systemy etykietujące, znakowanie etykiet logistycznych, aplikacja etykiet logistycznych, aplikator etykiet logistycznych, etykiety logistyczne, etykiety producent, etykieciarka automatyczna, maszyny etykietujące, maszyna etykietująca, etykieciarka przemysłowa

Aplikator etykiet logistycznych – jak znakować palety?

18 mar 2021 - Michał Wąs

Znakowanie palet i innych opakowań zbiorczych etykietami logistycznymi (wydrukowanymi na nabiurkowej drukarce termotransferowej lub laserowej) i następnie ich ręczne naklejanie można w łatwy sposób zautomatyzować. Działania te mogą wesprzeć systemy aplikujące, takie jak aplikator etykiet logistycznych. Pozwala to na wyeliminowanie pracy operatora w tym procesie.

Często oczekuje się, że etykiety logistyczne będą umieszczone na boku palety skierowanym bezpośrednio na operatora wózka odbierającego paletę. Ma to mu pomóc w przeprowadzeniu inspekcji obecności etykiety lub dokonania odczytu kodów z etykiety przy użyciu terminala danych.

Ilość koniecznych do użycia urządzeń aplikujących zależna jest od ilości wymaganych do oznaczenia boków palety oraz sposobu i systemu ich transportu. Transportery mające zaimplementowany system obracania palety (obrotnice) lub sterowane rozwiązania (owijarki)  nakładania foli  stretch zabezpieczającej produkty umożliwiają oznakowanie palety z każdej strony za pomocą jednego aplikatora etykiet logistycznych.


Rys. 1    Znakowanie palety z każdej strony na obrotnicy transportera

Przede wszystkim, w przypadku braku systemu obracania, jeśli etykiety aplikujemy na dwóch przeciwległych lub sąsiednich bokach, konieczne może być użycie dwóch aplikatorów.

Aplikacja etykiety logistycznej na sąsiednich bokach

Oferowany przez nas aplikator etykiet logistycznych Label-Aire 3138 N-DAT (Dual Action Tamp) pozwala na wydrukowanie i zaaplikowanie dwóch etykiet na sąsiednich bokach (front-bok lub bok-tył) palety. Co warte podkreślenia, systemy etykietujące pozwalają zmniejszyć koszty inwestycji oraz minimalizują obsługę i czynności eksploatacyjne. Eliminujemy konieczność przebudowy przenośnika transportującego palety do punktu odbioru.

Sekwencyjne działanie siłowników wysuwających ramię aplikujące nie wymusza zatrzymywania produktu w czasie aplikacji etykiety logistycznej. W związku z tym paleta może poruszać się podczas całego cyklu znakowania.

systemy etykietujące, znakowanie etykiet logistycznych, aplikacja etykiet logistycznych, aplikator etykiet logistycznych, etykiety logistyczne, etykiety producent, etykieciarka automatyczna, maszyny etykietujące, maszyna etykietująca, etykieciarka przemysłowa


Rys. 2 Druk i aplikacja dwóch etykiet bez zatrzymania produktu

Aplikator Label-Aire 3138 N-DAT pozwala oczywiście na montaż dowolnego modułu drukującego (np. Zebra ZE500, SATO, Cab, Avery) w wersji 4 lub 6 cali. Umożliwia to drukowanie etykiet w jednym ze standardów GS-1 etykiety logistycznej (105×148 mm lub 148×210 mm). Co warte podkreślenia, możliwe jest również drukowanie i aplikacja etykiet RFID. (więcej o RFID)

Maszyna etykietująca oferowana jest w dwóch wersjach:

  • 3138 N-DAT (Dual Action Tamp) – aplikacja dwóch etykiet bok/front lub bok/tył
  • 3138 N-Swing Arm – aplikacja jednej etykiety na przód lub tył produktu

