AGV/AMR mobile robots

Autonomiczne roboty mobilne AGV/AMR: analiza przedwdrożeniowa systemu intralogistycznego w 6 krokach

21 lis 2023 - Olaf Dudek

Analiza przedwdrożeniowa to kluczowy etap w procesie implementacji systemów intralogistycznych opierających się o autonomiczne roboty mobilne AGV i AMR. W ramach tego procesu nasi eksperci angażują się w ścisłą współpracę z klientem przed etapem zamówienia systemu. Chodzi o to, aby uchwycić potrzeby i wymagania stawiane przed inteligentnymi robotami mobilnymi i aby dobrać optymalne rozwiązanie. Analiza przedwdrożeniowa służy do utworzenia oferty, dzięki której klient wie jaki poziom inwestycji powinien zaplanować w swoim budżecie.

Autonomiczne roboty mobilne AGV – cele i główne kroki przy przeprowadzaniu analizy przedwdrożeniowej

Celem analizy jest ocena procesów i infrastruktury logistycznej klienta. Następnie – zaproponowanie koncepcji realizacji transportu ładunków za pomocą pojazdów AGV lub AMR. Analiza przedwdrożeniowa pomaga w podjęciu decyzji o wdrożeniu, przedstawia poziom wymaganych inwestycji, a także korzyści dla klienta po wprowadzeniu zrobotyzowanego systemu intralogistycznego.

 1. Przygotowanie klienta

Przed rozpoczęciem AP klient przesyła odpowiedzi na pytania techniczne. Dotyczą one transportowanego ładunku, środowiska i procesów logistycznych, co umożliwia lepsze zrozumienie charakteru i potrzeb logistycznych zakładu.

Analiza przedwdrożeniowa robota AGV

2. Wizyta w zakładzie

Po wstępnym zapoznaniu się z procesem i środowiskiem klienta, ekspert Etisoft Smart Solutions odwiedza zakład, w którym planowane jest wdrożenie systemu w celu zrozumienia specyfiki procesów.

3. Spotkania i opracowywanie zagadnień

 • Opis funkcjonowania systemu i celu jego realizacji
 • Analiza istniejących procesów przed robotyzacją
 • Określenie warunków środowiskowych i procesowych dla robotów mobilnych
 • Wybór typu samojezdnego wózka  AGV/AMR
 • Koncepcja na realizację transportu.

4. Mapa działania systemu

Opracowanie mapy działania systemu, uwzględniającej trasy pojazdów, miejsca ładowania, punkty logistyczne i przeszkody.

5. Analiza bezpieczeństwa

Ogólna analiza bezpieczeństwa pracy systemu oraz omówienie działań w sytuacjach awaryjnych.

6. Dokument AP

Na zakończenie, klient otrzymuje dokument zawierający proponowane rozwiązanie, wyniki analizy, liczbę proponowanych robotów mobilnych AGV/AMR, wskaźniki wydajnościowe systemu. Przedstawiane są terminy i możliwy harmonogram wdrożenia. Równolegle przedstawiana jest oferta na system i jego utrzymanie.

Dlaczego warto skorzystać z analizy przedwdrożeniowej?

Analiza przedwdrożeniowa to nie tylko etap przedstawienia oferty. To także szansa dla klientów, którzy nie mają jasnej wizji funkcjonowania systemu intralogistycznego. Analiza przeprowadzona przez specjalistów z Etisoft Smart Solutions pomaga w podjęciu decyzji. Przede wszystkim przedstawia poziom inwestycji oraz korzyści po wprowadzeniu zrobotyzowanego systemu. Warto skorzystać z tej możliwości szczególnie w przypadku, gdy wyobrażenie o funkcjonowaniu systemu jest mgliste i pojawia się wiele pytań.

Jak zorganizować transport w nowoczesnym przedsiębiorstwie? Przeczytaj!

Co otrzymuje klient po przeprowadzeniu analizy?

W wyniku analizy przedwdrożeniowej klient we współpracy z ESS otrzymuje dokumentację. Zawiera ona proponowane rozwiązanie, które jest podstawą do przedstawienia oferty na system intralogistyczny. W skład analizy przedwdrożeniowej wchodzi m.in.:

 • rozwiązanie obejmujące sposób transportu ładunku, typ AMR, rodzaj nawigacji, sposób pobierania i odkładania ładunku
 • propozycję układu tras dla robotów (tzw. layout)
 • lokalizację punktów pobierania i odkładania ładunku oraz punktów wykonywania akcji.
 • wyniki obliczeń wydajnościowych
 • proponowaną liczbę pojazdów AGV/AMR
 • zmiany w infrastrukturze klienta, jeśli takowe wystąpią
 • wytyczne do przygotowania infrastruktury do wdrożenia.

Podsumowanie

Podsumowując, analiza przedwdrożeniowa to kluczowy krok w procesie implementacji systemu intralogistycznego. Z jednej strony zapewnia bezpieczeństwo w procesie zakupowym. Z drugiej – przedstawia klientowi kompleksową wizję oraz konkretną ofertę dostosowaną do jego unikalnych potrzeb.

Ogranicz ryzyko, zamów analizę przedwdrożeniową! Spytaj o ofertę!

Podobne artykuły

Back to top