Wózki AGV – organizacja transportu w nowoczesnych przedsiębiorstwach
Rozwiązania oparte o flotę robotów mobilnych (często mówimy o nich wózki AGV) nie bez powodu można nazwać rewolucją. Są one ważnym elementem w transporcie materiałów w nowoczesnych przedsiębiorstwach. To inteligentny system pojazdów sterowanych automatycznie. W fabrykach Przemysłu 4.0, zastępują transport wózkami widłowymi i paletowymi oraz pozwala na przemieszczanie się towarów bez udziału operatora. Mobilne roboty transportowe typu AGV/AMR niewątpliwie pozwalają obniżyć koszty pracownicze. Przede wszystkim znacząco zwiększają wydajność przedsiębiorstwa.
System intralogistyczny oparty o wózki AGV
Roboty, wózki samojezdne AGV, pojazdy AGV produkowane przez Etisoft Smart Solutions służą do automatycznego i autonomicznego wykonywania transportu komponentów i wyrobów gotowych. Dla wyjaśnienia, w tym przypadku nie chodzi wyłącznie o zaprojektowanie i oferowanie klientom samych wózków. ESS poszedł krok dalej: proponuje cały system intralogistyczny oparty o wózki AGV. Autonomiczne wózki transportowe są bezsprzecznie elementem (aczkolwiek bardzo istotnym) złożonego systemu. Trzonem, co warte podkreślenia jest plan produkcyjny, który przekłada się na zarządzanie misjami w ramach procesów intralogistycznych. Uwzględnia on zarządzanie ruchem i współpracuje ściśle z ludźmi, maszynami i systemami.
Pobierz darmowy e-book o robotach mobilnych!
System intralogistyczny oferowany przez ESS od początku projektowany jest zgodnie z potrzebami i wymaganiami klienta. Inżynierowie uwzględniają ograniczenia związane z użytkowaną przez zlecającego infrastrukturą zakładu przemysłowego: modyfikują wymiary, używane podzespoły, zastosowane systemy bezpieczeństwa oraz nawigacji.
Autonomiczne wózki AGV autorstwa ESS pracują pod kontrolą intralogistycznego systemu IntraFleet 4.0. Jest on zintegrowany z systemem zarządzania dostawami (ERP/MES/SCADA). Pozwala to na równoczesne koordynowanie pracy wielu robotów AMR.
Korzyści z wdrożenia systemu intralogistycznego
- obniżenie kosztów intralogistyki przedsiębiorstwa (poprawa efektywności i przewidywalności procesów oraz bezpieczeństwo transportu wewnętrznego
- optymalizacja procesów intralogistycznych (wdrożenie poprzedza analiza procesów; integracja z systemami ERP/MES/SCADA, dzięki czemu nie jest potrzebny nadzór pracownika
- ciągłe usprawnianie – mierzenie wydajności systemu i analiza gromadzonych danych pozwala na analizę efektywności i jej usprawnianie (zgodnie z lean management).
Wózki AGV autorstwa ESS – krok przed konkurencją
Inżynierowie z ESS nie tylko stworzyli system intralogistyczny. Pracują także, co godne uwagi nad rozwiązaniami przyszłości w zakresie autonomicznej intralogistyki. To:
- system automatycznej wymiany akumulatorów w ramach projektu unijnego HEPIS (High Efficiency and Performance Intralogistics System). Pozwoli on na zwiększenie wydajności systemu przy jednoczesnym obniżeniu kosztów funkcjonowania rozwiązania.
- budowany od podstaw robot AMR w ramach projektu unijnego LOTIS (Low Temperature Intralogistics System), o unikatowych parametrach. Robot będzie mógł pracować w temperaturze poniżej -20°C (mroźnie, chłodnie). Dzięki odpowiednim rozwiązaniom konstrukcyjnym przeszkodą nie będzie dla niego silne zapylenie oraz duża wilgoć.
Reasumując, ESS jest jednocześnie projektantem i producentem robotów oraz oprogramowania, w łatwy i szybki sposób może wprowadzać w rozwiązaniach niezbędne modyfikacje. Przede wszystkim sam integruje swoje rozwiązania. W rezultacie posiada również pełną kontrolę nad efektem końcowym.
Jeśli uważasz, że Twoja firma jest gotowa na automatyzację procesów – zapraszamy do kontaktu.