vision system

Systemy wizyjne – 3 przykładowe zastosowania

25 sty 2022 - Adam Wolski

Przedsiębiorcy coraz chętniej kupują maszyny do automatyzacji procesów. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że nawet najlepszym pracownikom zdarza się popełnić błąd lub przeoczyć coś istotnego w procesie. Tymczasem dobrze zaprojektowana i wdrożona maszyna przy odpowiedniej dbałości jest niezawodna i bardzo rentowna. Z tego artykułu dowiesz się o trzech przykładowych obszarach, które możesz zautomatyzować w swojej firmie. Jak pomogą Ci w tym systemy wizyjne?

1. Systemy wizyjne, a weryfikacja na zgodność ze specyfikacją/zamówieniem

Efekt powszechnej kastomizacji, w której produkt nastawiony jest na wymagania klienta sprawia, że pojawia się duża różnorodność produktów i konfiguracji modeli na linii produkcyjnej. To z kolei stawia wyzwanie przed coraz trudniejszą manualną weryfikacją jakości przez operatora. Np. czy wykorzystano odpowiednie elementy tj. typ, model, wersję kolorystyczną, design.

Często można zauważyć zależność: im bardziej złożony produkt tym specyfikacja jest bardziej szczegółowa. Jest też trudniejsza do weryfikacji przez ludzki umysł i zmysły.

Dobrą alternatywą jest więc system wizyjny, który za pomocą konfiguratora potrafi się „przezbroić” na nowy produkt. Zdejmuje to też z operatora odpowiedzialność za ocenę zgodności ze specyfikacją.

2. Systemy wizyjne, a weryfikacja rodzaju i położenia oznaczeń produktu

Etykiety możemy znaleźć na produkcie AGD, przedmiotach codziennego użytku, czy w miejscach wymaganych przez prawo. Mogą być różne przyczyny umieszczania znaków na produktach – cel marketingowy, informacyjny czy wspomniane wyżej przypisy prawne.

Nienaruszony dobry wizerunek firmy jest kluczowy dla utrzymania relacji z klientem oraz daje mu poczucie współpracy z prawdziwymi profesjonalistami. W związku z tym tak ważne jest, aby przed wysyłką produktu do klienta mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Weryfikacja rodzaju etykiety oraz jej prawidłowego umiejscowienia na produkcie jest idealną operacją w procesie produkcyjnym do automatyzacji za pomocą systemu wizyjnego.

3. Inspekcja poprawności pakowania

Czy można wyobrazić sobie sytuację gorszą od tej, gdy klient długo oczekujący na swoje zamówienie otwiera przesyłkę, która jest niekompletna lub niewłaściwa? Stały klient może uznać to za przypadek, jeśli taka sytuacja przydarzy się raz na sto wysyłek. Co jednak w przypadku, gdy jest to nowy klient i nieszczęśliwa wpadka przydarzy się właśnie jemu?

Innym wyzwaniem jest niewłaściwie umieszczony produkt w opakowaniu, który może być przyczyną jego uszkodzenia podczas transportu.

Gwarancję poprawności pakowania daje system wizyjny, który zapewni producentowi niezawodność jakości zapakowanych produktów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić wielu reklamacji.

systemy wizyjne

Wybór dostawcy jest istotny dla sukcesu inwestycji

Powyższe przykłady są jedynie kroplą w morzu wszystkich możliwości zastosowań automatyzacji przy pomocy systemów wizyjnych. Ważne jest jednak, aby po identyfikacji korzyści z zastosowania technologii rejestracji i analizy obrazu wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze dostawcy.

Systemy kontroli wizyjnej zintegrowane z linią produkcyjną, układami automatyki przemysłowej i systemami MES mogą być kluczowym elementem procesu zarządzania jakością. Są również kolejnym ogniwem procesu do nadzorowania.

Warto zatem, aby dostawca zagwarantował:

  • bezpieczeństwo wdrożenia (analiza przedwdrożeniowa, symulacja)
  • bezpieczeństwo użytkowania (wysokiej klasy urządzenia, normy i certyfikaty)
  • monitorowanie systemu przez doświadczonych inżynierów
  • serwis, wsparcie techniczne oraz sprzęt zastępczy
  • bezpieczeństwo finansowe (stabilna firma z ponad 25 letnie doświadczeniem).

Współpracując z Etisoft Smart Solutions zapewniasz sobie bezpieczeństwo na każdym etapie wdrożenia, a także stały nadzór inżynierów nad skutecznością i jakością pracy wdrożonego systemu.

Zainteresowany? Skontaktuj się z nami!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top