automatic label applicator

Etykieciarka przemysłowa i 5 korzyści z jej stosowania

15 lut 2022 - Michał Wąs

Automatyczna etykieciarka przemysłowa to urządzenie umożliwiające oznakowanie produktów czy opakowań zbiorczych etykietą pełniącą rolę nośnika informacji. Zautomatyzowanie tego procesu ma pozytywny wpływ na jakość oraz wydajność pracy zakładów przemysłowych. W poniższym artykule skupimy się na najważniejszych korzyściach płynących ze stosowania automatycznych urządzeń do druku i aplikacji etykiet. Przedstawimy także rekomendowane rozwiązania, które przyniosły oczekiwane efekty u klientów, decydujących się na wdrożenie proponowanych przez nas modeli etykieciarek.

Czym jest i jak działa etykieciarka przemysłowa?

Etykieciarka przemysłowa służy do drukowania oraz aplikacji etykiet i umożliwia błyskawiczne oznakowanie produktu etykietą bezpośrednio na linii produkcyjnej. Urządzenie znakuje produkty zarówno w trakcie ruchu na linii produkcyjnej, jak i statycznie podczas ich zatrzymania.

Przemysłowa obudowa oraz wysokiej klasy komponenty zapewniają niewątpliwie długotrwałą i bezawaryjną pracę przemysłowej etykieciarki nawet w trudnych warunkach otoczenia. Urządzenie montuje się na dedykowanym lub standardowym stojaku. Podstawowe rozwiązanie z regulacją wysokości zawieszenia umożliwia jednocześnie pochylenie aplikatora pod dowolnym kątem. To z kolei pozwala na naklejenie etykiet w trudno dostępnych miejscach.

Port wejść/wyjść pozwala na komunikację ze sterownikami PLC. Zapewnia to m.in. pełną integrację z systemami nadrzędnymi. Daje też możliwość zastosowania aplikatora przy projektowaniu i budowie nowych linii produkcyjnych lub automatyzacji obecnych procesów przez integratorów.

Silnik krokowy zapewnia przede wszystkim niezawodną pracę maszyny oraz charakteryzuje się dużą żywotnością.  Zaawansowany, wielofunkcyjny i przyjazny dla użytkownika panel operatora pozwala szybko i łatwo sparametryzować maszynę. Przejrzysty wyświetlacz daje operatorowi pełną informację o błędach i aktualnym stanie urządzenia.

Jak działa automatyczny aplikator etykiet?

Automatyczne urządzenia drukująco-aplikujące składają się z modułu drukującego opartego o technologię termotransferową oraz aplikatora. Dane do etykiety mogą zostać wygenerowane np. przez system ERP do postaci pliku PDF dopasowanego do wcześniej ustalonego szablonu etykiety. Moduły drukujące są przystosowane do druku tekstów, numeratorów, wagi produktu, kodów kreskowych i kodów 2D oraz do kodowania znaczników RFID (etykiety rfid).

Etykieta po wydrukowaniu jest nakładana na produkt w sposób liniowy, pneumatycznie przez nadmuch lub przez docisk do powierzchni znakowanej. Dostępność opcjonalnych akcesoriów pozwala na przystosowanie urządzenia do specjalnych wymogów lub potrzeb aplikacji etykiety.

Etykieciarka przemysłowa i jej podstawowa wersja aplikatora do naklejania etykiet wykorzystuje technologię Tamp-Blow, w której aplikacja etykiety odbywa się dwuetapowo. W pierwszym kroku ruchomy stempel z regulowanym skokiem wysuwa się na odpowiednią odległość od produktu. Następnie bezkontaktowo, wykorzystując wydmuch sprężonego powietrza, nakleja na niego etykietę. Dzięki temu znakowanie odbywa się w sposób niezagrażający delikatnej konstrukcji produktu czy opakowania.

Jak wybrać etykieciarkę przemysłową?

Na rynku dostępny jest szereg modeli etykieciarek przemysłowych o różnych parametrach i możliwościach zastosowania. Montaż urządzeń na linii technologicznej to często długoterminowa inwestycja. Dlatego przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy kierować się nie tylko aktualnymi, ale również planowanymi potrzebami zakładu.

Jak kontrolować proces drukowania i naklejania etykiet? Sprawdź to!

Produkty dostępne w naszej ofercie można wdrażać na liniach produkcyjnych różnego typu. Odpowiednią konfigurację aplikatora ustala się na etapie kompletowania oferty, po wcześniejszym zapoznaniu się ze specyfiką działalności klienta i wymaganiami aplikacji.

