Znakowanie opakowań elastycznych. Poznaj taśmy do urządzeń inline printing!
Nim zajmiemy się kwestią znakowania opakowań elastycznych na początek zagadka… Co to jest? Zawiera istotne informacje z punktu widzenia konsumenta. Jest na każdym opakowaniu artykułu spożywczego. Gdy to przegapimy, odradzałbym… częstowania się jego zawartością. Odpowiedź jest prosta. To data ważności. Istnieje kilka sposobów na znakowanie opakowań elastycznych i umieszczania tej ważnej informacji – dziś o jednej z metod. Poznaj także oferowane przez Etisoft materiały eksploatacyjne do drukarek Savema, Videojet, Novexx czy Markem Imaje.
Każdy artykuł przeznaczony do spożycia (ale nie tylko) musi na swoim opakowaniu nosić tę prostą, ale jakże ważną, informację. Istnieje kilka sposobów nanoszenia jej na opakowanie. Można ją nadrukować na etykiecie, którą następnie aplikujemy na np. butelkę, słoik lub worek. Można te dane wytłoczyć na gorąco, przy użyciu odpowiedniego narzędzia i taśmy. Ale w tym artykule skupimy się na wydruku wykonywanym bezpośrednio na opakowaniu. Jak możemy wówczas wykorzystać taśmy do urządzeń inline printing?
Technologia i taśmy termotransferowe TTO, bo o nich tu mowa, zadomowiły się na dobre w przedsiębiorstwach produkcyjnych, głównie z branży FMCG. Jednak również producenci elektrycznego wyposażenia domu i artykułów metalowych pakowanych w woreczki również wykorzystują znakowanie opakowań tego typu. W zależności od charakteru produktu, technologia ta jest wykorzystywana w większym bądź mniejszym stopniu. Ale czym ona tak naprawdę jest?
To jest TTO! Bezproblemowe znakowanie opakowań elastycznych
Obecnie oczekiwania konsumentów wobec produktów są coraz wyższe. Przemysł produkcji oraz pakowania artykułów spożywczych, farmaceutycznych i kosmetycznych staje więc przed wyzwaniem dostarczania informacji w sposób czytelny i precyzyjny. W tej dziedzinie technologia odgrywa kluczową rolę, a wśród innowacyjnych rozwiązań wyróżniają się dwie: TTR i TTO. Oto, czym się różnią i jakie wnioski można wyciągnąć z ich zastosowania.
Tradycyjna metoda – TTR (Thermal Transfer Ribbon)
TTR, czyli technologia termotransferowej wstęgi barwiącej, od dawna jest stosowana w branży etykietowania. Ten proces znakowania opakowań ten polega na przenoszeniu barwnika z wstęgi barwiącej na powierzchnię etykiet. Następnie jest ona nanoszona na powierzchnię opakowania.
Wraz z dynamicznym rozwojem rynku i zmieniającymi się wymaganiami, TTR nadal pozostaje cennym narzędziem. Nie jest jednak idealnym rozwiązaniem w przypadku produktów, które wymagają drukowania zmiennych informacji w czasie rzeczywistym. Mam tu na myśli datę ważności czy numer partii.
Przyszłość znakowania – TTO (Thermal Transfer Overprinting)
Odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczność w znakowaniu opakowań jest TTO – technologia druku termotransferowego „na żądanie”, bezpośrednio na opakowaniu. Zamiast drukować na etykietach, TTO pozwala na nanoszenie informacji na elastycznych opakowaniach, takich jak foliowe worki czy rękawy. Sięgamy wówczas po taśmy do urządzeń inline printing. Jednym z kluczowych atutów TTO jest możliwość znakowania zmiennych danych w trakcie rzeczywistej produkcji. Jest to niezbędne w branżach spożywczej, farmaceutycznej i innych, gdzie data ważności czy numer partii mogą ulegać zmianie na bieżąco.
Warto zauważyć, że technologia TTO wykorzystuje elastyczne materiały, co pozwala na precyzyjne nanoszenie znaków na cienkich, giętkich powierzchniach opakowań. Dzięki temu producenci mogą dostarczyć kompleksowe informacje, zwiększając transparentność produktu i budując większe zaufanie wśród konsumentów.
Jak drukować i zachować wysoką jakość druku na cienkiej i elastycznej powierzchni?
Największym wyzwaniem druku inline jest zachowanie wysokiej jakości nadruku w trakcie pracy linii produkcyjnej. Warto mieć na uwadze, że jej prędkość może dochodzić nawet do 500 mm/s. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że powierzchnia, na której drukujemy jest elastyczna i wyjątkowo cienka. W związku z tym taśma termotransferowa, a właściwie jej barwnik, musi być odpowiednio dobrany. Musi on być w stanie przetransferować na nasz materiał nie powodując zatrzymania linii. Sam nadruk musi być czytelny w dalszych procesach.
