
Co to jest terminal danych i do czego służy? Terminale danych dla logistyki i magazynu
Terminal danych to urządzenie, które powszechnie wykorzystuje się w logistyce, magazynowaniu, handlu, a także w zarządzaniu produkcją. Terminale i kolektory danych usprawniają pracę podczas inwentaryzacji środków trwałych i towarów na magazynie. Wykorzystuje się je do zarządzania zamówieniami i zwrotami w sektorze handlowym, a także do monitorowania produkcji. Warto być świadomym ogromnych korzyści tego niewielkiego komputera mobilnego. Z niniejszego artykułu dowiesz się :
- Czym różni się kolektor danych od terminala
- Jakie funkcje oferuje terminal danych
- Zastosowania terminali w logistyce i magazynowaniu
- Korzyści z użytkowania terminali danych.
Czym terminal danych różni się od kolektora danych?
Kolektor danych to przenośne urządzenie, które posiada wbudowany czytnik kodów kreskowych, wyświetlacz i klawiaturę. Przeznaczony jest do zbierania danych poprzez odczytywanie kodów, a następnie zapisywanie w pamięci i przesyłanie do systemu. Kolektor jest urządzeniem przenośnym, ale komunikacja z systemem najczęściej odbywa się przez stację dokującą. Kolektory danych wykorzystuje się do inwentaryzacji dlatego też nosi nazwę inwentaryzator.
Natomiast terminale danych to bardziej rozbudowane urządzenia, działające na systemie operacyjnym (Android), który pozwala na zainstalowanie dodatkowych aplikacji i rozszerzonych funkcji. Terminale danych wyposażone są standardowo w czytnik kodów kreskowych i kodów 2D. Mogą mieć również wbudowaną kamerę, aparat lub czytnik RFID. Odczytane dane są przesyłane do bazy za pomocą WiFi, Bluetooth i mogą być aktualizowane w czasie rzeczywistym. Niektóre modele terminali mogą mieć także wbudowaną kartę SIM.
Terminal danych i jego funkcje
Podstawowe funkcje terminali i kolektorów danych to :
- odczytywanie kodów kreskowych i kodów 2D,
- zapisywanie zebranych danych w pamięci urządzenia,
- przetwarzanie danych i przesyłanie danych do systemu.
Rozbudowane możliwości terminali danych pozwalają nie tylko na szybkie zbieranie i analizowanie ilości danych. Dzięki temu, że terminal jest połączony z bazą danych, operator może zdalnie:
- sprawdzać zgodność przyjmowanych towarów z dokumentami,
- przyjmować towar lub dokonywać wydania z magazynu,
- sprawdzać ceny,
- stany magazynowe wyrobów.
Terminale danych w logistyce i magazynowaniu
Terminale danych najpowszechniej stosuje się w logistyce i magazynowaniu. Wszystko ze względu na to, że w dużym stopniu ułatwiają i przyspieszają najważniejsze procesy z tych obszarów. Wykorzystuje się je między innymi do:
- kompletacji zamówień,
- przyjęć towarów na magazyn,
- śledzenia przesyłek,
- rejestracji przesyłek,
- inwentaryzacji magazynu,
- obsługi zwrotów,
- kontroli i zarządzania stanami magazynowymi,
- wysyłki towarów,
- zarządzania zapasami,
- aktualizowania systemów logistycznych w czasie rzeczywistym.
To tylko kilka powszechnych form zastosowania terminali danych w logistyce i magazynowaniu. Urządzenia te sprawdzają się zarówno na niewielkich magazynach, jak i potężnych halach z różnorodnym asortymentem. W przypadku magazynów wysokiego składowania terminale danych także z powodzeniem można wykorzystywać. Wystarczy tylko wybrać urządzenie, które posiada czytnik kodów dalekiego zasięgu i daje możliwość odczytania kodu kreskowego pod różnym kątem.
Ponadto terminale danych znajdują zastosowanie w przemyśle, służbie zdrowia, sprzedaży detalicznej oraz usługach terenowych takich, jak naprawy, instalacje i serwisy techniczne.
Korzyści z użytkowania terminali danych
Obecnie terminale danych powszechnie wykorzystuje się w magazynach i przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlu, usługach terenowych. Wszystko ze względu na to, że ich zastosowanie gwarantuje wiele korzyści. Są to przede wszystkim:
- zwiększenie efektywności operacyjnej,
- zmniejszenie liczby błędów ludzkich,
- szybsza obsługa klienta,
- optymalizacja kosztów magazynowania i transportu,
- przyspieszenie obsługi wysyłki towarów,
- efektywniejsze zarządzanie zwrotami,
- możliwość pełnej kontroli stanów magazynowych i ich odpowiednie zarządzanie,
- oszczędność czasu pracowników,
- poprawa bezpieczeństwa,
- łatwość zarządzania danymi,
- szybki i łatwy dostęp do zebranych danych,
- wygodny format zbieranych danych,
- możliwość eksportu zebranych danych do różnych programów,
- bezpieczeństwo danych.
Mimo tak wielu korzyści, jakie oferują terminale danych, są to urządzenia dość proste w obsłudze. Co więcej, nowoczesne modele są lekkie, poręczne i mają wygodny ekran, na którym widać zbierane dane.
Rodzaje terminali – wybierz odpowiednie rozwiązanie
Tak precyzyjne wsparcie dla logistyki i magazynowania jest możliwe dzięki różnym rodzajom terminali danych. Wyróżnia się te ręczne, wózkowe, mobilne i z ekranem dotykowym. Istnieje także podział terminali ze względu na zasięg ich skanera oraz rodzaj klawiatury. Większość z tych urządzeń można wykorzystywać w trudnych warunkach. Terminale danych są więc odporne na upadki i uderzenia, a także na wilgoć, czy zapylenie i pracę w bardzo niskich bądź wysokich temperaturach.
- Ręczne terminale danych

