błona klejowa

Kleić, ale czym? Błona klejowa. Taśmy i wykroje montażowe – cz. 1

19 lis 2021 - Aleksander Wolny

W poprzednim moim wpisie „Kleić czy skręcać……” przedstawiłem potencjalne miejsca gdzie znalazły zastosowanie montażowe taśmy klejące VHB i że  z powodzeniem w wielu przypadkach można nimi zastąpić połączenia skręcane. Dzisiaj pytanie jest trochę inne: „kleić, ale czym?”. Co wybrać: klej w postaci płynnej czy taśmę dwustronnie klejącą? A może powinna to być błona klejowa? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie ma. Jak poprzednio zaznaczałem, nie ma w zakresie klejenia produktu uniwersalnego – tak samo jak nie ma kleju uniwersalnego. Wszystko zależy od tego co kleimy, w jakich warunkach, w jakich warunkach nasze połączenie będzie funkcjonowało. Wreszcie – jakim obciążeniom będzie poddawane.

Tak jak poprzednio pisałem, połączeń skręcanych nie wyeliminujemy, tak samo jak i klejów występujących w postaci płynnej. W wielu przypadkach możemy je zastąpić taśmami dwustronnie klejącymi, alternatywą może też być błona klejowa.

Błona klejowa – co to takiego?

Jest to specjalny rodzaj taśm dwustronnie klejących w postaci  cienkiej, przezroczystej warstwy kleju akrylowego, która nie posiada żadnego nośnika. Oczywiście, żeby można było ją używać lub przetwarzać, wykonywać z niej wykroje, klej jest naniesiony na papier podkładowy tzw. liner.

Błona klejowa jest po prostu jednorodnym klejem. Sprawia to, że jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa do usunięcia po naklejeniu na powierzchnię elementu.  Jest przy tym bardzo odporna na wysokie temperatury, warunki atmosferyczne i promieniowanie UV. Występuje w grubościach od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu mikronów. Błony klejowe są dostępne w postaci ciągłych taśm o szerokości od kilku do kilkuset milimetrów oraz wykrojów montażowych. Są one wykonane pod konkretne projekty.

Błony klejowe z oferty 3M

Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań. W artykule chciałbym zwrócić uwagę na kilka produktów z szerokiej  gamy błon klejowych firmy 3M:

błona klejowa

Błony klejowe 3M 467 i 468 z klejem 200MP, to chyba najbardziej rozpoznawalny przykład tego typu produktów ze względu na charakterystyczny zielony nadruk na podkładzie. Klej przeznaczony do materiałów wysoko energetycznych.

błona klejowa

Błony klejowe 3M z klejem 300LSE, to produkt przeznaczony do sklejania materiałów o niskiej energii powierzchniowej (np. ABS).

Powyższe kleje charakteryzują się dużą przezroczystością i wysoką odpornością na temperaturę, odczynniki chemiczne i na procesy starzenia. Wykorzystywane jako warstwa klejąca w wielu typach elementów funkcyjnych i paneli kontrolnych oraz płyt czołowych w wielu branżach (na zdjęciu poniżej). Chodzi o motoryzację, branżę lotniczą, elektroniczną, elektryczną, medyczną czy AGD.

błona klejowa

Produkty te znalazły również zastosowanie jako warstwa klejąca etykiet czy oznaczeń. To np. metalowe tabliczki znamionowe (błona 3M 468) lub etykiety do oznaczania plastikowych pojemników wielokrotnego użytku (300LSE).

Ciekawą propozycją są produkty 3M Scotch ATG.  Jest to grupa kilku rodzajów błon klejowych o różnych parametrach. Dostępne są w trzech szerokościach 6 mm, 12 mm, 19 mm, z dedykowanym ręcznym dyspenserem ułatwiającym aplikację. Produkty te to doskonała propozycja dla mniej wymagających aplikacji. Powołując się na materiały 3M produkty te znalazły zastosowanie między innymi  do przyklejania zdjęć, ulotek, próbników produktów, do sklejania folderów, mocowania dokumentów, zaklejanie małych pudełek.

Taśmy i wykroje montażowe z błon klejowych – zalety

Pomijając własności uzyskanego połączenia, można wskazać kilka dodatkowych zalet związanych ze stosowaniem taśm i wykrojów montażowych z błon klejowych:

  • równa warstwa kleju na całej powierzchni produktu
  • klej dopasowany do zakrzywionych powierzchni
  • w trakcie klejenia klej nie wypływa poza klejone elementy
  • możliwość zastosowania automatycznych lub półautomatycznych aplikatorów, czy dyspenserów
  • niewielki odpad – papier podkładowy.

Warto dodać, że klejenie za pomocą taśm i wykrojów montażowych z błon klejowych jest czyste i proste.

W kolejnej części „Kleić, ale czym” skupimy się na cienkich i grubych (piankowych) taśmach dwustronnie klejących.

Jeśli temat Cię zainteresował, uważasz że to rozwiązanie może się sprawdzić w Twoim przedsiębiorstwie – skontaktuj się z nami!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top