etykiety RFID, etykiety na kablach

Etykiety RFID, a oznaczanie przewodów hydraulicznych i wiązek kablowych

5 cze 2023 - Dariusz J. Kawecki

Etykiety RFID w branży automotive

Technologia RFID (Radio Frequency Identification) coraz śmielej trafia do coraz to większej liczby branż. Jedną z gałęzi przemysłu, która już dawno zauważyła korzyści płynące z zastosowania tej technologii jest branża automotive. W różnych obszarach firm działających w tej branży wdrażane są rozwiązania usprawniające śledzenie komponentów w procesach produkcyjnych. Także łatwą i szybką ich identyfikację oraz sprawne nimi zarządzanie. Przeczytaj jak można wykorzystać wówczas etykiety RFID i jak Etisoft jako producent etykiet wsparł w tym zakresie swego klienta.

Oznaczanie przewodów do klimatyzacji etykietami. Dowiedz się, jak to zrobić!

Etykiety RFID na produktach, a trudna powierzchnia

O ile klejenie etykiet na powierzchniach płaskich zwykle nie jest wielkim wyzwaniem (choć i tu bywa różnie), to w przypadku powierzchni obłych, o nieregularnym kształtach nie jest to już takie proste. Dużym wyzwaniem są np. przewody, rurki, czy wiązki kabli. Trudnością jest nie tylko specyficzna powierzchnia, ale również brak wystarczającej ilości miejsca do aplikacji oznaczeń. Jednym z takich przykładów może być aplikacja i oznaczanie węży hydraulicznych, przewodów hydraulicznych, pneumatycznych i wiązek kablowych.

etykiety RFID, etykiety na produktach, etykieta flaga, oznaczanie przewodów hydraulicznych

Obecność metalu

W przypadku etykiet RFID dodatkowym elementem, który należy uwzględnić może być obecność metalu. Jak wiadomo nie jest on sprzymierzeńcem tej technologii. Naklejenie standardowych oznaczeń RFID na powierzchnie metalowe, czy też zawierające w sobie takie składniki może skutkować brakiem odczytu. Także – znacznym zmniejszeniem jego zasięgu.

Etykiety RFID – co to jest? Fakty i mity. Przeczytaj!

„Etykieta flaga” – a jednak można!

Jednym z rozwiązań jakie wypracowaliśmy z naszym klientem jest stosowanie łatwych do aplikacji, a jednocześnie trudnych do odklejenia czy rozerwania etykiet aplikowanych na tzw. „owijkę”, z oddaloną od właściwego produktu częścią zawierająca znacznik RFID.

Powstała w ten sposób „etykieta flaga” sprawia, że nie tylko łatwo odczytujemy zawartość zapisaną w pamięci taga RFID. Dajemy też klientowi więcej miejsca na wydruk kodu, czy dodatkowych informacji tekstowych.

Jak może wyglądać aplikacja etykiet typu flaga? Sprawdź, jak zautomatyzować ten proces!

Dobór właściwego materiału, odpowiedniego kleju, czy najbardziej optymalnego kształtu etykiety to nie jedyne kwestie jak należało uwzględnić przy projektowaniu rozwiązania. Niemniej ważnym elementem był dobór odpowiedniego znacznika RFID bezproblemowo działającego w środowisku klienta, ale również spełniającego wymogi końcowego odbiorcy,

etykiety RFID, etykiety na produktach, etykieta flaga, oznaczanie przewodów hydraulicznych

Inną kwestią jest zadruk i kodowanie etykiet wg ustalonych standardów specyfikowanych często przez producentów wiodących marek samochodowych. Również to należy uwzględnić na etapie projektowania etykiety.

Dzięki aktywnej współpracy z klientem udało się stworzyć uniwersalne rozwiązanie możliwe do zastosowania na produktach o różnej średnicy.

Aplikowanie etykiet na produkty cylindryczne w branży automotive. Poznaj to rozwiązanie!

Nie bez powodu więc naklejki RFID zyskują coraz większą popularność. Jest to związane z coraz większą potrzebą oraz rosnącą świadomością co do automatyzacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Zmienia się także sama technologia RFID, w istotny sposób skracając czas potrzebny do ich realizacji. Rozwiązanie to jest szczególnie doceniane na produkcji oraz w logistyce, jak i w handlu, znajdując zastosowanie na wszystkich etapach życia produktu. Możliwość oznaczania węży hydraulicznych oraz przewodów jest takim właśnie przykładem, a branża motoryzacyjna jest istotnym użytkownikiem rozwiązań RFID.

Etisoft ma na koncie wiele wdrożeń z tego zakresu, m.in. dla klientów działających w branży motoryzacyjnej. Dowiedz się co możemy dla Ciebie zrobić!

Wyślij zapytanie!

Podobne artykuły

Back to top