RFID na powierzchniach metalowych

30 lis 2021 - Dariusz J. Kawecki

Przez wiele lat jednym z problemów przy wdrożeniach technologii RFID była aplikacja znaczników na powierzchnie metalowe. Typowe oznaczenia RFID w postaci standardowych etykiet RFID po naklejeniu na takie powierzchnie przestawały odpowiadać i stawały się bezużyteczne. Z czasem jednak zaczęły pojawiać się rozwiązania pozwalające technologii RFID zagościć również w tych niedostępnych dotychczas obszarach. Rozwiązania RFID na powierzchniach metalowych – co producenci obecnie oferują?

Znaczniki trwałe

Jednymi z pierwszych rozwiązań RFID na powierzchniach metalowych były znaczniki w postaci trwałych tagów, elementów wykonanych z twardego plastiku o różnych kształtach i wielkościach, możliwych do wielokrotnego wykorzystania. Tego typu rozwiązania wciąż są powszechnie wykorzystywane jednak należy mieć na uwadze ich stosunkowo wysoki koszt jednostkowy. Najczęściej też cechuje je brak oznaczenia wizualnego (tekstu, kodu kreskowego). W razie ew. problemu z odczytem uniemożliwia to identyfikację produktu. Możliwe jest oczywiście zastosowanie dodatkowego oznaczenia w postaci np. standardowej etykiety. Oznacza to dodatkowe koszty i potencjalnie możliwość niepoprawnego sparowania etykiety ze znacznikiem RFID (dwie różne wartości).

Tam, gdzie wymaga jest szczególna odporność na uderzenia, gdzie istnieją niesprzyjające warunki środowiskowe, czy też brak jest możliwości zastosowań rozwiązań klejowych tego typu znaczniki wydają się być idealnym rozwiązaniem.

Są one również niezastąpione w przypadku, gdy wśród wymagań stawianych przez klientów pojawia się konieczność pracy w wysokich temperaturach. Może to być nawet do 300 stopni Celsjusza).

Etykiety on-metal

W wielu przypadkach klienci, przyzwyczajeni do używania etykiet samoprzylepnych, szukają etykiet RFID działających bez problemu po naklejeniu na powierzchnię metalową tzw. etykiet „on metal”.

Na szczęście oferta tego typu rozwiązań jest coraz większa. Nie mamy tu wciąż takiej dowolności w zakresie wymiarów, materiałów wierzchnich, czy rodzaju użytego kleju jak w przypadku standardowych etykiet. Z każdym dniem oferta tych rozwiązań jest coraz szersza.

Decydując się na tego typu etykiety należy mieć na uwadze, że zwykle są one znacznie grubsze (1,2-2,2 mm) od tych, które zwykle stosujemy. Wiąże się to z koniecznością doboru drukarki, która będzie w stanie bez problemu je zadrukować i zakodować.

Etykiety „na flagę” lub owijki

Innym rozwiązaniem umożliwiającym korzystanie z technologii RFID są tzw. etykiety flagi. Można tu spotkać różne rozwiązania. Najbardziej typowymi są etykiety wymagające po zakodowaniu i zadrukowaniu specjalnego złożenia. Następnie – naklejenia ich w ten sposób, aby część zawierająca znacznik RFID odstaje od powierzchni metalowej.

RFID

Dostępne są też specjalne etykiety, których nie musimy w specjalny sposób składać. Musimy je jednak nakleić, tak aby ich dedykowana część wystawała poza przedmiot, na który została zaaplikowana.

RFID

W przypadku kabli, przewodów lub innych elementów o podobnych kształtach rozwiązaniem mogą być etykiety w postaci tzw. owijki. Część etykiety bez taga oklejona zostaje wokół produktu. Drugi fragment zawierający znacznik RFID pozostaje w oddaleniu od produktu zawierającego metalowe elementy.  

RFID

Tu, podobnie jak w przypadku wymienionej wcześniej  flagi, możemy zaprojektować etykietę o niemal dowolnym kształcie, przy wykorzystaniu praktycznie dowolnego materiału i kleju dobranego odpowiednio do naszych zastosowań. Z uwagi na fakt, że etykiety te mają standardową grubość nie musimy też martwić się doborem dedykowanej do grubszych etykiet drukarki (zobacz u nas ofertę na drukarki RFID).

W każdym z trzech powyższych przypadków musimy zaakceptować fakt, że część etykiety musi odstawać od powierzchni, na którą została zaaplikowana.

Podsumowanie

Jak widać istnieje obecnie na rynku wiele rozwiązań pozwalających na stosowanie technologii RFID na powierzchniach metalowych. I choć wciąż musimy się liczyć z tzw. pójściem na kompromis godząc się, czy to na ograniczoną liczbę wymiarów, grubość etykiety, czy konieczność zastosowania etykiety odstającej od produktu, to musimy przyznać, że aplikacja RFID na powierzchnie metalowe nie jest już problemem.

Jeśli uważasz, że to rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa, chcesz poznać więcej szczegółów – skontaktuj się z nami!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top