Szara w kolorze sepii
W tym roku przypadają dwie rocznice związane z budynkami w których na co dzień pracuje większa część naszej załogi. Piętnaście lat temu przeprowadzaliśmy się z Łużyckiej na Szarą 21. Z kolei 10 lat temu wybudowana została hala produkcyjna na Sowińskiego.
Dziś Etisoft to oprócz Szarej i Sowińskiego także kilka innych lokalizacji, w tym magazyn w centrum logistycznym SEGRO w Gliwicach, a wkrótce w Diamond Business Park (tu przeczytasz więcej o tym z jakich nowoczesnych rozwiązań będziemy tam korzystać).
Kiedyś hutnicza stolarnia, potem komis meblowy
W rozmowach często przewija się historyczny akcent związany z naszą siedzibą na Szarej. To bowiem część dawnej Huty Gliwice (później 1 Maja). Nim budynek stał się naszą własnością działał tu komis meblowy.
Z okazji przeprowadzkowego jubileuszu sięgnijmy do archiwów. Budynek przy ul. Szarej, choć stanowił część wartościowego historycznie kompleksu huty nie zaznaczył się szczególnie w lokalnej historii. Na starych zdjęciach jest gdzieś na drugim planie. Niewiele też o nim wiadomo – poza tym, że w czasach świetności huty działała w nim stolarnia. Na mapie z 1902 roku ulica Szara to Mathias Strasse.
Huta Gliwice i pamiątki sprzed lat
Budynek przy ul. Szarej 21 kupiliśmy w 2004 roku bezpośrednio od syndyka masy upadłościowej huty.
Natomiast jakiś czas temu w przepastnych archiwach naszej firmy trafiliśmy na historyczną perełkę. To bardzo dobrze zachowane plany budynku. Pożółkłe dokumenty są datowane na lata 1937, 1939 i 1940, a na jednym z nich widnieje pieczątka ze swastyką. Z planów widać, że dość wiernie zachował się po dziś dzień układ pomieszczeń piwnicznych. W tych samych miejscach są także drzwi przeciwpożarowe. Ryciny pokazują także miejsca, gdzie kiedyś znajdowała się stołówka, łaźnie i szatnia.
– Budynek nie był zabytkowy, dlatego też nie ujęto w opisach zabytków huty. Kiedy ją burzono robiłem mnóstwo zdjęć, ale komis był już odgrodzony i w miarę zadbany. Takich obiektów nikt nie fotografuje – mówił nam Marian Jabłoński, miłośnik i badacz gliwickiej historii który na naszą prośbę odnalazł stare mapy i zdjęcia na których możemy się doszukać naszej siedziby.
Kto jeszcze pamięta jak wyglądał przed lat nasz budynek na Szarej? A może macie jakieś pamiątkowe zdjęcia z dawnych lat?
Przesyłajcie na adres: jkonczakowska@etisoft.com.pl