Etisoft zapewnia montaż i konfigurację urządzenia na linii produkcyjnej oraz gwarancyjne i pogwarancyjne wsparcie serwisowe. Wybierając etykieciarkę przemysłową od sprawdzonej firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku zyskujesz pewność, że urządzenie zostanie prawidłowo zintegrowane z pozostałymi modułami. Daje to gwarancję, że system drukująco-aplikujący będzie skutecznie spełniać swoją rolę, co przełoży się na oczekiwane rezultaty jakościowe i wydajnościowe.

Automatyczne aplikatory etykiet rekomendowane przez Etisoft

etykieciarka przemysłowa

Rekomendacja konkretnego modelu urządzenia drukująco-aplikującego wiąże się z dużą odpowiedzialnością i może mieć wpływ na przyszłe relacje biznesowe. Dlatego na podstawie wielu wykonanych wdrożeń i doświadczeń posprzedażowych Etisoft często proponuje swoim klientom do znakowania produktów automatyczny aplikator etykiet Label-Aire 3138NV. Dlaczego właśnie ta etykieciarka przemysłowa jest naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem? Wybór ten jest podyktowany z pewnością niezawodnością tego urządzenia oraz jego precyzją i powtarzalnością w aplikacji. Automatyzacja linii produkcyjnej lub budowa nowych maszyn są w tym przypadku argumentem przemawiającym za jego wyborem.

Automatyczny aplikator etykiet Label-Aire 3138NV a aplikacja etykiet bezpośrednio na linii produkcyjnej

Automatyczny aplikator etykiet Label-Aire 3138NV pozwala osiągnąć wydajność nawet do 100 aplikacji na minutę z precyzją wynoszącą do ± 0,8 mm. Urządzenie umożliwia druk i aplikację etykiet zawierających zmienne informacje. Etykiety o różnych kształtach i rozmiarach mogą być aplikowane w różnych miejscach na produkcie. Jednostka główna aplikatora w zależności od projektu może być przystosowana do aplikacji etykiety na każdą powierzchnię produktu (boki, spód, przód/tył). Nadaje się także do podwójnego znakowania dwoma etykietami sąsiednich pudełka bądź palety bez konieczności jej obracania. Urządzenie znajduje szerokie zastosowanie w obsłudze procesów logistycznych przy znakowaniu produktów jednostkowych i pakietów zbiorczych.

Aplikator 3138NV idealnie nadaje się do współpracy z robotem, którego chwytaki podkładają detal do precyzyjnego nałożenia etykiety lub do kooperacji z wagą dynamiczną. Urządzenie współpracuje z najnowszymi modułami drukującymi Zebra serii 5X1 (511, 511R, 521, 521R). Zapewnia tym samym jeszcze lepszą jakość zadruku etykiet osiąganą przy wyższych prędkościach.

etykieciarka przemysłowa

Oczywiście nie mogło zabraknąć możliwości dołożenia modułu RFID w standardzie UHF oraz opcjonalnej komunikacji bezprzewodowej WiFi. Label-Aire 3138NV-RFID z zainstalowanym modułem drukującym wyposażonym w kontroler i antenę RFID umożliwia bezpośrednie kodowanie tagów w czasie rzeczywistym.

Nowe wydajne moduły drukujące Zebra ZE511 i ZE521

Aplikator etykiet Label-Aire 3138NV współpracuje z najnowszymi wzmocnionymi modułami drukującymi Zebra serii ZE5X1. Umożliwiają one drukowanie etykiet z prędkością do 18 cali/sek (dla modelu ZE511) oraz opcję wysokiej rozdzielczości druku do 600 dpi. Dotykowy, kolorowy panel sterujący pozwala na łatwą konfigurację parametrów drukowanych etykiet oraz diagnostykę błędów. Interesującą funkcjonalnością jest możliwość bezpośredniego drukowania etykiet zapisanych w formacie PDF generowanych np. z systemów ERP. Szeroki wachlarz emulacji języków poleceń drukarek innych producentów zapewnia łatwą i przyjazną migrację z dotychczas używanego urządzenia. Docenić należy również bardzo łatwą, niewymagającą użycia narzędzi wymianę głowicy drukującej, a modułowa budowa całej drukarki ułatwia jej łatwe serwisowanie.

etykieciarka przemysłowa

5 korzyści ze stosowania automatycznego aplikatora etykiet

Oznakowanie produktów i opakowań zbiorczych czytelną etykietą jest działaniem koniecznym do terminowej realizacji procesów produkcyjnych i logistycznych. Etykieta stanowi podstawowe źródło informacji o produkcie, z którego korzystają zarówno pracownicy zakładu, jak i urządzenia skanujące. Generowanie wysokiej jakości etykiet jest więc jednym za sposobów na podniesienie tempa oraz jakości pracy.

