojawiania się błędów, polski oddział firmy zwrócił się do Etisoftu z prośbą o pomoc w znalezieniu rozwiązania służącego skutecznej weryfikacji wydrukowanych kodów kreskowych.
Wczesna weryfikacja kodów
Założono, że najskuteczniejszym będzie sprawdzanie poprawności kodów już na etapie ich wydruku. Używane dotychczas drukarki nie były w stanie zweryfikować, czy nadrukowane kody są poprawne jakościowo.
Weryfikacja „wzrokowa” przez pracownika nie tylko byłaby czasochłonna, ale przede wszystkim nie dawałaby 100% gwarancji poprawności. Niejednokrotnie kody wyglądające na pozór poprawnie zawierają błędy lub nie spełniają norm jakościowych, a tym samym mogą być nieczytelne.
Zainstalowanie standardowych czytników na drukarkach również nie było optymalnym rozwiązaniem. System umożliwiał co prawda odczyt kodów i ewentualne zatrzymanie druku, bądź powtórny wydruk w razie wystąpienia błędu, jednak z uwagi na pewne ograniczenia to wciąż nie było to czego oczekiwał klient.
Drukarka Printronix T8000 z dedykowanym systemem walidacji kodów
Kolejnym pomysłem było zainstalowanie drukarki z dedykowanym system walidacji kodów. Drukarka Printronix T8000 – to był to strzał w dziesiątkę. Każdy wydrukowany kod jest automatycznie sprawdzany i to nie tylko pod kątem czytelności. Również zgodności z normami ISO (np. właściwy kontrast, marginesy). W przypadku błędnego odczytu, administrator systemu może zdefiniować szereg działań, jak np. powtórne skanowanie, zatrzymanie druku, czy też ponowny wydruk etykiet. Działania te można ze sobą łączyć. Nie ma też obawy, że błędna etykieta trafi „do obiegu” – jest ona „niszczona” poprzez zadrukowanie jej wybranym wzorem, np. szachownicą.
W razie pojawienia się błędów na kilku kolejnych etykietach, co może być spowodowane np. uszkodzeniem głowicy, system zatrzymuje proces drukowania. Informuje o problemie nie tylko odpowiednim komunikatem pojawiającym się na dużym i czytelnym ekranie drukarki. Drukarka Printronix T8000 sygnalizuje go również dźwiękowo i wizualnie.
Drukarka Printronix T8000 – wdrożenie systemu weryfikacji kodów
Nie oznaczało ono tylko instalacji samych drukarek. Koniecznym było dostosowanie się do ograniczeń wynikających z wykorzystywanego przez Thule systemu. Generowanie etykiet przez serwer znajdujący się poza granicami Polski, a tym samym brak możliwości jakiejkolwiek ingerencji we wzorce wydruku było sporym wyzwaniem. Podobnie jak liczba formatów oraz materiałów, na których drukowane są etykiety.
Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników drukujących etykiety oraz wsparciu działu informatycznego udało się przeprowadzić szereg testów. Finalnie system został skonfigurowany w taki sposób, aby nie tylko poprawnie drukował i weryfikował etykiety. Również wymagał jak najmniejszej ingerencji ze strony operatorów. Wdrożenie nie tylko więc poprawiło jakość oznaczeń, ale i ułatwiło codzienną pracę.
Mówi Janusz Dembowski, IT manager w Thule Sp. z o.o.
Przed zainstalowaniem zaoferowanych przez Etisoft drukarek pojawiało się sporo niedogodności związanych z błędnym wydrukiem kodów kreskowych. Pociągało to za sobą koszty związane z odbiorem towaru, przepakowaniem, a następnie z ponownym, tym razem poprawnym, oznaczeniem i kolejną wysyłką. Natomiast od czasu wdrożenia nie pojawiła się ani jedna reklamacja. Także obsługa samej drukarki nie stwarza jakichkolwiek problemów. W zasadzie to przypominamy sobie o jej istnieniu wtedy, gdy chcemy pochwalić się tym, jak obecnie funkcjonuje nasz system weryfikacji kodów kreskowych. Obecnie wszystkie drukowane na etykietach kody są weryfikowane i do produkcji trafiają już tylko te poprawne.
Interesuje Cię jak zweryfikować kody kreskowe, chcesz wyeliminować błędne kody już na etapie produkcji?