taśma akrylowa VHB

Kleić czy skręcać? – oto jest pytanie! Nasza odpowiedź to… taśma akrylowa VHB

19 paź 2021 - Aleksander Wolny

Takie pytanie zadają sobie projektanci i inżynierowie w trakcie prac nad nowymi produktami w wielu branżach. Oczywiście, są takie produkty lub ich elementy, gdzie połączenia śrubowe będą zawsze sprawdzały się najlepiej. Oznacza to, że śrub i wkrętów nie da się w całości wyeliminować. Niemniej  od wielu lat można zaobserwować wzrost zainteresowania takimi produktami jak taśma dwustronnie klejąca do trwałego łączenia komponentów. Taki trend jest szczególnie widoczny w motoryzacji, elektronice, AGD, budownictwie czy reklamie. Jednym z największych producentów takich taśm w postaci błon klejowych lub taśm dwustronnie klejących jest koncern 3M. Produkty tej firmy z tego obszaru od wielu lat są z powodzeniem stosowane w wielu branżach. Z kolei duże oczekiwanie rynku powoduje, że pojawiają się nowe, dedykowane do specyficznych zastosowań. Jednym z takich produktów, znanym od kilku lat jest taśma akrylowa VHB. To także grupy produktów stworzone z myślą o konkretnych branżach, a nawet produktach czy zastosowaniach.

Taśma akrylowa VHB – co to takiego?

Jest to montażowa dwustronna taśma akrylowa. Przede wszystkim, w odróżnieniu od innych taśm dwustronnych powszechnie stosowanych,  jej charakterystyczną cechą jest brak nośnika na który z dwóch stron jest naniesiony klej. Taśma VHB jest jednorodna, w całości jest wykonana ze spienionego akrylu samoprzylepnego. To jedna z cech, która stanowi o wyjątkowości akrylowych taśm VHB. W związku z tym pozwala to na trwałe połączenie dwóch materiałów o różnym współczynniku rozszerzalności cieplnej. To np. szkło i aluminium.

Po prostu: 3M Very High Bond. Trwałe połączenie, które z czasem staje się jeszcze mocniejsze. Uszczelnia przed wodą i kurzem, tłumi drgania, jest odporne na zmieniające się warunki atmosferycznie – to tylko najważniejsze właściwości VHB. 

Mocne taśmy akrylowe VHB są wykonane z klejów akrylowych o wysokich parametrach użytkowych. Cechą charakterystycznych tworzonych w ten sposób połączeń jest ich wytrzymałość, trwałość oraz elastyczność, znacznie przewyższająca parametry połączeń wykonanych przy użyciu konwencjonalnych taśm piankowych. Na rynku dostępne są liczne rodzaje taśm o konstrukcjach przygotowanych w zależności od przeznaczenia.

Czynnikami, które mają wpływ na dobór i parametry połączenia stworzonego przy użyciu danej taśmy jest rdzeń oraz zastosowany klej. Taśmy mają rdzeń akrylowy wykazujący lepkosprężystość. Czym charakteryzuje się ta właściwość? Dzięki lepkości klej może wypełniać nierówności powierzchni, przez co jest w stanie tworzyć mocne połączenie. Sprężystość natomiast pozwala absorbować obciążenia, kompensować różnice rozszerzalności między łączonymi powierzchniami oraz równomiernie rozkładać obciążenia.

Jak zwykle nie ma produktu uniwersalnego!

W zależności od branży i zastosowania stworzono taśmy o różnych właściwościach. Mogą mieć różną grubość, od 0.1 mm do kilku milimetrów, mogą być w kilku kolorach (transparentny, szary i czarny).

W przypadku taśm VHB nie istnieje pojęcie „najmocniejszej” taśmy. Moc połączenia jest uwarunkowana specyfiką tworzonego połączenia. Wśród popularnych modeli taśm znajdziemy warianty przeznaczone m.in. do tworzyw sztucznych, metali, szkła czy powierzchni malowanych proszkowo. Na przykład taśmy 3M z serii LSE występują w grubościach 0,6 mm, 1,10 mm i 1,60 mm i są przeznaczone do łączenia tworzyw sztucznych takich jak PP, TPO, TPE, GRP, CFRP czy farby proszkowe.

Trwałe połączenie taśmą akrylową – czym się kierować?

To:

  • cechy fizyko-chemiczne materiałów jakie chcemy połączyć – rodzaj i energia powierzchniowa mają tutaj kluczowe znaczenie
  • powierzchnia – gładka czy chropowata
  • sztywność materiałów
  • elastyczność materiałów, które chcemy połączyć
  • warunki w jakich będzie funkcjonowało połączenie – temperatura oraz jej zmiany, warunki atmosferyczne.

