przezroczyste etykiety

Foliowe przezroczyste etykiety jako zabezpieczenie ekranów paneli sterujących. Jak zautomatyzować aplikację folii ochronnych

27 wrz 2022 - Michał Wąs

Coraz więcej urządzeń elektronicznych jest wyposażanych w ekrany sterujące lub informacyjne, które mają na celu ułatwić obsługę oraz zapewnić lepszą wizualizację wyświetlanych danych i ustawień. Aby zabezpieczyć powierzchnię ekranów paneli przed ich uszkodzeniem na powierzchnię nakleja się  foliowe przezroczyste etykietyfolię zabezpieczającą z wypustką. Ta ostatnia umożliwia łatwe ściągnięcie folii przez użytkownika przy pierwszym użyciu. Folia często zawiera nadrukowane piktogramy i dane informujące o sposobie uruchomienia urządzenia.

Na etapie produkcji manualna aplikacja takiej foli zabezpieczającej jest bardzo trudna i czasochłonna, a wręcz niemożliwa w przypadku gdy pracownik używa rękawiczek. Dodatkowo, ze względu na właściwości adhezyjne pomiędzy naklejaną folią a powierzchnią tworzą się bąbelki powietrza. Wpływają one na estetykę finalnego towaru.

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu klienta Etisoft dostarczył urządzenie do automatycznego naklejania folii ochronnych na powierzchnię ekranów modułów sterujących. Priorytetem w działaniu urządzenia było:

  • uzyskanie jak największej precyzji naklejania
  • maksymalnej minimalizacji ilości bąbli powietrza po aplikacji folii.
Drukarka do przezroczystych etykiet

Przezroczyste etykiety można aplikować precyzyjnie i estetycznie

Rozwiązanie opiera się na liniowym aplikatorze etykiet. Podczas ruchu osadzonego produktu w dedykowanej matrycy aplikuje on folię ochronną wraz z jej dociskiem do powierzchni ekranu w celu wyciągnięcia nadmiaru powietrza i zminimalizowaniu występowaniu pęcherzyków powietrza.

W zaprezentowanym rozwiązaniu produkt do oklejenia wkłada się i wyciąga ręcznie. Aktywacja przez operatora zamontowanych kurtyn bezpieczeństwa powoduje natychmiastowe zatrzymanie urządzenia.

Prędkość poruszającego się produktu i podawania etykiet do aplikacji jest regulowana. Powinno się ją dobierać w zależności od oczekiwanej wydajności i precyzji nakładania folii.

Matrycę produktu można wymieniać. Umożliwia to obsługę innych referencji, a dwuosiowa regulacja zawieszenia aplikatora pozwala na dostosowanie miejsca naklejenia folii.

Dodatkowo maszyna posiada w aktywny system do jonizacji ładunków elektrostatycznych na powierzchni aplikowanej etykiety. Rozwiązanie to ma na celu poprawę podawania naklejanej etykiety oraz uchronienie powierzchni ekranu od wpływu niepożądanych ładunków elektrycznych znajdujących się na powierzchni etykiety.

Maszynę po modyfikacjach z powodzeniem można zintegrować z automatyczną linią produkcyjną. Ekrany transportowane są w dedykowanych matrycach na głównym transporterze lub podaje je i odbiera ramię robota.

Jeśli poszukujesz rozwiązań z zakresu automatycznej aplikacji – spytaj eksperta!

Skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły

Back to top