GS1 logistic labels

Etykiety logistyczne GS1. A czy Ty właściwie znakujesz swoje przesyłki?

11 sty 2023 - Dariusz J. Kawecki

Jasny standard komunikacji w logistyce, czyli etykiety GS1

Idealne dostawy. Szybko, we właściwym czasie, w oczekiwane miejsce, bez błędów. Do tego szybkie przyjęcie, rejestracja w systemie itp. To nasze oczekiwania. To wszystko jest możliwe od dawna, a jednak nie zawsze się udaje. Dlaczego? Oczywiście powodów może być mnóstwo, podobnie jak istnieje wiele sposobów żeby je wyeliminować. Dowiedz się czym są etykiety logistyczne GS1 i co zyskujesz stosując je w swoich procesach magazynowych.

Jednym z rozwiązań jest właściwe znakowanie przesyłek. Ile to razy spotykaliśmy się z ręcznie opisanymi paczkami?  Nie dość, że jest to mało estetyczne to jeszcze dodatkowo bywa trudne do odczytania.

Innym razem dostajemy przesyłki „ładnie oznaczone” z kodem lub nawet kilkoma kodami kreskowymi, prawie ideał… No właśnie prawie, bo finalnie oznaczenia i kody mówią coś tylko temu, kto je wygenerował. Czyli sprawdziły się świetnie… u dostawcy, a u odbiorcy już niekoniecznie (bo ten ma swój własny system oznaczeń).

Tymczasem od wielu lat istnieje spójny system oznaczeń, znany jako etykieta logistyczna GS1. Problemem jest tylko liczba firm, które wykorzystują to globalne rozwiązanie.
Jak można przeczytać na stronie Instytutu Logistyki i Magazynowania w Polsce etykiety w tym standardzie stosuje jedynie 4% uczestników systemu GS1.  Natomiast w krajach skandynawskich jest to 90% wszystkich etykiet na paletach w dystrybucji i magazynowaniu.

Czym jest etykieta logistyczna GS1?

ILIM definiuje ją w następujący sposób:

Etykieta logistyczna jest nośnikiem  informacji  w  łańcuchu  dostaw,  w  którym  wszyscy uczestnicy (producent, przewoźnik, dystrybutor, detalista) porozumiewają się wspólnym językiem. To porozumiewanie się jest możliwe dzięki stosowaniu standardów globalnego systemu GS1.

Etykiety logistyczne GS1 zwykle zawierają wiele informacji drukowanych. Zarówno w postaci czytelnej, jak i zakodowanych przy użyciu kodów w standardzie GS1-128 (nie mylić ze zwykłym kodem 128). Jedynym obowiązkowym elementem na takiej etykiecie jest kod SSCC (Serial Shipping Container Code). Jest unikalnym w skali świata numerem identyfikującym jednostki logistyczne.

etykieta logistyczna GS1

Identyfikatory zastosowań w etykietach logistycznych

Etykieta taka oczywiście może i najczęściej posiada dodatkowe kody informujące. To m.in. informacje o zawartości przesyłki, ilościach, wagach, czy też datach produkcji lub przydatności do spożycia. Wszystko to jest opisane przy użyciu tzw. Identyfikatorów Zastosowań (AI – Application Identifiers).

etykieta logistyczna GS1

Przykład:

Poprzedzające właściwe wartości prefiksy (2,3 lub 4 znakowe) określają rodzaj informacji, która po nich następuje i jej format. Przykładowo, kod z prefiksem 15 – (15)190702 mówi nam, że towar jest „najlepszy do” 2 lipca 2019 roku. Liczba prefiksów przekracza sto i pozwala nam na opisanie przesyłki informacjami zawierającymi m.in. różne daty, miary, wielkości, informacje o dostawcach i miejscach dostawy.

Wszystkie te informacje umieszczone są zwykle na standardowej etykiecie w rozmiarze 148×210 mm lub czasem na jej mniejszej wersji 105×148 mm.

Choć przebrnięcie przez Specyfikacje Ogólne GS1  (dokument opisujący na ponad 500 stronach nie tylko zasady zastosowania standardów GS1, szczegółowy opis wszystkich IZ-ów, ale również wskazówki dotyczące np. umiejscowienia etykiet na różnego typach produktów, czy też zasady walidacji w systemach AIDC (Automatic Identification  and Data Capture) wydaje się być trudnym zadaniem, to w praktyce samo wdrożenie systemu nie jest już aż tak skomplikowane.

Przeczytaj jak w znakowaniu palet pomoże Ci aplikator etykiet

Ważne, że dzięki temu nie tylko stajemy się częścią światowego systemu wymiany informacji biznesowych, ale również, a może przede wszystkim, odnosimy wymierne korzyści w naszym przedsiębiorstwie: od uporządkowania procesów magazynowych, a co za tym idzie skrócenia czasów operacji, czy zwiększenia przepustowości, aż po zwiększenie zysku przedsiębiorstwa.

Chcę uporządkować swoje procesy magazynowe! Tu po ofertę

Podobne artykuły

Back to top