Nowoczesne zakłady przemysłowe nie bez powodu coraz chętniej decydują się na wdrożenie zautomatyzowanych systemów drukująco-aplikujących. Doświadczenia naszych klientów są niezaprzeczalnym dowodem na to, że stosowanie etykieciarek przekłada się na zwiększenie wydajności procesów. Automatyczna etykieciarka do etykiet samoprzylepnych pozwala na bezbłędny wydruk etykiet wysokiej jakości i ich aplikację w ściśle określonym położeniu. Minimalizuje tym samym ilość powstałych błędów.

Automatyzacja procesu znakowania

Automatyczna etykieciarka przemysłowa otrzymuje wygenerowane dane z systemu ERP, np. w postaci pliku PDF, który zostaje przetworzony do postaci ustalonego wcześniej szablonu etykiety. Tak przygotowana etykieta zostaje zaaplikowana na wybraną powierzchnię produktu lub opakowania zbiorczego. Pełna automatyzacja procesu gwarantuje wysoką precyzję oraz powtarzalność działania. Zaprogramowane urządzenie umieszcza etykietę dla określonego produktu w tym samym miejscu. Ma to wpływ na łatwe lokalizowanie niezbędnych informacji o produkcie. Etykieciarka może aplikować etykiety na płaskich, wypukłych czy okrągłych powierzchniach i w dowolnym miejscu – na górze, na dole, po bokach lub w narożnikach opakowania. 

Bezpieczeństwo znakowania

Etykieciarki przemysłowe gwarantują bezpieczeństwo na kilku płaszczyznach. Przede wszystkim zapewniają prawidłowość umieszczanych danych na produktach. Informacje zostają zaczerpnięte prosto np. z systemu ERP, a następnie wydrukowane bezpośrednio na etykietę. Ryzyko pomyłki w druku zostaje więc wyeliminowane. Warto również zwrócić uwagę na wynikającą z tego dodatkową korzyść, jaką jest wykluczenie dostępu osób nieupoważnionych do przetwarzanych informacji.

Kolejnym poziomem bezpieczeństwa jest ochrona produktu etykietowanego. Urządzenia są idealne do aplikacji etykiet na różnych powierzchniach i pod różnymi kątami. Siła nacisku etykiety na opakowanie zostaje wyważona w taki sposób, aby nie uszkodzić jego struktury. Dzięki temu etykieciarki przemysłowe sprawdzają się w aplikacji etykiet również na delikatnych, szklanych czy papierowych opakowaniach.

Trzecim poziomem bezpieczeństwa gwarantowanym przez etykieciarki jest ochrona operatorów. W zakładach przemysłowych wyznacza się strefy o podwyższonym stopniu ryzyka. Automatyczne rozwiązania do druku i aplikacji etykiet pozwalają wyeliminować konieczność pracy człowieka w takiej strefie i zastąpić go urządzeniami mechanicznymi.

Oszczędność

Automatyczne etykieciarki przemysłowe są skutecznym sposobem na oszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Elektroniczne urządzenia zastępują pracę operatorów fizycznych, którzy mogą podjąć zadania niemożliwych do zautomatyzowania. W ten sposób pozbywamy się też problemu związanego z absencją pracowników. Wystarczy obecność sprawdzonego specjalisty, który zajmie się nadzorowaniem prawidłowości przebiegu procesu. Zakład może więc przestać uzależniać wydajność oraz jakość druku i aplikacji etykiet od obecności pełnej załogi. Generowanie danych do etykiet prosto z systemu ERP eliminuje również większość błędów w druku. Zmniejsza tym samym straty materiałów eksploatacyjnych oraz ilość powstałych odpadów.

