taśma akrylowa VHB

Kleić czy skręcać? – oto jest pytanie! Nasza odpowiedź to… taśma akrylowa VHB

19 paź 2021 - Aleksander Wolny

Takie pytanie zadają sobie projektanci i inżynierowie w trakcie prac nad nowymi produktami w wielu branżach. Oczywiście, są takie produkty lub ich elementy, gdzie połączenia śrubowe będą zawsze sprawdzały się najlepiej. Oznacza to, że śrub i wkrętów nie da się w całości wyeliminować. Niemniej  od wielu lat można zaobserwować wzrost zainteresowania takimi produktami jak taśma dwustronnie klejąca do trwałego łączenia komponentów. Taki trend jest szczególnie widoczny w motoryzacji, elektronice, AGD, budownictwie czy reklamie. Jednym z największych producentów takich taśm w postaci błon klejowych lub taśm dwustronnie klejących jest koncern 3M. Produkty tej firmy z tego obszaru od wielu lat są z powodzeniem stosowane w wielu branżach. Z kolei duże oczekiwanie rynku powoduje, że pojawiają się nowe, dedykowane do specyficznych zastosowań. Jednym z takich produktów, znanym od kilku lat jest taśma akrylowa VHB. To także grupy produktów stworzone z myślą o konkretnych branżach, a nawet produktach czy zastosowaniach.

Taśma akrylowa VHB – co to takiego?

Jest to montażowa dwustronna taśma akrylowa. Przede wszystkim, w odróżnieniu od innych taśm dwustronnych powszechnie stosowanych,  jej charakterystyczną cechą jest brak nośnika na który z dwóch stron jest naniesiony klej. Taśma VHB jest jednorodna, w całości jest wykonana ze spienionego akrylu samoprzylepnego. To jedna z cech, która stanowi o wyjątkowości akrylowych taśm VHB. W związku z tym pozwala to na trwałe połączenie dwóch materiałów o różnym współczynniku rozszerzalności cieplnej. To np. szkło i aluminium.

Po prostu: 3M Very High Bond. Trwałe połączenie, które z czasem staje się jeszcze mocniejsze. Uszczelnia przed wodą i kurzem, tłumi drgania, jest odporne na zmieniające się warunki atmosferycznie – to tylko najważniejsze właściwości VHB. 

Jak zwykle nie ma produktu uniwersalnego!

W zależności od branży i zastosowania stworzono taśmy o różnych właściwościach. Mogą mieć różną grubość, od 0.1 mm do kilku milimetrów, mogą być w kilku kolorach (transparentny, szary i czarny).

Trwałe połączenie taśmą akrylową – czym się kierować?

To:

  • cechy fizyko-chemiczne materiałów jakie chcemy połączyć – rodzaj i energia powierzchniowa mają tutaj kluczowe znaczenie
  • powierzchnia – gładka czy chropowata
  • sztywność materiałów
  • elastyczność materiałów, które chcemy połączyć
  • warunki w jakich będzie funkcjonowało połączenie – temperatura oraz jej zmiany, warunki atmosferyczne.

Oczywiście, przy klejeniu nie zapominamy o odpowiednim przygotowaniu powierzchni i odpowiednim docisku.

Taśma czy wykrój (die cut)?

VHB to nie tylko produkt w postaci taśmy. Tam, gdzie jest to możliwe można zastosować wykrój dopasowany do produktu. Przykładowo taśmy znalazły zastosowanie w branży budowlanej przy produkcji szyb warstwowych czy  paneli aluminiowych lub szklanych, które często spotykamy na fasadach biurowców. Wykroje wykorzystywane są w elektronice czy motoryzacji. Tam, gdzie wymagana jest duża precyzja, a elementy jakie łączymy są małe i często maja nieregularne kształty. Etisoft od wielu lat z powodzeniem oferuje wykroje z taśm montażowych VHB do wielu branż.

Wracając do pytania: skręcać, czy kleić?

Tam gdzie jest to możliwe, polecam zastosowanie taśm dwustronnych VHB czy wykrojów. Należy pamiętać, że właściwie wykonane połączenia klejowe odciążają konstrukcję. Godne uwagi jest, że przenoszą też naprężenia na całą powierzchnia połączenia, czego nie można powiedzieć o połączeniach skręcanych.

Wybór zawsze należy do projektanta czy konstruktora.

Ja polecam klejenie! Jest łatwe, czyste, estetyczne. Sam stosuję prywatnie 😊

Więcej o korzyściach ze stosowania taśm VHB znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz poznać dwustronne montażowe taśmy akrylowe 3M VHB, otrzymać bezpłatne próbki, wykonać testy na swoich produktach, skontaktuj się z nami!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top