sitodruk co to jest

Sitodruk – co to jest? Stara technologia w nowej odsłonie

22 wrz 2021 - Tomasz Gałecki

Technika druku zwana dziś sitodrukiem jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod druku na całym świecie. Wykorzystuje się ją obecnie zarówno przy jednostkowych lub niskonakładowych nadrukach, jak i przy masowej produkcji w wielu gałęziach przemysłu. Sitodruk – co to jest, jak wykorzystujemy tę technologię?

Technika ta swoje korzenie wywodzi od starożytnych metod druku szablonowego stosowanego na Dalekim Wschodzie. Powszechnie za jej twórców uznaje się Japończyków. To Yuzensai Miyasaki, który już w XVII wieku wykorzystał druk szablonowy do powtarzalnego zdobienia tkanin oraz Zisukeo Hirose, który w XIX wieku wynalazł szablon zwany „katagami” będący pierwowzorem stosowanych po dziś dzień siatek sitodrukowych.

Pierwsze szablony sitodrukowe wykonywano z utkanej z ludzkich lub zwierzęcych włosów siatki rozpiętej na drewnianej ramce. Trwałość takiego szablonu była jednak bardzo mała. Przełomem, który przyczynił się do rozpowszechnienia na całym świecie tej metody druku okazało się zastosowanie do wykonania szablonu płótna jedwabnego. Zakrywano go częściowo lakierem. Metodę tę opracował Samuel Simon i pod nazwaną „silk-screen” i opatentował w 1907 roku w Manchesterze.

Sitodruk rozwijał się od tego momentu i rozpowszechniał w całej Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Skutecznie konkurował z wynalezioną przez Johannesa Gutenberga technologią typograficzną.

Sitodruk – skąd popularność tej techniki?

Technika sitodruku zawdzięczała swą popularność prostocie i możliwości wykonywania powtarzalnego nadruku niemalże bez użycia maszyn i to na każdym podłożu. Do druku wystarczył sam szablon i odpowiednia farba oraz ręcznie dociskany rakiel. Z biegiem czasu i postępem technologicznym powstawały pierwsze stoły sitodrukowe z podnoszoną ramą. Następnie były to obrotowe karuzele do druku w kilku kolorach. Wraz z tym rozwojem odkrywano coraz to nowsze możliwości wykorzystania sitodruku.

Serigrafia, bo tak zwano niegdyś sitodruk od łacińskiej nazwy jedwabiu – sericum, wykorzystywali światowej sławy artyści plastycy. Jednym z nich był Andy Warchol. Stosowano ją coraz częściej w przemyśle odzieżowym i małych oficynach wydawniczych. Rozpowszechniła się też w branży reklamowej oraz w wielu innych gałęziach przemysłu. Obecnie, firmy z branży AGD, RTV czy automotive oraz ich poddostawcy używają technologii sitodrukowej do nanoszenia trwałego nadruku. Robią to na elementach obudów swoich produktów i paneli sterujących. Stosują ją nawet producenci elektroniki przy produkcji tzw. obwodów drukowanych.

Jak Etisoft wykorzystuje technikę sitodruku? Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania podczas produkcji m.in. window paneli

Wraz z nieustannym rozwojem technologii sitodrukowych oraz rosnącymi wymogami i potrzebami rynku, firmy takie jak Graffiti – spółka córka Etisoft inwestują w najnowocześniejsze urządzenia i całe linie produkcyjne oparte na tej technologii.

sitodruk co to jest

W trosce o środowisko wykorzystujemy w swojej produkcji specjalne farby. Także suszenie nadruku promieniami UV dzięki czemu ogranicza emisje toksycznych związków do atmosfery. Wszystkie nowe urządzenia jakie zainstalowaliśmy w ostatnich latach w Graffiti oparte są właśnie na technologii UV. Kolejne planowane inwestycje planujemy to jeszcze nowsza technologie suszenia zimnym światłem UV, jakie generują diody LED.

sitodruk

Pierwszą z takich maszyn sitodrukowych UV LED zaprojektowanych specjalnie dla Etisoftu uruchomimy już w listopadzie br. Poszerzy ona możliwości produkcyjne firmy w zakresie nadruku na tworzywach oraz produkcji paneli i window paneli dla branży AGD.

Jeśli interesują Cię oferowane przez Etisoft produkty, w swojej działalności wykorzystujesz panele i window panele: skontaktuj się z nami.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top