Druk instrukcji obsługi. Materiały drukowane dla branż AGD/RTV/AUTOMOTIVE

20 sty 2022 - Mateusz Skowron

Dokumentacja techniczna to nieodłączny element każdego urządzenia na rynku. Z artykułu dowiesz się, dlaczego jest tak istotna i jak optymalizować koszty tego obowiązku każdego producenta. Chcesz zlecić druk instrukcji obsługi? Przeczytaj nasz tekst!

druk instrukcji obsługi

Prezentacja produktu i jego funkcji nie kończy się na doskonale przygotowanym tekście sprzedażowym, dostępnym w sklepie internetowym. Zaraz po zakupie, gdy świeżo otwarte pudełko wita nas zapachem nowości, rozpoczyna się specyficzna chwila pierwszego uruchomienia.

Zdarza się, że delikatny dreszczyk emocji spowodowany nowym zakupem spotyka się ze ścianą w postaci szeregu przycisków, ikon i wtyczek. Pomoc w rozszyfrowaniu zamysłu producenta oferują dołączone w zestawie instrukcje obsługi. Możemy je spotkać w postaci jednostronicowych, kolorowych ulotek, trudnych do ponownego złożenia kostek papieru. Mają też one postać wielojęzykowej lektury rozciągniętej na kilkadziesiąt stron tekstu.  To dzięki nim producent może przekazać wszelkie informacje, na które brakło miejsca w witrynie internetowej, reklamach czy w opisach na półce sklepu stacjonarnego.

Instrukcje obsługi – ich dołączenie to obowiązek producenta

Wspomniana potrzeba ułatwienia pierwszego kontaktu z produktem to rzecz niezaprzeczalnie istotna, jednak nie jedyna, o której należy pamiętać. Konieczność dołączenia szczegółowej dokumentacji zawierającej między innymi dane producenta, instrukcje montażu, ostrzeżenia oraz niedozwolone sposoby użytkowania. Jest ona szczegółowo opisana w polskim prawie. Niezastosowanie się do przyjętych norm dotyczących instrukcji – na przykład sprzedaż produktu na terenie Polski bez tłumaczenia w języku polskim – podlega surowym karom.

Z punktu widzenia przygotowania treści, należy pamiętać, aby:

 • Informacje zawarte w instrukcji przekazywać w sposób możliwie najprostszy i zrozumiały dla każdego użytkownika
 • Treści formułować jednoznacznie, możliwie wyczerpując zagadnienie, a każda nierozwiana wątpliwość klienta powinna zostać wyjaśniona podczas rozmowy z obsługą klienta
 • Przygotować wersję w co najmniej jednym języku oficjalnym Unii Europejskiej.

Szczegółowych i aktualnych informacji związanych z wymaganiami prawnymi dotyczącymi dokumentacji produktów udostępnianych na polski rynek należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i jego późniejszym zmianom.

druk instrukcji obsługi

Instrukcja przygotowana – co dalej?

                Druk instrukcji obsługi – w doborze najkorzystniejszej technologii druku pomogą specjaliści z grupy Etisoft. Po rozpoznaniu Twoich potrzeb zaproponują optymalne rozwiązanie. Możemy wybrać między dwoma popularnymi technikami, którymi są:

Ten pierwszy jest niezastąpioną, tradycyjną już technologią stosowaną głównie w przypadku projektów średnio i wysokonakładowym. Polega ona na transferze obrazu/farby drukarskiej z formy drukowej na papierowe podłoże. Doskonale sprawdza się w druku na wszelkich rodzajach papierów i kartonów. Atutem tej technologii jest możliwość bardzo szybkiego druku arkuszowego w formatach od A4 do B1 (100×70 cm) i większych. Najważniejszymi cechami druku offsetowego są:

 • Bardzo wysoka jakość druku
 • Szybkość druku (przy wysokich nakładach nawet do 20.000 arkuszy/h)
 • Precyzyjne odwzorowanie kolorów i fotografii
 • Możliwość korzystania z kolorów dodatkowych palety PANTONE
 • Druk na rozmaitych podłożach (papiery, kartony, folie i niektóre tworzywa).
druk instrukcji obsługi

Druk cyfrowy to również bardzo popularna dziś technika wykorzystywana przez drukarnie. Możemy wyróżnić kilka technologii kryjących się pod tą ogólną nazwą np. druk laserowy, druk inkjetowy, druk solwentowy itp. Cechą wspólną, która charakteryzuje te technologie to druk bezpośrednio z danych przesłanych z komputera z pominięciem przygotowania kosztownych form/matryc drukarskich. Ta szczególna cecha sprawia, że druk cyfrowy jest niezastąpiony przy niższych lub personalizowanych nakładach. Jako najważniejsze zalety należy wymienić:

 • Krótszy czas realizacji w porównaniu do druku offsetowego
 • Wysoka jakość wydruków porównywalna z drukiem offsetowym
 • Możliwość druku pojedynczych egzemplarzy
 • Możliwość personalizacji.

Każdy projekt jest indywidualny i wymaga odpowiedniego podejścia. Przed dokonaniem wyboru w zakresie samego kształtu, formatu, zawartości i szaty graficznej warto poświęcić czas na rozmowę, określić priorytety i oczekiwania oraz estymować nakłady – pozwoli to na dobranie optymalnej techniki druku i podłoży drukowych.

Jeśli wprowadzasz nowy produkt na rynek i potrzebujesz stałych dostaw wysokiej jakości instrukcji, kart gwarancyjnych i wszelkiego typu broszur informacyjno-reklamowych, napisz do nas!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top