Druk instrukcji obsługi dla branż AGD/RTV/ automotive – cz. I

19 wrz 2023 - Mateusz Skowron

Dokumentacja techniczna to nieodłączny element każdego urządzenia na rynku.  Zgodnie z przepisami producenci są zobowiązani do dołączania instrukcji obsługi do każdego egzemplarza urządzenia, jaki wprowadzają do obrotu lub oddają do użytku. Normy określają także wymagania dotyczące dokumentacji. Powinna ona być jasna, czytelna, ułatwiać intuicyjne korzystanie ze sprzętu oraz eliminować ryzyko niewłaściwego użytkowania. Z artykułu dowiesz się, dlaczego jest ona tak istotna i jak optymalizować koszty tego obowiązku każdego producenta. Chcesz zlecić druk instrukcji obsługi? Przeczytaj nasz tekst!

druk instrukcji obsługi

Prezentacja produktu i jego funkcji nie kończy się na doskonale przygotowanym tekście sprzedażowym, dostępnym w sklepie internetowym. Zaraz po zakupie, gdy świeżo otwarte pudełko wita nas zapachem nowości, rozpoczyna się specyficzna chwila pierwszego uruchomienia.

Druk instrukcji obsługi, a ich funkcjonalność

Zdarza się, że delikatny dreszczyk emocji spowodowany nowym zakupem spotyka się ze ścianą w postaci szeregu przycisków, ikon i wtyczek. Pomoc w rozszyfrowaniu zamysłu producenta oferują dołączone instrukcje obsługi. Możemy je spotkać w postaci jednostronicowych, kolorowych ulotek, trudnych do ponownego złożenia kostek papieru. Mają też one postać wielojęzykowej lektury rozciągniętej na kilkadziesiąt stron tekstu.  Takie właśnie druki pozwalają producentowi przekazać wszelkie informacje, na które brakło miejsca w witrynie internetowej, reklamach czy w opisach na półce sklepu stacjonarnego.

Druk instrukcji. Czy wiesz jak zadbać o komfort ich docelowego użytkownika?

Instrukcje obsługi – ich dołączenie to obowiązek producenta

Wspomniana potrzeba ułatwienia pierwszego kontaktu z produktem to rzecz niezaprzeczalnie istotna, jednak nie jedyna, o której należy pamiętać. To także konieczność dołączenia szczegółowej dokumentacji zawierającej między innymi dane producenta, instrukcje montażu, ostrzeżenia oraz niedozwolone sposoby użytkowania. Jest ona szczegółowo opisana w polskim prawie. Niezastosowanie się do przyjętych norm dotyczących instrukcji – na przykład sprzedaż produktu na terenie Polski bez tłumaczenia w języku polskim – podlega surowym karom.

Z punktu widzenia przygotowania treści należy pamiętać, aby:

 • Informacje zawarte w instrukcji przekazywać w sposób możliwie najprostszy i zrozumiały dla każdego użytkownika
 • Treści formułować jednoznacznie, możliwie wyczerpując zagadnienie, a każda nierozwiana wątpliwość klienta powinna zostać wyjaśniona podczas rozmowy z obsługą klienta
 • Przygotować wersję w co najmniej jednym języku oficjalnym Unii Europejskiej.

Szczegółowych i aktualnych informacji związanych z wymaganiami dotyczącymi dokumentacji produktów udostępnianych na polski rynek należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i jego późniejszym zmianom. Każda instrukcja obsługi w języku polskim musi spełniać określone w tym dokumencie przepisy.

druk instrukcji obsługi

Dlaczego jakość instrukcji obsługi w branżach RTV/AGD i automotive jest tak istotna?

W przypadku branż RTV/AGD oraz automotive czytelna instrukcja obsługi może zdecydować o żywotności urządzenia oraz bezpieczeństwie, a być może nawet zdrowiu lub życiu użytkownika. Sprawdźmy więc, jakie korzyści, zarówno dla klientów, jak i producentów, przynosi prawidłowy wydruk instrukcji obsługi.

Czy wiesz jak użyteczność treści przekłada się na koszt druku cyfrowego? Sprawdź!

Intuicyjna obsługa sprzętu RTV/AGD

Sprzęt RTV/AGD wymaga przeważnie kontaktu z siecią elektryczną, czy to do działania czy naładowania akumulatora, w który urządzenia zostały wyposażone. Praktycznie każda instrukcja obsługi zaczyna się od ostrzeżenia użytkownika o konieczności zachowania szczególnej ostrożności podczas pracy urządzenia działającego pod napięciem. Dzięki materiałom informacyjnym nowy użytkownik wie, że powinien również unikać kontaktu urządzenia z wilgocią, cieczą oraz eliminować ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Czytelna instrukcja pozwala więc zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii na skutek nieprawidłowej obsługi.

