etykiety logistyczne, etykiety na palety, producent etykiet logistycznych

Jak dobrać właściwą etykietę logistyczną

4 mar 2021 - Aleksander Wolny

Etykiety logistyczne na opakowaniach zbiorczych produktów czy jednostek logistycznych stanowią źródło informacji dla systemów zarządzania procesami transportu, logistyki i magazynowania. Gwarancją poprawności działania takich systemów jest odpowiedni dobór materiałów z jakich są one wykonane. Wymaga się, aby nadrukowane informacje, głównie kody, były czytelne, a etykiety logistyczne przytwierdzone do jednostek logistycznych w odpowiedni sposób. Dodatkowo, w przypadku zautomatyzowanych procesów transportu jeszcze w odpowiednim miejscu. Jak więc dobrać właściwą etykietę logistyczną?

W Internecie jest wiele publikacji o etykietach logistycznych. Ich autorzy w przeważającej większości skupiają swoją uwagę na opisach globalnych systemów logistycznych. Wyjaśniają także jakie informacje koduje się w postaci kodu kreskowego, np. GS1-128, w poszczególnych sekcjach etykiety logistycznej.

W związku z tym, że jest ich tak wiele, nie będzie to artykuł, który po raz kolejny rozwija pojęcia SSCC, GETIN, IZ. Zainteresowanych odsyłam tutaj. Chciałbym skupić Państwa uwagę na jednym kroku wcześniej, a mianowicie jak dobrać właściwą etykietę logistyczną.

Trudno jest określić jednoznacznie z jakiego materiału wykonać i jaką technologią drukować etykiety logistyczne. Zależy to od wielu czynników takich jak m.in:

  • ekspozycja na warunki atmosferyczne
  • sposób i warunki aplikacji etykiety na jednostkę logistyczną
  • warunki magazynowania i transportu.
etykiety logistyczne, etykiety samoprzylepne, producent etykiet logistycznych

Etykiety logistyczne dopasowane do warunków

Przegląd najczęściej stosowanych materiałów i rozwiązań do oznaczeń jednostek logistycznych

Etykiety samoprzylepne czy oznaczenie bezklejowe?

Najpopularniejsze z oznaczeń logistycznych są oczywiście etykiety samoprzylepne. Charakteryzuje je pozornie łatwy sposób aplikacji do jednostki logistycznej, który bardzo często jest zautomatyzowany. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj kleju do powierzchni do której jest przyklejana etykieta. Także do warunków, głównie temperatury, w jakiej etykiety logistyczne będą aplikowane. W przypadku aplikacji bezpośrednio na opakowania tekturowe oraz przy aplikacji w niższych temperaturach preferuje się stosowanie klejów kauczukowych o podwyższonej adhezji początkowej.

etykiety logistyczne, etykiety samoprzylepne, producent etykiet logistycznych, producent etykiet samoprzylepnych

Natomiast w przypadku aplikacji etykiety logistycznej na folię, którą bardzo często zabezpieczane są jednostki logistyczne można z powodzeniem zastosować etykiet  ze standardowym klejem akrylowym.

etykiety logistyczne, jak dobrać właściwą etykietę logistyczną, etykiety samoprzylepne, producent etykiet logistycznych, producent etykiet samoprzylepnych

Etykiety logistyczne bezklejowe najczęściej stosujemy zazwyczaj w przypadku, gdy jednostką logistyczną są opakowania wielokrotnego użytku. Są to np. plastikowe skrzynki. W takim przypadku oznaczenie mocuje się w specjalnie przygotowanych do tego celu uchwytach lub przy pomocy samoprzylepnych „kółeczek DUCT”.

Etykiety logistyczne: papierowe czy foliowe?

Ze względów ekonomicznych najczęściej do oznaczeń logistycznych wykorzystuje się samoprzylepne etykiety papierowe termiczne lub do termotransferu.

Po etykiety termiczne sięgamy głównie do oznaczeń krótkotrwałych lub w przypadku, gdy procesy w przedsiębiorstwie wymagają stosowania do druku etykiet logistycznych przenośnych drukarek. Drukarki te są najczęściej termiczne.

Etykiety termotransferowe – nadruk odpowiedniej jakości taśmą termotransferową jest w większym stopniu odporny na zarysowania od etykiet termicznych. Pozwala to przechowywać produkty w magazynach zamkniętych przez dłuższy czas, bez obawy, że informacje i kody będą nieczytelne. W takim przypadku do druku polecamy taśmy woskowe lub woskowo-żywiczne z grupy Carbon.

Etykiety logistyczne foliowe dedykowane są do oznaczania produktów i jednostek logistycznych,  gdzie są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Ma to miejsce najczęściej gdy palety przechowuje się w zewnętrznych otwartych magazynach. W takim przypadku polecamy zastosowanie etykiet polietylenowych lub polipropylenowych wraz z żywiczną taśmą termotransferową np. Carbon Resin.

Etykiety i oznaczenia w logistyce – pytaj eksperta

Dobierając rozwiązanie dla klienta zawsze staramy się zweryfikować wszystkie kryteria mające wpływ na jakość oznaczenia. Zawsze przed podaniem rozwiązania weryfikujemy w jaki sposób etykiety będą drukowane, aplikowane i w jakich procesach wewnętrznych i zewnętrznych będą funkcjonowały. Dotyczy to również etykiet logistycznych.

Temat etykiet i oznaczeń w logistyce jest dosyć obszerny i dotyka rozwiązań z kilku klas i typów produktów. Dlatego zachęcam do lektury kolejnych artykułów. Rozwiniemy ten temat między innymi o urządzenia do druku i aplikacji etykiet, terminale danych wspierające procesy logistyczne w przedsiębiorstwach oraz o rozwiązania RFID.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top