Jeden z naszych klientów będący producentem technik zamocowań borykał się z powyższymi problemami. Zaproponowaliśmy mu odejście od dotychczasowych rozwiązań i wdrożenie znakowania pneumatycznego przy pomocy automatycznych aplikatorów etykiet Label-Aire 3138NV z modułami drukującymi Zebra serii ZE. Dzięki temu nawet niewielkie odchylenie pozycjonowanego opakowania nie miało wpływu na prawidłową aplikację etykiety. Drukowanie etykiety bezpośrednio przed aplikacją zmniejszyło ilość błędnych etykiet. Natomiast operator mógł zająć się jedynie wyborem etykiety na panelu oraz ewentualną wymianą rolki z taśmą termotransferową. Dotychczas częste awarie urządzeń drukująco-aplikujących powodowały rozproszenie uwagi pracowników, skutkując przerwami w ciągłości procesów i obniżoną efektywnością produkcji. Przygotowane przez nas rozwiązanie pozwoliło całkowicie wyeliminować ten problem. Proces demontażu poprzednich urządzeń, montaż nowych etykieciarek wraz ze szkoleniem pracowników przebiegł w ciągu jednej zmiany podczas zaplanowanej na wdrożenie przerwy. Nie miał więc wpływu na zlecenia produkcyjne odbywające się w dalszej kolejności.

Zwiększenie wydajności produkcyjnej

Zautomatyzowane rozwiązania drukująco-aplikujące gwarantują powtarzalność procesów. Precyzyjna praca urządzenia odbywa się w trybie 24/7/365 przy utrzymaniu wysokiej jakości druku i aplikacji przez cały czas jego działania. Dodatkowo etykieciarka jest zintegrowana z linią produkcyjną. Może znakować produkty zarówno w trakcie ich postoju na linii, jak i podczas przemieszczania się. Sprawia to, że zakład przemysłowy utrzymuje stale wysoką wydajność etykietowania, a ewentualne problemy z postojami linii wskutek błędów ręcznego znakowania produktów zostają wyeliminowane.

Możliwość drukowania plików w formacie PDF

Automatyczne etykieciarki umożliwiają łatwe i proste generowanie etykiet w formacie PDF prosto z systemu ERP lub systemów znakowania etykietami logistycznymi bez konieczności konwertowania ich do języka poleceń drukarki. Proces druku i aplikacji gotowej etykiety staje się więc maksymalnie uproszczony i jest wygodny dla operatora, który nadzoruje działanie urządzeń.

Drukuj etykiety z PDF i ZPL. Sprawdź czy to rozwiązanie dla Ciebie!

Dlaczego jeszcze warto zainwestować w etykieciarki przemysłowe?

Inwestycja w automatyczne rozwiązania drukująco-aplikujące jest niepodważalnym dowodem na to, że przedsiębiorstwo planuje dalej się rozwijać i nieustannie podnosić wskaźniki jakościowe i wydajnościowe. Stanowi to jasny sygnał dla obecnych oraz potencjalnych klientów i inwestorów, że mają do czynienia z prestiżową marką chętnie wykorzystującą potencjał nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Etykieciarki przemysłowe – jakie branże skorzystają na wdrożeniu?

Nasze doświadczenie pokazuje, że z możliwości oferowanych przez etykieciarki przemysłowe może skorzystać każda firma działająca w branży produkcyjnej. Dotyczy to zwłaszcza podmiotów zajmujących się produkcją seryjną, którym zależy na wysokiej precyzji i powtarzalności procesów. Branża spożywcza, mechaniczna, techniczna – etykieciarki znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka wydajność pracy.

Etykieciarki przemysłowe pełnią również ważną rolę w branży logistycznej. Etykieta umieszczona na produkcie umożliwia błyskawiczną identyfikację oraz zlokalizowanie produktu w czasie rzeczywistym. Etykiety umieszczane na paczkach, opakowaniach zbiorczych oraz paletach stanowią podstawowy nośnik informacji o ich zawartości. Dzięki temu wystarczy szybkie zeskanowanie etykiety, aby pozyskać dane dotyczące umieszczonych w nich produktów bez konieczności otwierania zapieczętowanych paczek.

Montaż i konfiguracja aplikatora etykiet przez sprawdzonego dostawcę

Etisoft zajmuje się kompleksowym wdrożeniem automatycznych systemów drukująco-aplikujących. Po zapoznaniu się z potrzebami klienta ustalamy dedykowaną konfigurację dopasowaną do jego aktualnych możliwości technicznych, specyfiki procesów oraz wymagań aplikacji. Montujemy i konfigurujemy urządzenia na linii produkcyjnej, a także zapewniamy naszym klientom gwarancyjne i pogwarancyjne wsparcie serwisowe.

Zapraszamy Państwa do kontaktu z nami w celu omówienia możliwości zastosowania aplikatora Label-Aire 3138NV z modułami drukującymi Zebra ZE511 i ZE521. Z pewnością wesprze on takie działania jak automatyzacja linii produkcyjnych lub budowa nowych maszyn, których jedną z funkcjonalności ma być znakowanie produktów etykietą.

Kliknij tu!

Podobne artykuły

Back to top