Autonomiczny wózek widłowy IntraBot Fork 2.0 już działa! Wysoka precyzja nawigacji, nośność 1100 kg, dodatkowa bateria

24 lip 2024 - Michał Majnusz

Tak, to już! Najnowszy produkt Etisoft Smart Solutions – IntraBot Fork 2.0 został uruchomiony w Centralnym Magazynie Etisoft w Diamond Business Park przy ul. Da Vinci w Gliwicach.

Autonomiczny wózek widłowy o nośności 1100 kg dostarcza palety z materiałem z magazynu surowców wprost pod maszyny do wysokonakładowej produkcji etykiet. AGV realizuje również misje odbioru wyprodukowanych wyrobów spod maszyny. Palety z gotowymi rolkami etykiet przewożone są przez mobilnego robota do bufora wejściowego Magazynu Wyrobów Gotowych.

Jak działa autonomiczny wózek widłowy skonstruowany przez Etisoft Smart Solutions?

autonomiczny wózek widłowy na hali produkcyjnej

Wspomniany proces jest pierwszym, który zdecydowaliśmy się zautomatyzować wykorzystując robota transportowego InfraBota Fork 2.0. Jego zadaniem będzie przewożenie 100 do 150 palet na dobę.

Misje mobilnego robota wywoływane są na żądanie przez operatorów maszyn z poziomu komputera panelowego systemu etiSZOP, w który wyposażone jest każde stanowisko produkcyjne w Etisofcie.

Integracja systemu zarządzania misjami robota IntraFleet z istniejącymi przy maszynach panelami operatorskimi jest bardzo wygodna dla operatorów i nie wymaga inwestycji w nowe komputery.

Operator maszyny produkcyjnej w dowolnym momencie może zlecić odbiór pełnej palety z wyrobami. W ciągu kilku minut robot odbierze ją i bezpiecznie odwiezie do strefy przyjęć Magazynu Wyrobów Gotowych.

Jaki magazyn wybrać – zautomatyzowany czy tradycyjny?

Bezpiecznie – to dla nas bardzo ważne. AGV jest wózkiem kooperującym, co oznacza, że porusza się po tych samych traktach, gdzie chodzą również pracownicy. Autorski system nawigacji robota wykorzystuje laserowe systemy mapowania przestrzeni. Urządzenia te wykorzystane przez niezależny system bezpieczeństwa robota zapewniają, że kursujący robot AGV ominie napotkane na swej drodze przeszkody, w tym innych użytkowników drogi, po której się porusza. Jeżeli ominięcie przeszkody będzie niemożliwe system safety bezpiecznie zatrzyma robota.

Testy przeprowadzone w ramach wdrożenia robota wykazały wysoką precyzję nawigacji Forka 2.0. Przyczynia się do tego specjalnie zaprojektowane zawieszenie koła napędowego wózka eliminujące ryzyko uślizgu napędu.

Duże resorowane koło napędowe doskonale sprawdzi się również przy pokonywaniu drobnych nierówności – bez obaw o uszkodzenie drogiego napędu wózka.

W tym zakresie rozwiązanie heavy duty Forka 2.0 wypada znakomicie na tle innych samojezdnych wózków AGV dostępnych na rynku.

autonomiczny wózek widłowy Fork 2.0

Konstrukcja zawieszenia jest tak sprytnie pomyślana, że umożliwia w trybie serwisowym uniesienie koła napędowego ponad powierzchnię podłogi. Pozwala to na łatwe przepchanie robota wspartego na kołach podporowych. Funkcjonalność ta jest bardzo chwalona zarówno przez serwisantów, jak i przez służby utrzymania ruchu.

Nasz model autonomicznego wózka transportowego posiada dodatkową baterię, która podwaja czas pracy AGV bez konieczności doładowania. Daje ona szansę na ciągłą pracę wózka przez 16 godzin!

Analiza przedwdrożeniowa systemu intralogistycznego – dlaczego warto skorzystać?

W chwilach bezczynności, wózek automatycznie kieruje się do stacji ładowania – system IntraFleet monitoruje zużycie energii przez AGV i jeśli zachodzi potrzeba – zarządza jego ładowanie.

Hydrauliczny układ podnoszenia palet, to sprawdzone od lat rozwiązanie zapewniające wieloletnią bezawaryjną pracę.

Dostęp dla służb utrzymania ruchu do pompy hydraulicznej ułatwia specjalne okienko rewizyjne.

Fork 2.0 na drodze do pełnej automatyzacji magazynu Etisoft

Wdrożenie autonomicznego wózka IntraBota Fork 2.0, to ważny krok na mapie automatyzacji procesów logistycznych w Etisofcie.  W planach mamy kolejne procesy logistyczno-magazynowe, które chcemy automatyzować z wykorzystaniem wspomnianego modelu AGV. Już wkrótce planujemy wdrożenie kolejnych dwóch Forków 2.0 w naszych magazynach – o tym w kolejnym artykule.

Wdrożenie robota mobilnego – zapraszamy do współpracy!

Transport palet i innych jednostek logistycznych kompatybilnych z paletą EUR, to często występujące zagadnienie na styku produkcji i magazynów. Wdrożenie robota w tym obszarze zmniejsza pracownikom zakres uciążliwej, ciężkiej i monotonnej pracy.

Jeżeli planujecie automatyzację podobnych procesów w swoim zakładzie, jesteście zainteresowani systemami AGV/AMR – zapraszamy do współpracy. Chętnie podzielimy się z Państwem naszymi doświadczeniami z wdrożenia produkcyjnego AGV w naszym zakładzie, a specjaliści z Etisoft Smart Solutions przyjrzą się Waszym procesom i zaproponują rozwiązanie skrojone pod Wasze potrzeby.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły

Back to top