
Taśmy VHB. Nowe możliwości łączenia materiałów z tworzyw sztucznych o właściwościach niskoenergetycznych
Szacuje się, że produkcja tworzyw sztucznych i wytwarzanych z nich wyrobów w UE przekracza poziom 50 mln ton rocznie, z delikatną tendencją spadkową. Obecnie światowa produkcja przekroczyła 360 mln ton rocznie i ciągle rośnie. Spadek w Europie to z pewnością skutek regulacji związanych z zakazem produkcji plastikowych naczyń i sztućców. To również stosunkowo wysoki poziom świadomości ekologicznej Europejczyków, niestety głównie tych z zachodu. Producenci taśm dwustronnie klejących biorąc pod uwagę tendencje rynkowe bezsprzecznie bardzo mocno rozwijają portfolio swoich produktów. Chodzi o taśmy umożliwiające trwałe połączenie tworzyw o właściwościach „niskoenergetycznych”, jak np. taśmy VHB.

Spadek produkcji wyrobów i komponentów z tworzyw sztucznych w Europie nie oznacza ograniczenia ich wykorzystania w przemyśle i w produktach codziennego użytku. Wręcz przeciwnie. Według danych Plastics Europe zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne różnego typu w EU wg branż wygląda następująco:

Prawie 20% udział w rynku tworzyw sztucznych branż: motoryzacyjnej, elektrycznej i elektronicznej oraz artykułów gospodarstwa domowego to efekt ciągłej optymalizacji kosztów i wagi produktów.
Dla przykładu, przemysł motoryzacyjny: elementy samochodu wykonane z różnych rodzajów tworzyw sztucznych stanowią około 20% całkowitej masy pojazdu i szacuje się, że obejmują prawie 2000 części. W ogólnym trendzie elektromobilności elementów wykonanych z „plastiku” i lekkich metali w samochodzie będzie jeszcze więcej.
Tworzywa w automotive, AGD i elektronice
Tworzywa sztuczne jakie są wykorzystywane w branżach automotive, elektrycznej i elektronicznej oraz AGD należą w przeważającej mierze do materiałów chrakteryzujących się niską energią powierzchniową. To oznacza, że trudno je skleić lub połączyć z innymi materiałami. Kilka przykładów:
- LDPE/HDPE-polietylen niskiej i wysokiej gęstości
- PP- polipropylen
- ABS – polimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy
- PA6 -poliamid
- PC- poliwęglan
- EPP- spieniony polietylen
- PUR – poliuretan.
Połączyć, tzn. skleić taśmą VHB, bo jest najłatwiej i najtaniej!
Producenci taśm dwustronnie klejących biorąc pod uwagę tendencje rynkowe bardzo mocno rozwijają portfolio swoich produktów w zakresie taśm umożliwiających trwałe połączenie tworzyw o właściwościach „niskoenergetycznych”. Na pewno na uwagę zasługuje oferta 3M. Obejmuje ona zarówno grube taśmy VHB z serii LSE jak i cienkie taśmy dwustronnie klejące z klejem 300LSE.
Tabela przedstawia kilka przykładów z bogatej oferty 3M:

Powody dlaczego warto stosować taśmy VHB dwustronnie klejące
Zalety stosowania taśm dwustronnie klejących w porównaniu do innych metod łączenia materiałów:
- Kleje rozpuszczalnikowe
- Możliwość wykonania wykrojów dostosowanych do łączonych elementów
- Krótki czas operacji łączenia
- Estetyczne połączenie
- Brak odpadów
- Zgrzewanie ultradźwiękowe
- Bez inwestycji w drogi sprzęt
- Brak obróbki po zgrzewaniu
- Bezpieczna aplikacja
- Łączenie delikatnych materiałów
- Połączenia mechaniczne
- Łączenie różnych materiałów
- Zapewnia szczelne połączenie
- Szybki montaż bez przygotowania otworów
- Nie zwiększa znacząco wagi połączonych elementów.

Najlepiej dobrać odpowiednią taśmę na etapie projektowania produktu. Nasi technolodzy chętnie pomogą dobrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojego produktu.