etykiety rfid, rfid, drukarka etykiet

Etykiety RFID, a drukarki firmy Printronix Auto ID

25 maj 2021 - Dariusz J. Kawecki

Wdrażając rozwiązania RFID prędzej czy później stajemy przed pytaniem: jak drukować i kodować etykiety RFID. Niewątpliwie większość topowych producentów drukarek ma w swojej ofercie urządzenia RFID to przed podjęciem decyzji o zakupie warto dokładnie określić swoje potrzeby i starannie wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie. Proces wyboru powinien być starannie przemyślany. Innymi słowy, urządzenie z jednej strony musi być łatwe w obsłudze, a równocześnie powinno pozwolić na sprawne drukowanie i kodowanie nawet najbardziej skomplikowanych etykiet.

Oprócz tak podstawowych parametrów jak szerokość etykiet, czy rozdzielczość wydruku należy wziąć pod uwagę, czy planujemy używać teraz lub w późniejszym okresie bardziej zaawansowanych etykiet RFID. To etykiety on-metal, czy często grubszych niż standardowe etykiet do rozwiązań RTI.

Znając już swoje oczekiwania wobec urządzeń do druku i wiedząc jakiego rodzaju etykiety RFID będziemy drukować warto rozważyć ofertę drukarek RFID firmy Printronix Auto ID. Firma jest jednym z pionierów tych urządzeń. Pierwsze rozwiązanie zaproponowała już 18 lat temu, w 2003 roku. Można zatem powiedzieć, że ich drukarki są już w pełni dojrzałe. Obecnie w ofercie firmy Printronix Auto ID  znajdują się trzy serie drukarek RFID.

T6000e – drukowanie m.in. etykiet logistycznych

Topowymi i najbardziej wszechstronnymi urządzeniami jest seria T6000e. Drukarki dostępne są w wersjach 4” i 6”. Pozwala to na wykorzystanie ich również w przypadku druku szerszych etykiet, np. logistycznych. Dostępne rozdzielczości 203, 300 oraz 600 dpi pozwalają na wydruk w najlepszej jakości nawet najbardziej skomplikowanych etykiet.

etykiety RFID, drukarka etykiet, producent etykiet, RFID

Drukarki pozwalają na użycie zarówno etykiet standardowych, jak i etykiet on-metal. Te, ze względu na swą grubość stanowią problem  w wielu konkurencyjnych urządzeniach.       

Warte podkreślenia jest to, że drukarka dostępna jest z akcesoriami typu peeler (odklejarka), czy cutter (obcinarka). Nie jest standardem wśród urządzeń RFID. Podobnie jak opcjonalny interfejs GPIO.

Ciekawostką jest również możliwość wykorzystania rozwiązania ODV (Online Data Validation) pozwalającego na bieżącą weryfikację jakości drukowanych kodów.

T4000 – druk etykiet standardowych

Podobnie jak model T6000e drukarki z serii T4000 pozwalają na zadruk etykiet standardowych oraz etykiet on-metal.

etykiety RFID, drukarka etykiet, producent etykiet, RFID

Zamknięta w metalowej obudowie drukarka doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie wystarczająca jest szerokość 4” oraz rozdzielczość 203 lub 300 dpi. W porównaniu do modelu T6000e musimy również liczyć się z niższą, choć wciąż wysoką prędkością druku: 10 ips@203 dpi, 7 ips@300 dpi. Dla porównania w modelu T6000e jest to: 14 ips@203 DPI; 12 ips@300 DPI, 6ips@600 DPI.

T800 – także do druku w warunkach przemysłowych

Choć w przeciwieństwie do swych starszych braci posiadających metalowe obudowy, desktopowa drukarka T800 ma obudowę z plastiku to nie oznacza to, że urządzenie nie może być używane w warunkach przemysłowych. Drukarka doskonale sprawdza się w aplikacjach, gdzie dysponujemy mniejszą ilością miejsca oraz tam gdzie drukujemy mniejszą liczbę etykiet.

Podobnie jak model T4000, drukarka T800 dostępna jest tylko w wersji 4” (203 i  300 dpi).

Konfiguracja

Konfiguracja, kalibracja i wydruk etykiet RFID na drukarkach Printronix są wyjątkowe łatwe. Należy jednak wspomnieć, że urządzania posiadają wyjątkowo rozbudowane menu ustawień RFID. Dzięki temu w przypadku bardziej skomplikowanych rozwiązań dysponujemy szeroką gamą narzędzi umożliwiających precyzyjne dostrojenie wydruku i kodowania.

Z tego poziomu możemy również wykonać kalibracje, czy zdecydować jak ma się zachować drukarka w przypadku wystąpienia problemu. 

Możemy tu również wykonać testy diagnostyczne, czy też sprawdzić jak wyglądały statystyki kodowania.

etykiety RFID, drukarka etykiet, producent etykiet, RFID

Podsumowanie

Wszystkie wymienione drukarki RFID firmy Printronix mogą być z powodzeniem użytkowane zarówno w środowisku przemysłowym, jak i biurowym. Duża liczba opcji i akcesoriów pozwalają precyzyjnie wybrać najbardziej odpowiedni model drukarki. Taki, który spełni nasze oczekiwania, a jednocześnie nie zrujnuje naszego budżetu.

Godne uwagi jest, że wszystkie wspomniane modele drukarek obsługują wyjątkowo dużą liczbę języków programowania (PGL/VGL/ZGL/TGL/IGL/STGL/DGL/IEGL/MGL/EGL). W praktyce oznacza, że możemy skorzystać z dowolnych etykiet, również tych przygotowanych wcześniej pod inny model drukarki.

Porównanie wybranych parametrów

T6000eT4000T800
Rozdzielczość203/300/600 dpi203/300 dpi203/300 dpi
Maks. szerokość druku 4.1” (104mm)
6.55” (166mm)
4.1″ (104 mm)4.1″ (104 mm)
Maks. szybkość drukuModel 4″
14 ips@203 dpi;
12 ips@300 dpi, 6ips@600 dpi
Model 6″ 12 ips@203 dpi; 10 ips@300 dpi
10 ips@203 dpi, 7 ips@300 dpi8 IPS@203 DPI / 6 IPS@300 DPI
Etykiety on-metaldo grubości 1,2 mmdo grubości 1,2 mm
Antena RFIDruchomastałastała

Jeśli interesuje Cię temat etykiet RFID, drukarek etykiet i AutoID – skontaktuj się z nami.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top