etykiety logistyczne

Żółte etykiety logistyczne RFID – oznaczanie pojemników do transportu

24 wrz 2021 - Dariusz J. Kawecki

Poprawnie działające systemy logistyczne wymagają od dostawców i odbiorców sprawnej i zrozumiałej wymiany informacji. W tym celu opracowano globalne lub branżowe systemy, które określają w jaki sposób mają być oznaczone jednostki logistyczne. Chodzi o to,  aby informacje były zrozumiałe i unikatowe dla wszystkich uczestników procesu, w całym łańcuchu dostaw. Jak mogą w tym pomóc charakterystyczne żółte etykiety logistyczne RFID?

Żółte etykiety do oznaczania komponentów i jednostek logistycznych

W branży samochodowej takie zalecenia obejmujące m.in. żółte etykiety logistyczne RFID są opracowane między innymi przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu motoryzacyjnego (VDA). Dotyczą one zarówno oznaczania poszczególnych komponentów wchodzących w skład samochodu, jak i jednostek logistycznych.

Jeden z przykładów to etykiety logistyczne w charakterystycznym żółtym kolorze. Oznaczane w ten sposób pojemniki pozwalają na automatyzację przyjęć oraz wydań.

Zgodnie ze specyfikacjami zawartymi w dokumentach VDA (m.in. VDA 4913, VDA 4994, czy VDA 4902) etykiety mają określone wymiary, układ zadrukowanych informacji oraz sposób kodowania.

Dla dużych pojemników, czy przesyłek stosuje się etykiety w formacie 208 x 150 mm. Dla pojemników mniejszych jest to format 208 x 80 mm.

Dzięki RFID wszystkie dane w jednym miejscu

W specyfikacjach określone są również dopuszczalne inlaye RFID, które aplikuje się na wspomniane etykiety. Odpowiednio dobrane chipy z dużą ilością pamięci oraz określonego kształtu anteny pozwalają na zapis wszystkich wymaganych danych. Ponadto – na bezproblemowy odczyt etykiet przez bramki RFID. 

etykiety logistyczne

W celu łatwiejszego rozdzielania etykiety wykonuje się z perforacją.

Z uwagi na fakt, że są to etykiety bezklejowe to w zależności od preferencji klienta można je przytwierdzać do pojemników np. przy użyciu samoprzylepnych kółeczek z taśm Duct. Można też je wkładać w dedykowane plastikowe uchwyty łatwo montowalne do pojemników.

Żółte etykiety logistyczne RFID z drukarką i oprogramowaniem

Jak zawsze w przypadku wdrożeń RFID należy pamiętać, że etykiety RFID są tylko jednym z elementów całego systemu. Nie możemy oczywiście zapomnieć o dobrze właściwej drukarki pozwalającej w łatwy i bezproblemowy sposób na ich zadruk i zakodowanie (drukarki rfid). Warto tu zwrócić uwagę również na szerokość głowicy drukującej. Szczególnie dotyczy to etykiet 208×150, gdzie najczęściej spotyka się drukarki o szerokości głowicy 4”, które będą po prostu zbyt wąskie.

Należy również sprawdzić, czy posiadane przez nas oprogramowanie umożliwia w łatwy sposób wygenerować odpowiednie dane zgodne ze specyfikacją odbiorcy. Z doświadczeń wiemy, że specyfikacje te niejednokrotnie bywają bardzo skomplikowane. W przeciwieństwie np. do kodów kreskowych lub 2D uzyskanie właściwych danych nie zawsze jest tak proste jak początkowo się wydaje.

Jeśli chcemy wykorzystać etykiety nie tylko jako element wymagany przez naszego odbiorcę, ale również w naszych procesach magazynowych niezbędne jest oczywiście zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt do odczytu – czytniki i anteny RFID (bramki RFID) lub też mobilne terminale RFID.

Etisoft ma w swojej ofercie powyższe rozwiązanie. Jeśli uważasz, że może ono wesprzeć traceability w Twoim przedsiębiorstwie – skontaktuj się z nami.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top