taśmy vhb

Taśmy VHB. Nowe możliwości łączenia materiałów z tworzyw sztucznych o właściwościach niskoenergetycznych

6 cze 2022 - Aleksander Wolny

Szacuje się, że produkcja tworzyw sztucznych i wytwarzanych z nich wyrobów w UE przekracza poziom 50 mln ton rocznie, z delikatną tendencją spadkową. Obecnie światowa produkcja przekroczyła 360 mln ton rocznie i ciągle rośnie. Spadek w Europie to z pewnością skutek regulacji związanych z zakazem produkcji plastikowych naczyń i sztućców. To również stosunkowo wysoki poziom świadomości ekologicznej Europejczyków, niestety głównie tych z zachodu. Producenci taśm dwustronnie klejących biorąc pod uwagę tendencje rynkowe bezsprzecznie bardzo mocno rozwijają portfolio swoich produktów. Chodzi o taśmy umożliwiające trwałe połączenie tworzyw o właściwościach „niskoenergetycznych”, jak np. taśmy VHB.

taśmy vhb

Spadek produkcji wyrobów i komponentów z tworzyw sztucznych w Europie nie oznacza ograniczenia ich wykorzystania w przemyśle i w produktach codziennego użytku. Wręcz przeciwnie. Według danych Plastics Europe zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne różnego typu w EU wg branż wygląda następująco:

Prawie 20% udział w rynku tworzyw sztucznych branż: motoryzacyjnej, elektrycznej i elektronicznej oraz artykułów gospodarstwa domowego to efekt ciągłej optymalizacji kosztów i wagi produktów.

Dla przykładu, przemysł motoryzacyjny: elementy samochodu wykonane z różnych rodzajów tworzyw sztucznych stanowią około 20% całkowitej masy pojazdu i szacuje się, że obejmują prawie 2000 części. W ogólnym trendzie elektromobilności elementów wykonanych z „plastiku” i lekkich metali w samochodzie będzie jeszcze więcej.

Tworzywa w automotive, AGD i elektronice

Tworzywa sztuczne jakie są wykorzystywane w branżach automotive, elektrycznej i elektronicznej oraz AGD należą w przeważającej mierze do materiałów chrakteryzujących się niską energią powierzchniową. To oznacza, że trudno je skleić lub połączyć z innymi materiałami. Kilka przykładów:

 • LDPE/HDPE-polietylen niskiej i wysokiej gęstości
 • PP- polipropylen
 • ABS – polimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy
 • PA6 -poliamid
 • PC- poliwęglan
 • EPP- spieniony polietylen
 • PUR – poliuretan.

Połączyć, tzn. skleić taśmą VHB, bo jest najłatwiej i najtaniej!

Producenci taśm dwustronnie klejących biorąc pod uwagę tendencje rynkowe bardzo mocno rozwijają portfolio swoich produktów w zakresie taśm umożliwiających trwałe połączenie tworzyw o właściwościach „niskoenergetycznych”. Na pewno na uwagę zasługuje oferta 3M. Obejmuje ona zarówno grube taśmy VHB z serii LSE jak i cienkie taśmy dwustronnie klejące z klejem 300LSE.

Tabela przedstawia kilka przykładów z bogatej oferty 3M:

Powody dlaczego warto stosować taśmy VHB dwustronnie klejące

Zalety stosowania taśm dwustronnie klejących w porównaniu do innych metod łączenia materiałów:

 1. Kleje rozpuszczalnikowe
 2. Możliwość wykonania wykrojów dostosowanych do łączonych elementów
 3. Krótki czas operacji łączenia
 4. Estetyczne połączenie
 5. Brak odpadów
 6. Zgrzewanie ultradźwiękowe
 7. Bez inwestycji w drogi sprzęt
 8. Brak obróbki po zgrzewaniu
 9. Bezpieczna aplikacja
 10. Łączenie delikatnych materiałów
 11. Połączenia mechaniczne
 12. Łączenie różnych materiałów
 13. Zapewnia szczelne połączenie
 14. Szybki montaż bez przygotowania otworów
 15. Nie zwiększa znacząco wagi połączonych elementów.
taśmy vhb

Najlepiej dobrać odpowiednią taśmę na etapie projektowania produktu. Nasi technolodzy chętnie pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego produktu.

Kliknij tu!

Podobne artykuły

Back to top