etykiety na skrzynki

Etykiety na skrzynki i palety wielokrotnego użytku

10 sie 2022 - Mariusz Bielecki

Zwrotne przedmioty transportowe tzw. RTI (Returnable Transport Items) oraz opakowania zwrotne tzw. RPI (Returnable Packaging Items) obecne są w większości branż. Czym zatem są owe RTI i RPI?

Rozglądając się wkoło, każdy z nas na pewno nie raz spotkał się z takimi opakowaniami. Widzieliście jak z załadowanego TIR-a na rampie wyładowczej pod dyskontem pracownicy wywożą kosze na kółkach? Pojemniki w sklepach, w których eksponowane są warzywa czy owoce? Plastikowe ażurowane kosze w których dostarczane jest świeżo wypieczone pieczywo z piekarni do punktu sprzedaży? A może przysłowiową „kratę” na napoje o barwie bursztynu? Osoby mające kontakt z magazynem mogą do powyższej puli dorzucić jeszcze opakowania ułatwiające pracę w logistyce, zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej.

Jak widać opakowania wielokrotnego użytku używa się w większości branż. W myśl powiedzenia „ufaj, ale kontroluj” warto oznaczyć swoje pojemniki tak, aby łatwo móc śledzić samo opakowanie jak i identyfikować jego zawartość. Idealnym oznaczeniem okazują się etykiety na skrzynki.

etykiety na skrzynki

Co jest wspólnym mianownikiem tych opakowań? Otóż wykonuje się je z trwałych materiałów takich jak drewno, plastik czy metal. Są przeznaczone do wielokrotnego użytku i mają za zadanie bezpiecznie i wydajnie przemieszczać produkty w całym łańcuchu dostaw.

Etykiety na skrzynki – oznaczaj, kontroluj, śledź!

Korzyści ze stosowania plastikowych opakowań są łatwe do zauważenia. Skoro już decydujemy się na takie rozwiązanie dobrze byłoby zadbać o identyfikację naszych zasobów.

Tu z pomocą przychodzą etykiety na skrzynki i palety wielokrotnego użytku. Można z łatwością samodzielnie nanieść na jej powierzchnię swoje logo, kod 1D lub 2D czy opis zawartości opakowania, na które zostanie naniesiona. Do takiego rozwiązania proponujemy odpowiednio dobraną drukarkę termotransferową. Wykorzystując właściwości taśmy żywicznej uzyskamy trwały nadruk. Oferujemy również etykiety zadrukowane według przesłanej specyfikacji z możliwością zastosowania zmiennych danych z załączonej przez klienta bazy danych.

Przeczytaj także tu!

Specjalnie dobrane kleje i surowce sprawiają, że etykiety stają się odporne na warunki atmosferyczne, wahania temperatur, wielokrotne cykle czyszczenia. Dodatkowo pokrywając etykietę warstwą laminatu możemy zabezpieczyć grafikę przed ścieraniem. W środowisku morskim etykieta musi spełnić rygorystyczne wymagania normy BS 5609, która (w dużym skrócie) nakazuje, aby etykieta przez co najmniej 90 dni była czytelna i pozostała na swoim miejscu nawet w przypadku trwałego zanurzenia w słonej wodzie.

etykiety-na-skrzynki-1

Etykiety nie tylko samoprzylepne

Różnorodność powierzchni opakowań wielokrotnego użytku oraz środowisko w jakim będzie ono użytkowane sprawia, że oferowane przez nas oznaczenia palet i pojemników możemy podzielić na cztery rodzaje:

  • Etykiety płaskie samoprzylepne, wykonane z folii, zadrukowane lub do samodzielnego zadruku wykorzystywane do naklejania na płaskie powierzchnie
  • Etykiety samoprzylepne wielowarstwowe do zastosowań wewnętrznych. Stosowane, gdy powierzchnia jest chropowata i zachodzi konieczność zwiększenia przyczepności. Pianka wypełnia wszystkie zagłębienia a etykieta pozostaje płaska, co podnosi jakość odczytu kodu.
  • Etykiety samoprzylepne wielowarstwowe do stosowania w ekstremalnych warunkach. Etykieta taka jest dodatkowo odporna na środki chemiczne, warunki atmosferyczne i pozostaje na swoim miejscu w trakcie i po procesie mycia pod wysokim ciśnieniem w wysokiej temperaturze.
  • Etykiety bezklejowe. Używane do oznaczania pojemników KLT i GLT stosowanych w branży motoryzacyjnej. Muszą one spełniać normy Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Motoryzacyjnego VDA  4902, 4994, 5501. Wymiary i układ zadrukowanych informacji oraz sposób kodowania są z góry określone.

Korzyści z oznaczenia pojemników etykietą z unikalnym numerem

Jeżeli każdy pojemnik oznaczymy etykietą z unikalnym numerem dużo łatwiej zarządzać ich ewidencją i obrotem.  Dokładnie wiemy:

  • ile pojemników mamy dostępnych
  • które najczęściej rotują
  • który kontrahent przetrzymuje nasze opakowanie
  • czy nie wróciły uszkodzone.

Brak kontroli skutkuje wzrostem kosztów na zakup nowych opakowań i możliwością niedotrzymania terminów wysyłki. Aby zwiększyć komfort związany z odczytem kodów (czytnik kodów) najlepiej oznaczać pojemniki dwoma etykietami na przeciwległych bokach. Etykiety możemy również wykorzystać do wsparcia procesów kompletacji i magazynowania niejednokrotnie wykonywanych przez autonomiczne wózki AGV i systemy inteligentnego magazynu.

Bądź sprytny, użyj RFID

Podążając za rozwojem technologii i chcąc ułatwić procesy obsługi opakowań RTI można dodatkowo wykorzystać zyskującą na popularności technologię RFID (Radio Frequency Identification). Uzbrajając etykiety w dodatkowy znacznik, który składa się z anteny i chipa, znacząco poszerzamy jej możliwości. Największą zaletą jest możliwość jednoczesnego odczytu wielu etykiet rfid. W zależności od zastosowanej anteny w tagu RFID, odległość odczytu staje się większa lub mniejsza. Niewątpliwym atutem jest też fakt, iż zawartość pamięci można modyfikować. Zatem każdorazowo można edytować informacje na przykład o zawartości danego pojemnika. Do odczytu zapisanych danych możemy wykorzystać bezobsługowe bramki lub mobilne czytniki RFID.

Dobór odpowiedniej etykiety na skrzynki czy taga RFID zależy od rodzaju opakowania, surowca z jakiego powstał jak i warunków w jakich będzie użytkowany.

Jeśli chcesz oznakować swoje RTI skontaktuj się z nami. Dobierzemy najlepsze rozwiązanie do Twoich potrzeb!

Kliknij tu!

Podobne artykuły

Back to top