roboty AGV

Dlaczego roboty AGV Cię nie przejadą? Systemy bezpieczeństwa wózków AGV

20 lip 2021 - Magdalena Adamczak

Wdrażając samojezdne roboty AGV wykonane przez doświadczonych inżynierów Etisoft Smart Solutions podczas automatyzacji procesów w zakładach produkcyjnych, należy zwrócić szczególną uwagę na aspekt bezpieczeństwa.

Wybierając nasze roboty, użytkownik ma stuprocentową pewność, że wszystkie wymagania związane z bezpieczeństwem są na najwyższym poziomie, zgodne z normami bezpieczeństwa. Przede wszystkim z normą ISO3691-4 -Wózki jezdniowe — Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i sprawdzanie — Część 4: Wózki jezdniowe bez operatora i ich systemy

Etisoft Smart Solutions do każdego projektu podchodzi indywidualnie. W przypadku dostosowywania funkcjonalności robota dla konkretnego Klienta, każdorazowo przeprowadzamy analizę ryzyka. Dzięki temu można w łatwy sposób zidentyfikować zagrożenia, zapewnić odpowiednie środki zaradcze i tak dostosować rozwiązania, aby w pełni zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa.

Roboty z serii IntraBot wyposażyliśmy w szereg systemów bezpieczeństwa, które zapewniają bezkolizyjną współpracę z ludźmi oraz infrastrukturą zakładu. Wśród nich można wyróżnić: laserowy skaner przestrzeni, sygnalizację świetlną i dźwiękową, czujniki oraz wyłączniki awaryjne.

Roboty AGV a środki bezpieczeństwa

Laserowe skanery przestrzeni jakie znajdują się na robotach w taki sposób, aby w pełni kontrolować obszar wokół robota. Ich zadaniem jest zapobieganie kolizjom z innymi uczestnikami ruchu, mają one możliwość wykrywania napotkanych przeszkód. Skanowany obszar dzieli na 2 strefy detekcji:

  • ochronną,
  • ostrzegawczą.

Strefa ochronna zmienia się w zależności od prędkości, kierunku jazdy i stanu w jakim znajduje się robot. Im większa prędkość poruszania się robota, tym strefa ochronna w kierunku jazdy jest dłuższa. W strefie ochronnej wyróżnić można strefy specjalne, które są aktywne w trakcie np. poruszania się wąskim korytarzem. Strefa boczna jest wówczas nieaktywna, a robot porusza się maksymalnie z prędkością 300 mm/s.

Strefa ostrzegawcza ma zawsze taką samą długość. Wykrycie obiektu w strefach detekcji powoduje zmniejszenie prędkości lub całkowite zatrzymanie pojazdu.

robot AGV

Dodatkowo robot wyposażony jest w sygnalizację świetlną i dźwiękową

Robot AGV jedzie! Zasygnalizuje to światłem i dźwiękiem

IntraBot firmy Etisoft Smart Solutions posiada dwa rodzaje oświetlenia. Pierwszy sygnał to niebieskie światło rzucające poświatę na posadzkę w kierunku ruchu robota – ostrzega personel przed zbliżającym się pojazdem. Drugi rodzaj to podświetlenie, które pełni funkcję informacyjną. W zależności od stanu robota wyróżnia się kolor zielony, żółty, czerwony, biały i niebieski.  

Dodatkowo robot ma klakson oraz głośnik, które spełniają funkcję ostrzegawczą i informacyjną.

Dźwięk klaksonu – wtedy, kiedy robot wykonuje manewr, np. wjeżdża w sekcje załadowcze, pobiera ładunek. Informuje w ten sposób pracownika, by zachował szczególną ostrożność. Istnieje też możliwość implementacji sygnałów głosowych, np. w sytuacji, kiedy robot wykryje przeszkodę, wtedy „powie” nam o tym.

Bardzo ważne jest również odpowiednie oznakowanie całego obszaru, w którym pracują roboty mobilne. Pozwala to na ostateczny szlif w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników. Oznaczyć należy wszelkiego typu obszary wymiany ładunku, przejścia dla pieszych lub drogi wspólne. W środowisku, w którym ludzie współpracują wraz z autonomicznymi robotami, niezwykle istotna jest świadomość wszystkich pracowników w jaki sposób roboty działają i odczytują środowisko.

Czy wózki samojezdne AGV sprawdza się w Twoim przedsiębiorstwie? Masz pytania lub wątpliwości dotyczące ich wdrożenia, w tym aspektów dotyczących bezpieczeństwa? Skontaktuj się z nami.

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top