Druki RTV/AGD są również przeznaczone do zwiększenia intuicyjności korzystania z urządzeń. Odbiorcy doceniają w produktach zaawansowane opcje. To one pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał urządzeń oraz dostosować ich działanie do własnych potrzeb i możliwości. Jednocześnie chcą korzystać ze sprzętu bez zbędnej zwłoki. Nowoczesny sprzęt RTV/AGD posiada liczne pokrętła, panele sterowania czy przyciski umożliwiające sterowanie urządzeniem. Jeśli obsługa urządzenia będzie nieintuicyjna, a dostęp do funkcji utrudniony, klienci mogą być niezadowoleni z zakupu. Co gorsza – stracić zaufanie do producenta. Druk jasnej i czytelnej instrukcji obsługi pozwala zwiększyć komfort korzystania z urządzeń i budować zaufanie do producenta jako marki dbającej o potrzeby swoich odbiorców.

Przygotowanie do bezpiecznej jazdy w branży automotive

Bezpieczeństwo odgrywa również kluczową rolę w branży automotive. Nowoczesne pojazdy posiadają zaawansowane systemy z licznymi funkcjami. Jednocześnie korzystanie z nich powinno być łatwe i intuicyjne, tak aby nie rozpraszać uwagi kierowcy podczas jazdy. Producent powinien zadbać o to, by zniwelować ryzyko szumu informacyjnego wynikającego ze zbyt dużej liczby trudnych w odczycie komunikatów. Czytelny przekaz umożliwia bowiem kierowcy podjęcie błyskawicznej reakcji w przypadku wystąpienia poważnych zagrożeń. Ich niezwłoczne rozpoznanie jest możliwe dzięki dostępowi do właściwie zaprojektowanej i przygotowanej instrukcji obsługi.

Instrukcja przygotowana – co dalej?

                Druk instrukcji obsługi – w doborze najkorzystniejszej technologii druku pomogą specjaliści z grupy Etisoft. Po rozpoznaniu Twoich potrzeb zaproponują optymalne rozwiązanie. Możemy wybrać między dwoma popularnymi technikami, którymi są:

Ten pierwszy jest niezastąpioną, tradycyjną już technologią stosowaną głównie w przypadku projektów średnio i wysokonakładowym. Polega ona na transferze obrazu/farby drukarskiej z formy drukowej na papierowe podłoże. Doskonale sprawdza się w druku na wszelkich rodzajach papierów i kartonów. Atutem tej technologii jest możliwość bardzo szybkiego druku arkuszowego w formatach od A4 do B1 (100×70 cm) i większych. Najważniejszymi cechami druku offsetowego są:

 • Bardzo wysoka jakość druku
 • Szybkość druku (przy wysokich nakładach nawet do 20.000 arkuszy/h)
 • Precyzyjne odwzorowanie kolorów i fotografii
 • Możliwość korzystania z kolorów dodatkowych palety PANTONE
 • Druk na rozmaitych podłożach (papiery, kartony, folie i niektóre tworzywa).
druk instrukcji obsługi

Druk cyfrowy to również bardzo popularna dziś technika wykorzystywana przez drukarnie. Możemy wyróżnić kilka technologii kryjących się pod tą ogólną nazwą np. druk laserowy, druk inkjetowy, druk solwentowy itp. Cechą wspólną, która charakteryzuje te technologie to druk bezpośrednio z danych przesłanych z komputera z pominięciem przygotowania kosztownych form/matryc drukarskich. Ta szczególna cecha sprawia, że druk cyfrowy jest niezastąpiony przy niższych lub personalizowanych nakładach. Jako najważniejsze zalety należy wymienić:

 • Krótszy czas realizacji w porównaniu do druku offsetowego
 • Wysoka jakość wydruków porównywalna z drukiem offsetowym
 • Możliwość druku pojedynczych egzemplarzy
 • Możliwość personalizacji.

Każdy projekt jest indywidualny i wymaga odpowiedniego podejścia. Przed dokonaniem wyboru w zakresie samego kształtu, formatu, zawartości i szaty graficznej warto określić priorytety i oczekiwania oraz estymować nakłady. Pozwoli to na dobranie optymalnej techniki druku i podłoży drukowych.

Jeśli wprowadzasz nowy produkt na rynek, potrzebujesz stałych dostaw wysokiej jakości instrukcji, kart gwarancyjnych i broszur informacyjno-reklamowych, napisz do nas!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top