Druk przemysłowy na tworzywach i elementach urządzeń

30 mar 2021 - Tomasz Gałecki

Sitodruk i tampodruk w przemyśle motoryzacyjnym, AGD i RTV

W dzisiejszych czasach wysokie wymagania i oczekiwania rynku oraz nieustannie rosnąca konkurencja stawiają przed firmami ogromne wyzwania na każdym etapie produkcji. W wielu branżach, a szczególnie w przemyśle AGD/RTV/AUTOMOTIVE integralną częścią cyklu produkcyjnego jest druk przemysłowy, który nadaje produktom cechy funkcjonalne lub służy do dekoracji i znakowania gotowych produktów. Można śmiało stwierdzić, iż druk przemysłowy jest obecnie nieodłącznym elementem niemal każdego wyrobu. 

płyty czołowe, panele czołowo, window panele, druk przemysłowy

Druk przemysłowy: precyzja i trwałość zadruku przedmiotów o nietypowych kształtach

Rozpowszechnioną i ciągle udoskonalaną technologią druku przemysłowego jest sitodruk (zwany także serigrafią) oraz tampodruk. Pomimo nowoczesnych technologii druku cyfrowego ink-jetowego, które zdobywają rynek reklamowy, te dwie tradycyjne już techniki druku są i pozostaną niezastąpione jeszcze przez długie lata. Ich przewagą oprócz szybkości, efektywności i wyjątkowej precyzji druku jest możliwość bardzo trwałego zadruku przedmiotów o nietypowych kształtach wykonanych z metali, szkła, tworzyw sztucznych, kompozytów, gumy, drewna, ceramiki oraz tekstyliów. Praktycznie nie ma tu ograniczeń w zakresie podłoży i ich kształtu. W każdym przypadku istnieje możliwość zastosowania którejś z tych dwóch wspomnianych technologii druku. To, co je dodatkowo wyróżnia to możliwości: używania farb o specjalnych właściwościach dobieranych do określonego podłoża, stosowania kolorów mieszanych na zamówienie, stosowania farb i lakierów strukturalnych, nakładania na wybraną powierzchnię specjalnych klejów lub powłok lakierniczych o określonych grubościach.

Sitodruk w produkcji paneli dotykowych i płyt kontrolnych

Sitodruk jest bez wątpienia jedną z najpopularniejszych i najważniejszych technologii druku przemysłowego. Jest to także jedna z najbardziej wszechstronnych i elastycznych technologii poligraficznych. Znajduje on zastosowanie w wielu branżach poza typowym przemysłem poligraficznym, reklamowym czy odzieżowym. Od lat stosuje się go w przemyśle elektronicznym. Używa się go między innymi w procesie produkcji tzw. obwodów drukowanych (płytek z nadrukowanymi ścieżkami). Do nich montowane są elementy i podzespoły elektroniczne. Urządzenia takie jak smartfony i tablety także nie mogłyby działać, gdyby nie sitodruk stosowany podczas produkcji ekranów dotykowych.

Druk sitowy w ostatnim dziesięcioleciu stał się niekwestionowanym liderem w kategorii produkcji elektroniki użytkowej. Technologia ta nie ma sobie równych i pozwala na osiągnięcie wyjątkowej trwałości i precyzji nadruku. Nic więc dziwnego, że znalazła także szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym czy AGD. Stosuje się ją powszechnie przy produkcji np. liczników samochodowych oraz elementów wykończeniowych i dekoracyjnych imitujących drewno czy metale. Sięga się po nią także w produkcji dotykowych paneli sterujących do pralek, lodówek, kuchenek i innego sprzętu elektrotechnicznego.

płyty czołowe, panele czołowo, window panele, druk przemysłowy

Technika sitodruku – jak to się robi?

W technologii sitodruku farbę, klej, lakier lub inną substancja przeciska się na docelowe podłoże przez oczka specjalnych sit (siatek nylonowych lub metalowych). Stąd też pochodzi nazwa tej techniki druku.

Elementem drukującym jest specjalna, pleciona siatka (najczęściej nylonowa lub metalowa) rozpięta na metalowej ramie pełniąca rolę szablonu. Oczka siatki mają średnicę zaledwie od 20 do 50 mikrometrów i to od ich wielkości zależy grubość nakładanej farby oraz szczegółowość i ostrość nadruku.

