double sided adhesive tapes

Grube i mocne taśmy dwustronnie klejące oraz wykroje montażowe

31 mar 2022 - Aleksander Wolny

Konstrukcyjnie taśmę dwustronnie klejącą można wykonać z dowolnego materiału, który po obydwu stronach ma naniesiony klej zabezpieczony linerem. Dla przypomnienia, jeżeli „taśma dwustronna” nie ma nośnika to wtedy mówimy o błonie klejącej. W przypadku montażowych taśm dwustronnie klejących właściwości kleju oraz nośnika decydują o trwałości połączenia i przeznaczeniu. W niniejszym artykule skupię się przede wszystkim na tym czym są mocne taśmy dwustronnie klejące, gdzie je stosujemy, jakie mają zalety i… dlaczego nie ma produktu uniwersalnego. Tu też przeczytasz jak rozwiązaliśmy problem klienta dobierając właściwe wykroje montażowe.

W poprzednim artykule o taśmach dwustronnych wspomniałem, że ze względu na grubość nośnika taśmy umownie dzielimy na cienkie i grube. „Grube” taśmy dwustronnie klejące to takie o grubości od 0,35 mm nawet do kilku milimetrów. Nośnikiem zazwyczaj jest pianka polietylenowa PE, pianka poliuretanowa PU lub pianka akrylowa.

Taśmy dwustronnie klejące z nośnikiem akrylowym to np. taśmy VHB firmy 3M. Są one przeznaczone do bardziej wymagających aplikacji. Taśmy gdzie nośnikiem jest pianka PE lub PU to raczej zastosowania mniej ekstremalne. Raczej wewnętrzne, gdzie połączenie nie jest narażone na duże obciążenia. W przypadku grubych taśm montażowych o trwałości połączenia nie decyduje tylko sam klej. Ma na to wpływ materiał (pianka) jaki wykorzystuje się jako nośnik taśmy oraz jej grubość. Można przyjąć: im grubsza pianka tym połączenie może być słabsze, gdyż po przyłożeniu zbyt dużej siły pianka może ulec rozerwaniu.

mocne taśmy dwustronnie klejące

Czym charakteryzują się mocne taśmy dwustronnie klejące?

To lepkosprężysty akrylowy rdzeń. Co to oznacza? Lepkość sprawia, że pianka klejąca wpływa w niewielkie nierówności powierzchni, dzięki czemu tworzy mocne połączenie. Sprężystość natomiast umożliwia absorpcję obciążeń dynamicznych, kompensację różnic rozszerzalności między powierzchniami i równomierne rozkładanie obciążeń na całym obszarze. Takie połączenie sprawia, że gruba taśma dwustronna wypełnia szczeliny, zapewniając jednocześnie dobre właściwości izolacyjne i amortyzację oraz tłumiąc wibracje.

Dlaczego stosujemy grube, mocne montażowe taśmy dwustronne?

Gruba taśma dwustronna stanowi szybki i prosty sposób na niezawodne połączenie zastępujące nity, śruby czy spawy. W zależności od wybranego wariantu produkty mogą być przeznaczone do klejenia tworzyw sztucznych, materiałów przezroczystych, powierzchni nieregularnych malowanych proszkowo oraz innych.

Omawiane taśmy umożliwiają:

 • trwałe połączenie dwóch elementów
 • amortyzacja drgań
 • szczelne połączenie
 • kompensacja współczynnika rozszerzalności termicznej
 • możliwość zastosowania wykroju przygotowanego pod wymiar łączonych elementów.

W jaki sposób dobierać grube taśmy dwustronne?

Podobnie jak w przypadku cienkich taśm, grube taśmy dwustronne dobieramy na podstawie charakterystyki przeznaczenia połączenia. Należy wziąć pod uwagę m.in.:

 • proces montażowy
 • energię powierzchniową
 • strukturę powierzchni
 • warunki w których taśma będzie funkcjonować.

Przykład zastosowania wykrojów montażowych  wykonanych z „grubych” taśm montażowych dwustronnie klejących:

Znany producent akcesoriów elektroinstalacyjnych, chcąc wprowadzić na rynek serię ekskluzywnych przełączników i kontaktów zwrócił się do nas z zapytaniem o pomoc w doborze materiału trwale łączącym dwie części produktu. Miał on jednocześnie zapewniać odpowiednio trwałe połączenie oraz odpowiedni poziom szczelności przed zanieczyszczeniami i wilgocią.

Klient określił wymiary i kształt wykroju oraz jego maksymalną grubość. Klient wyspecyfikował także materiały jakie będą łączone. Kontrahent zapewnił wymaganą ilość produktów do testów w naszym laboratorium.  

Do tego rozwiązania zaproponowaliśmy taśmę akrylową VHB produkcji 3M. Całość trzeba było wykonać tak, aby zapewnić łatwe i szybkie pozycjonowanie wykroju na sklejanych elementach. Cały czas procesu sklejenia nie mógł trwać dłużej niż 5 sekund. Łatwe pozycjonowanie osiągnęliśmy poprzez przygotowanie odpowiednich nacięć na podkładzie.

mocne taśmy dwustronnie klejące

Zaproponowane rozwiązanie spełniło oczekiwania klienta zarówno pod względem trwałości połączenia, czasu aplikacji oraz wymagań dotyczących szczelności.

Grube taśmy dwustronnie klejące to nie tylko zastosowania przemysłowe

Mocne taśmy dwustronnie klejące znajdują zastosowanie w różnych branżach. Oprócz zastosowań przemysłowych wykorzystuje się je m.in. do:

 • mocowania luster
 • montażu paneli dekoracyjnych
 • montowania uchwytów meblowych
 • montażu haczyków na ubrania czy obrazy.
mocne taśmy dwustronne

Dlaczego stosujemy taśmy klejące

Taśmy klejące stanowią praktyczny i funkcjonalny zamiennik śrub, nitów czy spawów stosowanych do łączenia powierzchni. Dzięki temu pozwalają jeszcze lepiej zoptymalizować proces montażu pod kątem wydajności oraz jakości uzyskiwanego połączenia.

Najważniejsze zalety mocnych taśm dwustronnie klejących:

 • warstwa kleju o jednakowej grubości na całej powierzchni łączonych elementów
 • szybki czas aplikacji taśmy lub wykroju
 • czyste i estetyczne połączenie poprzez dostosowanie szerokości taśmy lub wymiaru wykroju do projektu
 • natychmiastowe wiązanie kleju
 • możliwość klejenia materiałów o różnych właściwościach fizyko-chemicznych
 • tworzą szczelne połączenie
 • zapobiegają wnikaniu wilgoci – połączenie wykonane przy pomocy taśm z nośnikiem syntetycznym
 • czyste i estetyczne połączenie
 • czyste stanowisko pracy w porównaniu ze stosowaniem klejów w postaci płynnej lub pasty
 • w przypadku możliwości zastąpienia taśmami połączeń skręcanych – redukują wagę produktu.

Nie ma w tym zakresie produktu uniwersalnego

Odpowiadając na potrzeby klienta stosujemy materiały wielu renomowanych producentów. Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Rozwiązanie trzeba dostosować do właściwości sklejanych materiałów i warunków w jakich połączenie będzie funkcjonowało.

Dysponujemy wiedzą oraz doświadczeniem, które pozwalają nam dobrać najlepsze możliwe parametry połączenia. Jeśli chcesz zastosować praktyczne i skuteczne rozwiązanie w swojej firmie, skontaktuj się z nami!

Zapytaj o rozwiązanie!

Podobne artykuły

Back to top