Ręczne terminale to najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne rozwiązanie na rynku. Urządzenia z dotykowym ekranem, wytrzymałą obudową odporną na upadki z 3 m, komunikacją bezprzewodową i opcjonalnym uchwytem pistoletowym są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Mnogość dostępnych konfiguracji sprawia, że urządzenia można dopasować do niemal wszystkich wymagań stawianych przez użytkownika.

- Terminale wózkowe
Rozwiązaniem w pełni profesjonalnym, dedykowanym tylko do pracy na wózkach widłowych są terminale wózkowe. Urządzenia te mogą pracować w najbardziej ekstremalnych środowiskach, w magazynach, mroźniach i na rampach. Konstrukcja obudowy oferuje pyło- i wodoszczelność na poziomie IP66 oraz uszczelnione złącza komunikacyjne i zasilania. Montaż na wózkach widłowych jest możliwy, gdyż urządzenia przechodzą testy na wstrząsy i wibracje. Terminale dostępne są z przekątną ekranu od 8” do 12”, klawiszami funkcyjnymi oraz opcjonalną klawiaturą. To rozwiązanie jest zdecydowanie korzystniejsze dla operatora wykorzystującego oprogramowanie wyświetlające dużo informacji. Zintegrowany czytnik kodów kreskowych ułatwia wykonywanie operacji magazynowych.


- Ubieralne czytniki i terminale danych
Podstawowym elementem rozwiązań ubieralnych jest czytnik kodów kreskowych: pierścieniowy do noszenia na palcu lub mocowany na grzbiecie dłoni. Urządzeniem uzupełniającym rozwiązanie ubieralne jest terminal danych do noszenia na przedramieniu. Rozwiązania ubieralne cechują się doskonałą ergonomią pracy. Niska waga i kompaktowe rozmiary sprawiają, że operator nie odczuwa przeciążenia, a operacje nie wymagają od niego nadmiernego wysiłku. Umożliwiają skanowanie bez konieczności angażowania rąk. Dzięki temu, obie ręce są wolne do obsługi produktów, kartonów czy wykonywania innych zadań.


Terminale danych to urządzenia mobilne o dużych możliwościach. Aby wybrać rozwiązanie odpowiednie dla Twojej firmy skontaktuj się z naszym specjalistą!