etykieta logistyczna

Etykieta logistyczna GS1 – jak samemu ją wydrukować

9 paź 2024 - Joanna Heler-Kończakowska

Globalna logistyka staje się coraz bardziej złożona, dlatego standardowe oznaczenia na opakowaniach gwarantują sprawne zarządzanie przepływem produktów. Etykieta logistyczna GS1 to międzynarodowy standard identyfikacji przesyłek, który umożliwia śledzenie towarów na każdym etapie łańcucha dostaw. Sprawdź krok po kroku, jak ją wygenerować – od wyboru odpowiednich narzędzi, po tworzenie kodów i poprawne umieszczenie wymaganych informacji na etykiecie. 

Co to jest system GS1? Jaką rolę pełni w przypadku etykiet logistycznych?

System GS1 to globalny zestaw standardów dotyczący identyfikacji produktów, usług, lokalizacji oraz jednostek logistycznych, używany w wielu branżach na całym świecie. Pozwala na unifikację oznaczeń w łańcuchu dostaw, co znacząco ułatwia zarządzanie logistyką, handel, a także komunikację między firmami. 

Organizacja międzynarodowa GS1, która stoi za całym pomysłem, zarządza opracowanym systemem, a jej głównym celem jest ułatwienie wymiany informacji w skali globalnej poprzez jednolite standardy identyfikacyjne, takie jak kody kreskowe i kody QR. Zasady GS1 są spójne i identyczne we wszystkich krajach, które je zaimplementowały.

Dzięki niej osoby pracujące w branży produkcyjnej, a także detaliści, hurtownicy czy operatorzy mogą w łatwy i zrozumiały sposób przekazywać sobie informacje dotyczące transportowanych dóbr. Odpowiednio wygenerowane etykiety umożliwiają nie tylko identyfikację produktu, ale także jej śledzenie. Inne funkcje systemu GS1 to:

  • standaryzacja danych – kody kreskowe, etykiety i systemy identyfikacyjne umożliwiają firmom na całym świecie bezproblemową wymianę informacji,
  • automatyzacja – GS1 znacząco wspiera automatyzację procesów biznesowych poprzez zastosowanie technologii skanowania kodów kreskowych, RFID oraz innych nowoczesnych narzędzi. Automatyzacja przyspiesza przyjęcie towaru do magazynu, inwentaryzacje czy wysyłkę, jednocześnie minimalizując błędy wynikające z ręcznego wprowadzania danych,
  • usprawnienie komunikacji między firmami na całym świecie,
  • zwiększenie przejrzystości – poprzez możliwość śledzenia jednostek od momentu ich wyprodukowania aż po dostarczenie do klienta,
  • wsparcie zrównoważonego rozwoju – dzięki optymalizacji procesów, lepszemu zarządzaniu zapasami oraz ograniczeniu marnotrawstwa produktów i zasobów, firmy mogą zredukować swój ślad węglowy. 

Co musi zawierać etykieta logistyczna?

Etykieta logistyczna kryje w sobie wiele informacji. Koduje się je pod postacią kodu kreskowego GS1-128. To najbardziej rozpoznawalny element GS1 stosowany na etykiecie logistycznej do kodowania jednostek logistycznych. Co więcej, stworzono 11 globalnych identyfikatorów, które wykorzystują wszyscy użytkownicy systemu GS1. Najważniejsze z nich to:

etykieta logistyczna
  • SSCC – Seryjny Numer Jednostki Logistycznej (ang. Serial Shipping Container Code). To 18-znakowy numer służący do identyfikacji jednostek logistycznych, 
  • GTIN – Globalny Numer Jednostki Handlowej (ang. Global Trade Item Number) – to unikalny identyfikator produktu, który jest podstawą kodów kreskowych stosowanych w systemie GS1,
  • GLN – Globalny Numer Lokalizacyjny (ang. Global Location Number) pozwala na identyfikację firm, magazynów, czy punktów sprzedaży, dodawany opcjonalnie.

Jak stworzyć kod SSCC?

Stworzenie etykiety logistycznej GS1 to ważny aspekt, którym powinien zająć się producent lub dystrybutor danego towaru. Na początku należy zarejestrować swoją firmę w organizacji GS1 i uzyskać prefiks GS1, który będzie unikalnym identyfikatorem Twojej firmy. Prefiks ten stanowi początek każdego kodu SSCC. Numer składa się z 18 cyfr i ma określoną strukturę.

Kto nadaje numer SSCC?

Aby otrzymać specyficzny prefiks GS1 z numerami do oznaczania swoich produktów, lokalizacji oraz jednostek logistycznych należy podpisać umowę z organizacją GS1. Policz swoje produkty, zapoznaj się z regulaminem i zamów kod poprzez wypełnienie wniosku online.

Innymi słowy, by móc generować kod SCC, firma musi się zarejestrować w organizacji GS1 i otrzymać od niej swój prefiks. Stanowi on część kodu SSCC. Dzięki temu każdy nadany numer jest unikalny i może być śledzony w całym łańcuchu dostaw.

Jaki format ma etykieta logistyczna?

Etykieta logistyczna składa się z kilku komponentów:

  • informacji tekstowych znajdujących się na górze – to przede wszystkim nazwa firmy, logo i adres,
  • w centralnej części znajduje się informacja tekstowa oraz wersja kodów kreskowych w czytelnym formacie,
  • na dole etykiety znajdują się symbole kodów kreskowych GS1-128 wraz z Identyfikatorami Zastosowania GS1 (IZ).

Jak wygenerować i wydrukować etykietę GS1?

etykieta logistyczna zaprojektowana w programie ETILABEL

Na początku należy określić liczbę wariantów, które będą stanowiły jednostki logistyczne. Następnie, zwróć uwagę na możliwość wygenerowania odpowiedniej liczby numerów SSCC, ponieważ każdy z nich jest obowiązkowym elementem etykiety logistycznej GS1

Aby przypisać produkty do systemu, konieczne będzie nadanie im numerów GTIN, które są reprezentowane w postaci kodów kreskowych EAN-13. W tym celu potrzebujesz numeru identyfikacyjnego firmy, który można uzyskać poprzez rejestrację na stronie organizacji GS1.

Następnie wspólnie z odbiorcą należy ustalić wszystkie niezbędne dane, które mają zostać zakodowane. To m.in. numery partii, waga czy inne istotne informacje. Wyznacz jednostki wysyłkowe. Taka operacja może wymagać użycia specjalistycznego oprogramowania do zarządzania etykietami. Na koniec, przygotowane produkty z wygenerowaną etykietą logistyczną GS1 możesz wysłać do odbiorcy.

Stworzenie i wydrukowanie etykiety logistycznej GS1 to podstawowy element efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Stosując takie standardy, firmy mogą zapewnić lepszą przejrzystość, automatyzację procesów i minimalizację błędów. Każda etykieta musi być odpowiednio wygenerowana i uwzględniać takie elementy jak numer SSCC czy GTIN. Musi być także zgodna z międzynarodowymi normami. 

Jak samemu zaprojektować etykiety GS1?

Do projektowania etykiet logistycznych można użyć programu ETILABEL Przeczytaj tutaj jak wygląda taki proces.

Zobacz demo ETILABEL’a, pobierz darmową wersję Starter!

W Etisoft kupisz wszystko z jednej ręki: etykiety i oznaczenia, taśmy termotransferowe, urządzenia Auto ID (drukarki, czytniki kodów kreskowych, program ETILABEL do projektowania etykiet.

Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły

Back to top