digital printing

Druk offsetowy. Gdy nakład ma znaczenie – cz. 1

17 maj 2022 - Mateusz Skowron

W poprzednim artykule opisującej najważniejsze cechy i zalety druku cyfrowego zaledwie wspomniałem o metodzie znacznie starszej, ale jak dotąd nadal dominującej w branży poligraficznej. To druk offsetowy. W niniejszym artykule oddam mu zasłużoną główną rolę. Z tego tekstu dowiesz się:

  • Na czym polega druk offsetowy
  • Jakie ma możliwości
  • W jaki sposób wykorzystujemy druk offsetowy w Grupie Etisoft.
druk offsetowy


Na czym polega druk offsetowy?

Wspominając o dzisiejszych metodach druku na przykład ulotek, pierwsze co się nasuwa to skorzystanie z możliwości druku cyfrowego. Wydaje się on bardziej powszechny. Jednak do zastosowań przemysłowych, składających się ze znacznie większego zapotrzebowania ilościowego bardziej rozsądnym rozwiązaniem okazuje się druk offsetowy.

Upraszczając techniczne szczegóły, technika ta polega na przeniesieniu obrazu z płaskiej matrycy np. na papier. W tym celu korzysta się z pośredniej formy gumowej. Bęben pokryty gumą przybiera kształt cylindra i to właśnie dzięki niemu obraz trafia na materiał docelowy. Ze względu na opisaną konstrukcję, druk ten zaliczamy do grupy druków pośrednich. Charakterystyczną cechą druku offsetowego jest fakt, że mamy do czynienia z drukiem płaskim. Znaczy to, że wszystkie elementy drukujące i niedrukujące znajdują się dokładnie na tym samym poziomie.

druk offsetowy

Możliwości druku offsetowego

Założeniem druku offsetowego jest realizacja zamówień wysokonakładowych. To właśnie w tym aspekcie metoda ta błyszczy najbardziej. Z tego powodu maszyny drukujące w omawianej technice nierzadko przyjmują znaczne rozmiary. Wśród rodzajów maszyn możemy wyróżnić takie, które zaprojektowane są do druków płaskich arkuszy, zwojowe – służące do produkcji gazet i czasopism, a także posiadające możliwość drukowania więcej niż czterech podstawowych kolorów. To na przykład wybrane przez firmę kolory PANTONE.


Dzisiejsze maszyny offsetowe potrafią drukować nie tylko na papierze. Sprawdzają się również w produkcji etykiet lub grubszych od papieru kartonów. Mimo swoich zalet, do których warto zaliczyć wysoką jakość druku, metoda ta jest bardzo czasochłonna w przygotowaniu stąd rekomendacja wysokiego nakładu, w którym koszt przygotowania można rozłożyć na dużą ilość zamówionych kopii i zyskać bardzo atrakcyjną ofertę cenową. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że opłacalny nakład z wykorzystaniem tej techniki zaczyna się od 1000 sztuk, choć wpływ ma na to wiele czynników. Z odpowiednim wyborem metody druku z pewnością pomogą nasi specjaliści.

Druk offsetowy w Grupie Etisoft

Offset jest niewątpliwie metodą o szerokim wachlarzu możliwości. Jednak w Grupie Etisoft, w której oferujemy kompleksową obsługę dla branż takich jak RTV, AGD i automotive, zawęziliśmy specjalizację tej metody do najbardziej potrzebnych formatów na tym rynku. W naszej ofercie znajdują się:

druk offsetowy

Nasi eksperci przygotują dla Ciebie odpowiednią ofertę z uwzględnieniem Twoich potrzeb nie tylko jednorazowych. Skutecznie doradzą w zakresie długoterminowej współpracy na druk cyfrowy, offsetowy i nie tylko.

Jeśli planujesz druk instrukcji, które będziesz dołączał do swoich produktów i szukasz firmy z wieloletnim doświadczeniem w ich produkcji, wizją ich użyteczności i dysponującą wszechstronnym parkiem maszynowym – skontaktuj się z nami!

Kliknij tu!

Podobne artykuły

Back to top