front panels

Panele kontrolne – od projektu po gotowy produkt

21 paź 2021 - Tomasz Gałecki

Każdy nowy produkt, niezależnie czy jest to całe urządzenie czy też jedynie jego element, wymaga solidnego przygotowania projektowego, analizy technicznej, doboru właściwych materiałów oraz technologii jego wykonania. Nie inaczej jest w przypadku uruchomienia produkcji podzespołów czy obudów urządzeń elektrotechnicznych i AGD. Jednym z takich istotnych elementów sprzętów domowych, choćby lodówek czy pralek, są panele kontrolne pełniące funkcje dekoracyjno-informacyjne oraz umożliwiające wejście użytkownika w interakcje z urządzeniem i sterowanie jego funkcjami.

Jak powstają panele kontrolne?

Zanim pierwszy, nowy panel kontrolny zostanie zamontowany w jakimś urządzeniu i wraz z nim opuści linie montażowe musi przejść szereg etapów projektowych i wdrożeniowych. Jego kształt, funkcjonalność, kolorystyka czy sposób montażu zostają określone i opracowane na etapie projektowania całego urządzenia i wykonywania jego prototypu. Następnie szczegółowe rysunki techniczne danych elementów wraz z projektami wykonanymi w specjalnych programach 3D trafiają do podwykonawców, takich jak Etisoft. Na jej przykładzie możemy prześledzić cały proces wdrożeniowy nowego projektu.

W przypadku typowego panelu kontrolnego pierwszym etapem jest zazwyczaj wykonanie formy wtryskowej na bazie otrzymanych projektów. Zanim jednak trafi ona do wtryskarni Etisoftu, musi przejść szereg prób technicznych, testów oraz pomiarów pierwszych próbnych wtrysków. Po wykonaniu przez wykonawcę formy wszystkich testów i uzyskaniu pozytywnych wyników, forma jest gotowa do zamontowania w jednej z wtryskarek Etisoftu i uruchomienia próbnej produkcji. Półprodukty, czyli tzw. surowe panele kontrolne ponownie poddaje się szczegółowym pomiarom i testom na zgodność z projektem i oczekiwaniami klienta. Jeśli efektem pierwszej produkcji są elementy zgodne z założeniami można przejść do kolejnych kroków. Wszelkie parametry i ustawienia urządzenia wtryskującego są zapisywane w karcie produktu, aby łatwo było je przywołać przy kolejnym uruchomieniu produkcji.

Kontrola na każdym etapie produkcji

Następnym istotnym etapem wdrożeniowym jest przygotowanie form drukowych i wykonanie nadruku testowego. Opracowanie graficzne nadruku paneli kontrolnych zazwyczaj wykonuje zespół projektantów klienta i w postaci już gotowych plików graficznych trafia do Etisoftu lub bezpośrednio do powiązanej z Etisoftem drukarni sitodrukowej – Graffiti Studio. To właśnie tam odbywa się dobranie odpowiednich farb i technologii nadruku oraz przygotowanie form drukowych (w tym wypadku specjalnych siatek sitodrukowych). 

panele kontrolne

Na otrzymanych z Etisoftu surowych panelach kontrolnych firma Graffiti Studio wykonuje pierwsze nadruki testowe. Dzieje się to z użyciem docelowych technologii i maszyn drukujących. Pierwsze finalne produkty bada się tutaj pod kątem zgodności wymiarowej oraz graficznej za pomocą specjalistycznych wizyjnych systemów pomiarowych. Przy użyciu spektrofotometr bada się także kolorystykę nadruku. Następnym etapem jest wykonanie szeregu testów oceniających. Sprawdzają one trwałość nadruku i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz inne czynniki lub substancje wskazane przez klienta. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu i/lub wprowadzeniu ewentualnych korekt wykonuje się próbną serię produkcyjną. Jako próbki trafiają one do oceny i akceptacji klienta. Próbki z tej produkcji wraz zapisanymi w karcie produktu parametrami i ustawieniami maszyny drukującej zachowuje się w archiwum. Będą one stanowiły wzorce dla późniejszej produkcji.

Podsumowując powyższe możemy wyróżnić poszczególne etapy wdrożeniowe:

  • wykonanie formy wtryskowej lub jej przejęcie od klienta
  • wykonanie serii testowych wtrysków
  • badania i pomiary surowych detali
  • dobranie technologii nadruku oraz farb
  • przygotowanie form drukowych – siatek sitodrukowych
  • druk testowy i pomiary oraz testy trwałości nadruku
  • wykonanie serii próbek.

Po oficjalnym uzyskaniu pozytywnej oceny i braku uwag ze strony klienta, kończy się etap wdrożenia nowego panelu kontrolnego. Od tej chwili może rozpocząć się już seryjna produkcja i realizacja zamówień.

Jeśli elementem Twoich produktów są panele kontrolne, oczekujesz solidnego podejścia na każdym etapie produkcji – skontaktuj się z nami.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top