Jakie artykuły są pakowane w taki sposób? Są one bliżej niż nam się wydaje. To:
- Proszek do prania. Wierzę, że każdy z nas ma go w swojej łazience.
- Pieluchy jednorazowe. Świeżo upieczeni rodzice wiedzą jakie to ważne.
- Przekąskami. Chyba ulubiona potrawa nastolatków.
- Kontakty, włączniki, bezpieczniki, czyli akcesoria elektryczne. Coś co mamy w każdym domu.
- Gwoździe, śrubki, śrubeczki, podkładki i nakrętki. Majsterkowicze kupują je na wagę, ale dostępne są również w małych opakowaniach.
Chcę drukować wyraźnie i czytelnie! Tu o taśmie do wielu zastosowań
Między innymi te produkty są fabrycznie pakowane w worki. Większość z nich posiada specjalne białe pole przeznaczone właśnie do wydruku daty ważności czy też partii produkcji.
To właśnie druk bezpośrednio na opakowaniu jest największą zaletą tej technologii. Z reguły nie wykorzystujemy w nim dodatkowego nośnika. Jest on dodatkowym kosztem, a z punktu widzenia cyklu życia produktu, kosztem szybko wyrzuconym do kosza.
Graphite Mix Pack – taśmy do urządzeń inline printing
Odpowiedzią ETISOFT na technologię TTO jest Graphite Mix Pack. To kalki termotransferowe z barwnikiem na bazie mieszanki woskowo-żywicznej, przeznaczone do bezpośredniego znakowania produktu. Formuła barwnika oferuje dobrą trwałość i wytrzymałość na zadrapania oraz eliminuje ładunki elektrostatyczne chroniąc głowicę drukującą przed jej przedwczesnym uszkodzeniem.
Taśmy termotransferowe TTO Graphite Mix Pack zdolne są przekazać barwnik na powierzchnię surowca przy prędkości dochodzącej do 1000 mm/s. Zachowują przy tym wysoką jakość druku. Taśma ta zapewnia dobre krycie powierzchni. Gwarantuje tym samym bardzo dobry kontrast między powierzchnią materiału a kodem kreskowym czy QR. Jest to ważne w dalszym procesie produkcji. Przy zastosowaniu modułu drukującego z głowicą o rozdzielczości 600DPI, przy użyciu taśmy Graphite Mix Pack możemy wydrukować bardzo małe znaki.
Produkty spożywcze, farmaceutyczne i kosmetyczne, które konsument dzisiaj wybiera, nie tylko muszą być wysokiej jakości. Muszą być także odpowiednio oznakowane i zgodne z przepisami. W tej nowej rzeczywistości, taśmy termotransferowe TTO wydają się być kluczowym narzędziem. Umożliwiają bowiem producentom sprostanie nowym wymaganiom i dostarczanie spersonalizowanych, aktualnych informacji na opakowaniach.
Spersonalizowane taśmy do urządzeń inline printing. Niestandardowe rozwiązania
Jednym z głównych atutów ETISOFT jest szeroki zakres dostępnych opcji taśm termotransferowych TTO. Dzięki temu, niezależnie od specyfiki produktów, ETISOFT jest w stanie dostarczyć odpowiednią taśmę. Spełni ona oczekiwania i zapewni wysoką jakość druku bezpośrednio na elastycznych powierzchniach opakowań.
Zdajemy sobie sprawę, że różne linie produkcyjne mają różne wymagania i prędkości pracy. Dlatego oferujemy taśmy, które będą optymalnie działać w danym środowisku. Minimalizując ryzyko zatrzymań linii produkcyjnych i zapewniając czytelny druk znaków na opakowaniach.
Rozumiemy, że niektóre projekty mogą wymagać niestandardowych rozwiązań, np. specjalnych rodzajów barwnika, wyjątkowej trwałości czy odporności na warunki środowiskowe. W takich przypadkach jesteśmy w stanie dostarczyć spersonalizowane taśmy TTO, dostosowane do szczególnych potrzeb klientów.
Dostarczamy klientom różnorodność opcji, dostosowujemy taśmy do specyfiki produkcji oraz jesteśmy gotowi sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom. Dzięki temu ETISOFT wyznacza standardy w dziedzinie znakowania opakowań. Zaspokajamy rosnące potrzeby rynku i zapewniając, że produkty naszych klientów wyróżniają się na tle konkurencji.
Oferowane przez ETISOFT taśmy termotransferowe TTO są dostępne w różnych szerokościach. Co warte podkreślenia, są one kompatybilne z urządzeniami znanych producentów, takich jak: Markem-Imaje, Videojet, Novexx, Savema oraz innymi.