Oczywiście, przy klejeniu nie zapominamy o odpowiednim przygotowaniu powierzchni i odpowiednim docisku.

Dlaczego warto zastępować połączenia skręcane klejonymi?

Połączeń skręcanych nie wyeliminujemy całkowicie. Jednak w wielu przypadkach jesteśmy w stanie z powodzeniem zastąpić je taśmami VHB lub ich wykrojami. Dlaczego warto się na to zdecydować?

W branży automotive czy elektronicznej na każdy produkt przypada wiele połączeń skręcanych. Takie połączenia po pierwsze, wymagają przygotowania otworów montażowych, a po drugie, zastosowania elementów łączących w postaci śrub, wkrętów czy nitów. Konieczność przygotowania otworów w powierzchni materiału wpływa na wydłużenie realizacji procesu łączenia. Wymaga wysokiej precyzji oraz może mieć wpływ na uszkodzenie materiału, jeśli otwory montażowe wykona się w nieprawidłowy sposób. Jednocześnie elementy łączące zwiększają wagę gotowego produktu, co w przypadku branży motoryzacyjnej czy lotniczej może mieć wpływ na końcową wydajność wyprodukowanej maszyny.

Mocne taśmy klejące stosowane zamiast połączeń skręcanych to szybkie, proste i ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające poprawę wydajności produkcji oraz automatyzację procesów. W tym przypadku nie ma konieczności wiercenia otworów montażowych, choć trzeba wcześniej odpowiednio przygotować powierzchnię materiału w celu otrzymania jak najlepszej przyczepności. Dużą zaletą jest również znikomy ciężar taśm klejących, przez co nie zwiększają one znacząco wagi połączonych elementów. Przezroczysty klej akrylowy jest niemal niewidoczny, a wykorzystanie wykrojów umożliwia otrzymanie szczelnego, estetycznego połączenia powierzchni wykonanych z materiałów o zróżnicowanej energii powierzchniowej.

Taśma czy wykrój (die cut)?

VHB to nie tylko produkt w postaci taśmy. Tam, gdzie jest to możliwe można zastosować wykrój dopasowany do produktu. Przykładowo taśmy znalazły zastosowanie w branży budowlanej przy produkcji szyb warstwowych czy  paneli aluminiowych lub szklanych, które często spotykamy na fasadach biurowców. Wykroje jakie wykorzystuje się w elektronice czy motoryzacji. Tam, gdzie wymagana jest duża precyzja, a elementy jakie łączymy są małe i często maja nieregularne kształty. Zastosowanie dokładnych wykrojów zapewnia szybki i czysty montaż, a także pozwala dokładnie uszczelnić łączone powierzchnie.

Etisoft od wielu lat z powodzeniem oferuje wykroje z taśm montażowych VHB do wielu branż. Jako konwerter 3M mamy możliwość opracowania rozwiązań dla wszelkiego rodzaju wyzwań związanych z produkcją lub półproduktami. Jesteśmy w stanie przygotować wykroje o formie, kształcie, rozmiarach oraz właściwościach dostosowanych do indywidualnych potrzeb projektów naszych klientów. Personalizowane rozwiązania tworzone na podstawie projektu dostosowanego do oczekiwanego efektu umożliwiają szczelne łączenie dowolnej kombinacji podłoży. Znajomość i szeroki dostęp do specjalistycznych produktów 3M, szeroki dostęp do specjalistycznych surowców oraz wieloletnie doświadczenie umożliwiają nam owocną współpracę z klientami działającymi w tak wymagających branżach jak automotive, elektronika, RTV czy AGD.

Wracając do pytania: skręcać, czy kleić?

Tam gdzie jest to możliwe, polecam zastosowanie taśm dwustronnych VHB czy wykrojów. Należy pamiętać, że właściwie wykonane połączenia klejowe odciążają konstrukcję. Godne uwagi jest, że przenoszą też naprężenia na całą powierzchnia połączenia, czego nie można powiedzieć o połączeniach skręcanych.

Wybór zawsze należy do projektanta czy konstruktora.

Ja polecam klejenie! Jest łatwe, czyste, estetyczne. Sam stosuję prywatnie ?

Więcej o korzyściach ze stosowania taśm VHB znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz poznać dwustronne montażowe taśmy akrylowe 3M VHB, otrzymać bezpłatne próbki, wykonać testy na swoich produktach, skontaktuj się z nami!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top