znakowanie ubrań

Znakowanie ubrań – kiedy postawić na metki satynowe?

7 wrz 2022 - Agnieszka Biś

Każdy producent ubrań ma prawnie narzucony obowiązek znakowania odzieży. Oznacza to, że do ubrania powinna zostać wszyta metka, na której znajdą się informacje o marce, rozmiarze czy składzie materiału, a także wskazówki dotyczące pielęgnacji ubrania. Jak tworzyć wszywki odzieżowe i kiedy warto wykorzystać do tego satynę?

Znakowanie ubrań – Satynowe wszywki odzieżowe

Satyna to tkany materiał tworzony na bazie włókien poliestrowych. Jaka jest satyna i dlaczego tak chętnie wykorzystuje się ją do tworzenia metek odzieżowych?

  • Miękka i przyjemna w dotyku – z tego powodu wszywki satynowe często znajdują się w ubraniach przeznaczonych dla osób o szczególnie wrażliwej skórze – dzieci i osób starszych,
  • Estetyczna – metka satynowa, za sprawą połyskującej powierzchni, doskonale nadaje się do tworzenia widocznych wszywek do najbardziej eleganckich ubrań,
  • Antystatyczna – nie elektryzuje się podczas zadrukowywania,
  • Przyjazna dla alergików – w kontakcie ze skórą nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych,
  • Nie gniecie się – nawet intensywne użytkowanie ubrania i wielokrotne pranie nie skutkuje powstaniem nieestetycznych zagnieceń metki,
  • Trwała – doskonale odporna na zrywanie
  • Gładka – idealnie gładka powierzchnia satyny w połączeniu z odpowiednio dobraną taśmą termotransferową pozwala stworzyć nadruk, który będzie bardzo dobrze czytelny i odporny na środki piorące, wysoką temperaturę prania czy zwykłe tarcie podczas użytkowania ubrania.

Satyna w rolkach o szerokości 40 mm – kiedy się przyda?

Satyna zwykle sprzedawana jest w rolkach o szerokości od 20 do 40 mm. Wąskie nawoje polecane są do znakowania drobnych ubrań, takich jak bielizna czy stroje kąpielowe. Satyna w rolkach o szerokości 40 mm odpowiedniejsza jest natomiast do tworzenia wszywek dla większych części garderoby, np. dla kurtek czy płaszczy.

Ważne jest, aby do wykonania nadruku na satynie wybrać odpowiedni rodzaj taśmy termotransferowej. Dzięki temu uzyskany nadruk będzie czytelny i trwały. Najlepiej sprawdzają się w tym względzie taśmy na bazie żywicy. Trzeba jeszcze przewidzieć, jak wiele taśmy potrzebujemy do zadrukowania całej rolki satyny. Aby ułatwić sobie zakupy, najlepiej zamówić gotowy komplet, czyli satynę w rolce i taśmę termotransferową dopasowaną do niej pod względem rodzaju i długości. Zestawy takie dostępne są w Etisoft.

Podobne artykuły

Back to top