integrator systemów wizyjnych

System wizyjny w kontroli jakości. 6 wyzwań, z którymi warto zwrócić się do integratora systemów wizyjnych

23 mar 2022 - Marcin Młodożeniec

Działy jakości w firmach produkcyjnych stoją przed szeregiem wyzwań. Części z nich można sprostać dzięki wdrożeniu systemów wizji maszynowej. Nie jest jednak łatwo projektować je i wdrażać własnymi zasobami fabryki. Z pomocą zwykle przychodzi integrator systemów wizyjnych.

Oto 6 sytuacji, w których rozwiązania typu Machine Vision projektowane i wdrażane przez Etisoft Smart Solutions najczęściej znajdują zastosowania.

1. Reklamacje, czyli kiedy integrator systemów wizyjnych wkracza najczęściej

To jeden z najczęstszych powodów inwestycji w system wizyjny i . Obiekcje klientów fabryk i zwroty będące wynikiem wad produktów to bezpośredni koszt i strata czasu pracowników firmy produkcyjnej. Przyczynami są często:

  • kompletacja produktów z wadami
  • brak eliminacji komponentów z defektem na wczesnym etapie procesu produkcyjnego
  • produkcja wielu referencji na jednej linii – mieszanie się produktów
  • obszerny zakres standardów I wymagań, które muszą spełniać produkowane elementy.

Systemy wizji maszynowej, dzięki odpowiednim algorytmom, pomagają identyfikować elementy z wadą, a po integracji z systemami zrzutu zapewniają oddzielenie, jednocześnie optymalizując procesy produkcyjne.

2. Ograniczenia człowieka w zadaniach kontroli jakości

W licznych procesach produkcyjnych, analiza jakości każdego z produktów z osobna jest po prostu niemożliwa do wykonania przez człowieka. Dzieje się tak ze względu na różnorodność i rotację produktów albo na określony takt wytwarzania linii produkcyjnej.

Przykładowo, producent etykiet, na jednym stanowisku generuje średnio 100 000 sztuk na godzinę. Nie sposób, aby człowiek lub nawet grupa ludzi była w stanie dokładnie sprawdzać tyle tysięcy egzemplarzy w tak krótkim czasie.

Producenci próbują sobie radzić w ten sposób, że analizują próbki serii produktów. Na tej podstawie szacują liczbę wadliwych egzemplarzy. To rozwiązanie jest jednak niedokładne, ponieważ realna kontrola jakości dotyczy odsetka produkcji. Lepszą alternatywą może być system wizyjny, który jest w stanie dokonać inspekcji w ilości wielu tysięcy sztuk na godzinę.

3. Nowa norma jakościowa

Rozwiązania legislacyjne zmierzają w stronę ciągłej poprawy jakości wyrobów w wielu branżach. Niejednokrotnie, bezpośrednio przekłada się to na normy produkcyjne. Wymaga np. kontroli szczelności zamknięcia opakowań (chemia) czy nadrukowanie odpowiednich kodów zgodnych z aktualnymi normami. Systemy wizji maszynowej pozwalają spełniać nowe, wymagające normy jakościowe. Dzieje się to bez konieczności zatrudniania nowych osób lub obarczania aktualnie zatrudnionych dodatkowymi obowiązkami.

4. Trudności związane z utrzymaniem pracowników kontroli jakości i/lub zatrudnianiem nowych

Wyzwania związane z rynkiem pracy są powszechnie znane. Praca przy linii produkcyjnej jest dość monotonna. Nie każdy pracownik to lubi. W konsekwencji mamy do czynienia ze sporą fluktuacją oraz trudnością ze znalezieniem osób na szeregowe stanowiska w obszarze kontroli jakości. Inwestycja w systemy automatycznej kontroli jakości pozwala rozwiązać problem. Umożliwia bowiem realizację procesu bez konieczności wykonywania trudnych i powtarzalnych zadań przez człowieka. Rolą operatora może być stworzenie wzorca inspekcyjnego, wybranie referencji czy reakcja w sytuacji wykrycia produktu NOK (not okay). Dodatkowo istnieje możliwość przesunięcia ludzi w obszary, które z jakichś względów wymagają czynnika ludzkiego lub nie nadają się do automatyzacji.

integrator systemów wizyjnych

5. Nowy klient lub nowe oczekiwania klienta

Od firmy produkcyjnej wymaga się coraz większej elastyczności. Dostosowywanie linii do nowych zleceń produkcyjnych to nie tylko konieczność częstego przezbrajania. Wyzwaniem jest niejednokrotnie także spełnianie oczekiwań jakościowych. Aby im sprostać, należałoby dodatkowo szkolić obecny personel lub zatrudniać nowy. Wykorzystanie systemów wizyjnych pozwala na zaprojektowanie automatycznego systemu, który potrafi zrealizować nowe zadania bez znaczącego udziału człowieka. Także na elastyczne dopasowanie do kontroli jakości różnych produktów. Tworzone przez Etisoft Smart Solutions algorytmy oparte o cyfrowe przetwarzanie obrazu pozwalają na weryfikację produktów w ramach wielu referencji bez  konieczności tworzenia osobnych wzorców i ingerencji operatora, inspekcję serii o dużych prędkościach. Inspekcję ceramiki i produktów silnie refleksyjnych, kompleksową obsługę od pozycjonowania po inspekcję i systemy zrzutu.

6. Ograniczenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

Kontrola jakości wymaga często pracy bezpośrednio przy linii produkcyjnej. Nie zawsze warunki panujące w hali są optymalne i/lub zdrowe dla pracowników sprawdzających wady produktów. Zapylenie, zbyt wysoka lub niska temperatura, zanieczyszczenie powietrza – te czynniki obniżają komfort i bezpieczeństwo pracy. Systemy wizyjne, poprzez automatyzację i wykluczenie lub zminimalizowanie udziału ludzi w procesie kontroli jakości eliminują ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie pracowników.

Etisoft Smart Solutions jako sprawdzony integrator systemów wizyjnych

Wiele wyzwań wymaga indywidualnego podejścia i zaprojektowania systemu wizyjnego dopasowanego do indywidualnych potrzeb. Warto zaprosić do współpracy podmiot, który posiada odpowiednie kompetencje i ma na koncie udane wdrożenia.

Przykłady konkretnych zastosowań systemów wizyjnych ESS, który sprawdził się jako integrator systemów wizyjnych w kontroli jakości można znaleźć tutaj:

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo potrzebuje wsparcia w takim wdrożeniu – zwróć się do integratora systemów wizyjnych. Zapraszamy do kontaktu!

Spytaj o ofertę

Podobne artykuły

Back to top