Na etapie przygotowania siatkę powleka się na specjalną warstwą światłoczułą. Po wyschnięciu naświetla się ją światłem UV poprzez nałożony na nią film/szablon z obrazem. Miejsca, które eksponuje się na działanie światła zostają utwardzone, a te przysłonięte przez szablon wymyte strumieniem wody. W efekcie otrzymuje się siatkę, której część oczek jest zamknięta, a część otwarta. To właśnie przez te otwarte oczka, za pomocą specjalnego, gumowego rakla, farbę przepycha się bezpośrednio na docelowe podłoże. Proces ten odbywa się w półautomatycznych lub automatycznych maszynach sitodrukowych. Oprócz standardowych maszyn sitodrukowych, arkuszowych i rolowych, często, na specjalne zamówienie powstają nietypowe konstrukcje. Ich budowa, wymiary, ilość sekcji drukujących, sposób suszenia farby, automatyka i wyposażenie dodatkowe bardzo często dostosowuje się do konkretnych potrzeb i podłoży lub elementów drukowanych.

płyty czołowe, panele czołowo, window panele, druk przemysłowy

Tampodruk: druk na niedużych elementach dla przemysłu motoryzacyjnego, kosmetycznego i elektrotechnicznego oraz AGD

Podobnie rzecz ma się w przypadku maszyn do tampodruku. Tu także powstają urządzenia drukujące dedykowane pod konkretne potrzeby produkcyjne. Znajdują one powszechne zastosowanie podczas produkcji niedużych elementów dla przemysłu motoryzacyjnego, kosmetycznego i elektrotechnicznego oraz AGD. Technika ta polega na przeniesieniu farby z metalowej matrycy na docelowe podłoże. Robi się to za pomocą miękkiego silikonowego tamponu. Jego twardość i kształt dopasowane są do drukowanego podłoża. Technikę tę stosuje się wszędzie tam, gdzie z uwagi na ukształtowanie drukowanej powierzchni lub wystające elementy nie da się zastosować sitodruku. Przeważnie są to różne drobne elementy takie jak: przyciski, pokrętła, buteleczki, zakrętki, opakowania z tworzyw sztucznych, gadżety reklamowe, obudowy urządzeń elektrotechnicznych, a czasem większe elementy obudów sprzętu AGD. Technologia tampodruku umożliwia, podobnie jak w sitodruku, zastosowanie farb o specjalnych właściwościach i kolorach. Możliwe jest także użycie większości farb stosowanych w sitodruku, choć zazwyczaj stosuje się dedykowane farby tampodrukowe.

płyty czołowe, panele czołowo, window panele, druk przemysłowy

Panele czołowe, frontowe, window panele – specjalny park maszynowy

Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i potrzebom rynku, od ponad 12 lat, w naszej firmie stosujemy i rozwijamy obie wspomniane techniki druku. Obecnie w większości przypadków wykorzystuje się głównie sitodruk – z uwagi na jego uniwersalność. Przez ostatnie lata park maszynowy w naszej drukarni sitodrukowej sukcesywnie wzbogacaliśmy o najnowocześniejsze maszyny jedno i wielokolorowe. Są one zdolne drukować zarówno na przedmiotach, jak i arkuszach do maksymalnego formatu B1.

Część z maszyn, a właściwie całych linii produkcyjnych powstała pod konkretne grupy produktowe. Przykładem takim są zaprojektowane i zbudowane specjalnie dla naszej firmy ośmiokolorowe maszyny. Służą one do nadruku np. paneli frontowych oraz tzw. window paneli. Zastosowano w nich najnowocześniejsze rozwiązania dostępne na świecie i dostosowano specjalnie do naszych oczekiwań. Obecnie nasz park maszynowy stanowi sześć tego typu wyjątkowych, wielokolorowych linii sitodrukowych oraz kilkanaście standardowych maszyn arkuszowych. To właśnie dzięki temu możemy z powodzeniem konkurować z dalekowschodnimi i zachodnioeuropejskimi dostawcami. Nasze wyposażenie pozwala efektywnie i z bardzo wysoką wydajnością produkować elementy z nadrukiem dla najbardziej wymagających europejskich odbiorców, a także sprostać oczekiwaniom i rygorom jakościowym producentów urządzeń elektrotechnicznych i sprzętu AGD.

płyty czołowe, panele czołowo, window panele, druk przemysłowy

Każdego dnia przekonujemy się, że kierunek rozwoju oraz niedawne i te planowane inwestycje są właściwe. Już teraz stawiają nas na czele największych i najnowocześniejszych drukarń sitodrukowych nie tylko w kraju, ale w całej Europie.

Potwierdza to fakt, iż zaufali nam nasi wieloletni klienci, producenci sprzętu gospodarstwa domowego, elektroniki i automotive, którzy po dziś dzień powierzają nam realizacje coraz to nowszych projektów.

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta i możliwości jakie daje druk przemysłowy – zapraszamy do kontaktu.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top