Panele frontowe i kontrolne – cz. 2. Rodzaje i technologia produkcji

17 maj 2021 - Tomasz Gałecki

Dziś kontynuujemy temat paneli czołowych, takich jak panele frontowe i kontrolne. Pisaliśmy o nich także tu. Przypomnijmy, panele czołowe znajdziemy w każdym sprzęcie AGD, RTV, komponentach dla motoryzacji i lotnictwa oraz wszędzie tam gdzie znajdują się elementy sterujące pracą maszyn i urządzeń. Najczęściej, poza funkcjami dekoracyjnymi i informacyjnymi panele frontowe i kontrolne spełniają inne ważne funkcje użytkowe. Przede wszystkim chronią schowane za nimi wyświetlacze, ekrany LCD oraz elektronikę i świecące diody. Coraz częściej stosuje się także panele umożliwiające sterowanie urządzeniami za pomocą dotyku. Co jeszcze oferujemy dla przemysłu w zakresie paneli?

Panele frontowe i dekoracyjne typu in-mold

Panele frontowe i dekoracyjne typu in-mold bardzo często stosuje się w przemyśle motoryzacyjnym przy produkcji elementów dekorujących wnętrza samochodów. W ten sposób wykonuje się elementy desek rozdzielczych oraz listwy ozdobne imitujące metale, drewno czy carbon. Od niedawna ten typ paneli wykorzystuje się w innych gałęziach przemysłu, między innymi w urządzeniach AGD gdzie może z powodzeniem zastępować „window panele”.

Technologia produkcji:

Proces rozpoczyna się od nadruku metodą sitodruku na dużych arkuszach cienkiego i przeźroczystego poliwęglanu lub innego tworzywa. Nadruk wykonuje się w odbiciu lustrzanym tak by był widoczny i czytelny dopiero po odwróceniu, patrząc przez tworzywo. Tu także stosuje się specjalne kolory i farby o różnym stopniu prześwitywania. Następnie arkusz precyzyjnie rozcinana się na mniejsze fragmenty które trafiają do termoformierki. Tam po podgrzaniu i uplastycznieniu wstępnie się go uformowuje. W kolejnym procesie uformowany arkusz umieszcza się i pozycjonuje w specjalnej formie wtryskowej do której wtryśnięte zostaje roztopione tworzywo.

Po wyjęciu z formy i ostudzeniu otrzymujemy gotowy element pokryty nadrukowaną wcześniej grafiką i tłem. Podobnie jak w window panelach nadruk jest w pełni chroniony gdyż jest on zatopiony w tworzywie.

Panel in-mold

Panele foliowe tzw. Inlay Panel, Decor Panel

Ten typ paneli frontowych występuje w formie płaskiej lub z niewielkimi przetłoczeniami. Stosuje się je od wielu lat w małych i dużych urządzeniach AGD oraz sprzętach elektrotechnicznych. Podobnie jak window panele skrywają i chronią ukryte za nimi wyświetlacze, diody oraz inne elementy elektroniki. Dzięki ich elastyczności możliwe jest wywołanie nacisku na schowane pod panelem mikrostyczniki odpowiedzialne za sterowanie urządzeniem.

panele frontowe, panele czołowe, panele kontrolne, window panele
Panel inlay
Panel decor

W tych miejscach stosuje się zazwyczaj wypukłe przetłoczenie aby podkreślić i uwidocznić dany obszar jako przycisk. Panele z przetłoczeniami najczęściej wykorzystuje się  jako wierzchnią część tzw. paneli membranowych składających się z kilku warstw folii z naniesionymi ścieżkami przewodzącymi i elementami elektroniki.

Technologia produkcji:

Wykonanie paneli foliowych zaczyna się od zadruku transparentnych arkuszy folii poliwęglanowych lub poliestrowych o grubości pomiędzy 0,15 a 0,75 mm. Nadruk wykonuje się zazwyczaj metodą sitodruku choć można użyć w niektórych przypadkach innych technik druku takich jak druk cyfrowy lub offsetowy UV. Zadruk arkuszy odbywa się w odbiciu lustrzanym (czytelnym po odwróceniu arkusza ) dzięki czemu będzie on chroniony przez sam materiał. Następnie arkusze pokrywa się selektywnie specjalnymi warstwami klejowymi. Warstwy te wcześniej wycina się w odpowiednim kształcie aby pozostawić wolne od kleju pola mikrostyczników i elementów świecących lub przeźroczystych. Tak przygotowane arkusze wycina się na specjalnych, precyzyjnych ploterach CNC lub za pomocą pras i wykrojników. W przypadku paneli foliowych z przetłoczeniami stosuje się jeszcze proces tłoczenia za pomocą prasy z wykorzystaniem podgrzewanej matrycy i patrycy.

Technologie łączone

Obecnie powszechnie stosowane jest połączenie paneli frontowych wykonanych w różnych technologiach. Część frontowa obudowy urządzenia  zadrukowana jest bezpośrednio. Jest to zazwyczaj niewielki nadruk np. z symbolem marki, nazwą modelu, lub kilkoma niewielkimi opisami. Pozostałą i główną część stanowi wklejony window panel lub panel foliowy.

Panele wykonane techniką łączoną

Wieloletnie doświadczenie

Nasza firma rozpoczęła produkcję paneli frontowych ( foliowych oraz z nadrukiem bezpośrednim ) na masową skalę już w 2007 roku. Początkowo były to głównie panele przednie do pralek i suszarek dla europejskich producentów AGD oraz panele dla branży RTV. W kolejnych latach produkcja została rozszerzona o panele do niemal wszystkich rodzajów sprzętów AGD, RTV i elektrotechnicznych. Uruchomiona została również produkcja paneli dla przemysłu motoryzacyjnego i medycznego. Obecnie w naszej firmie wykonujemy wszystkie wymienione rodzaje paneli frontowych dla największych światowych marek AGD/RTV/Automotive.

Dziś z dumą możemy pochwalić się portfolio obejmującym setki wzorów oraz faktem, iż w naszej firmie zostało wykonane już łącznie ponad 100 mln paneli frontowych różnego typu. Stawia nas to w czołówce europejskich producentów tego typu elementów. Zdobyte przez lata doświadczenie oraz nieustannie rozbudowywany i modernizowany park maszynowy pozwala nam podejmować się kolejnych projektów i wyzwań technologicznych wychodząc naprzeciw rosnącym potrzebom ilościowym i jakościowym naszych klientów.

Jeśli zainteresował Cię temat paneli, uważasz że mogą się one sprawdzić w oferowanych przez Ciebie urządzeniach – skontaktuj się z nami.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top