W obu wersjach wykorzystuje się zmodyfikowaną, bezkontaktową technologię aplikacji Tamp-Blow (siłownik z regulowanym skokiem). Najpierw wysuwa się on na odpowiednią odległość od produktu. Następnie, bezkontaktowo, wykorzystując wydmuch sprężonego powietrza, nakleja na niego etykietę. Dla wyjaśnienia, LA3138-DAT przeznaczony jest do etykietowania dualnego, czyli takiego, gdzie w jednym cyklu etykietuje się dwie sąsiadujące powierzchnie produktu.

systemy etykietujące, znakowanie etykiet logistycznych, aplikacja etykiet logistycznych, aplikator etykiet logistycznych, etykiety logistyczne, etykiety producent, etykieciarka automatyczna, maszyny etykietujące, maszyna etykietująca, etykieciarka przemysłowa

Rys. 3 Sekwencje pracy aplikatora DAT

Etykiety logistyczne – sekwencyjna aplikacja

Pierwszą z etykiet można naklejać poprzez proste wysunięcie się siłownika. Drugą z nich za pomocą przesuwającego się o 900 wahadłowego ramienia. Pozwala to przede wszystkim na etykietowanie palet i większych kartonów – dwie etykiety w jednym cyklu. LA3138 N-Swing Arm do aplikacji etykiet logistycznych wykorzystuje tylko wahadłowe ramię.

Takie rozwiązanie nadaje się do etykietowania frontu lub tyłu produktu. Rozmiary etykiet oraz prędkość pracy zależne są od parametrów zastosowanego modułu drukującego. Przede wszystkim, urządzenie w standardzie posiada wiele zaawansowanych rozwiązań. To m.in. silnik krokowy, który gwarantuje niezawodną pracę urządzenia, a sam charakteryzuje się dużą żywotnością.

Aplikator etykiet logistycznych – wiele możliwości skrócenia czasu przestojów

Godne podkreślenia jest, że maszyny etykietujące wyposażone są również w zaawansowany, wielofunkcyjny i przyjazny dla użytkownika panel operatora. Pozwala on szybko i sprawnie ustawić parametry aplikatora. Przejrzysty, dwuwierszowy wyświetlacz daje pełną informację o błędach i bieżącym stanie urządzenia. Ponadto aplikator etykiet posiada również funkcję autokonfiguracji. W związku z tym pozwala zapisać kilkadziesiąt różnych ustawień. Skraca to z pewnością czas postojów potrzebnych do przekonfigurowania maszyny, a tym samym redukcję kosztów produkcji. 

LA3138 N-Swing Arm i DAT można opcjonalnie wyposażyć w system kompensacji prędkości, który poprawia dokładność aplikacji etykiety. Niewątpliwie możliwe jest również opcjonalne dołożenie sygnalizatora świetlnego. Informuje on operatora o błędzie urządzenia lub niskim stanie materiałów eksploatacyjnych. Przede wszystkim, zastosowanie aplikatora 3138 N-Swing Arm i DAT optymalizuje proces znakowania i identyfikacji palet i opakowań zbiorczych. Godne podkreślenia jest, że przekłada się to na obniżenie kosztów i poprawę wydajności całego procesu produkcyjnego.

Parametry techniczne:

Wymiary urządzenia:

  • wysokość (592 mm), długość (727 mm), szerokość (911 mm)
  • waga – 75 kg (bez modułu drukującego)
  • wymiary etykiet – szerokość do 183 mm, długość etykiety (w zależności od modelu drukarki) do 300 mm
  • max. szerokość rolki 300 mm/76 mm (średnica zew./wew.)
  • prędkość podawania etykiety – do 400 mm/s (w zależności od modelu drukarki)
  • dokładność podawania etykiety na końcówkę aplikującą ± 0.8 mm
  • elektryczne – 230V, 5A, 50Hz
  • pneumatyczne – 6-7 bar , wydajność 100 l/min.

Jeśli zainteresował Cię ten sposób aplikacji etykiet skontaktuj się z nami. Etisoft to nie tylko producent etykiet, ale także dostawca takich rozwiązań.

Kartę katalogową produktu znajdziesz tutaj.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top