Printing PDF and ZPL labels

Drukowanie etykiet z PDF i ZPL. Jak zautomatyzować ich aplikację

3 lis 2022 - Michał Wąs

Systemy informatyczne, które bazują na oprogramowaniu ERP często generują pliki w formacie PDF. Ich zawartość ma zostać wydrukowana na etykietach samoprzylepnych. Dane do wydrukowania jako dokument PDF są wygodnym rozwiązaniem pozwalającym w łatwy sposób wykonać podgląd takiej etykiety na komputerze lub telefonie. Dodatkowo samo składowanie i archiwizowanie takich plików jest bardziej efektywne. Co należy uwzględnić planując drukowanie etykiet z PDF?

Po pierwsze, warto mieć na uwadze, że nie wszystkie drukarki termotransferowe mają możliwość drukowania etykiet bezpośrednio z plików tego rodzaju.

Producenci drukarek TT definiują podstawowy język komend służący do komunikacji z ich urządzeniami w celu generowania wydruków na etykietach lub zmian parametrów pracy drukarki. Na szczęście większość urządzeń wyposażonych jest w możliwość emulacji języków innych producentów etykieciarek.

Język ZPL i drukowanie etykiet z PDF-a

Najpopularniejszym językiem jest ZPL (Zebra Programming Language) autorstwa firmy Zebra Technologies. Obsługują go drukarki termotransferowe i mechanizmy drukujące tego producenta. Większość konkurencyjnych urządzeń drukujących ma zaimplementowaną emulację tego języka.

Język ZPL i drukowanie etykiet z PDF

Analiza wdrożeń wykonanych przez Etisoft wykazała, że problematyczna jest sytuacja gdy drukarka wpięta w system IT musi ma rozpocząć drukowanie etykiet z PDF-a dostarczonych w języku ZPL. Wiele urządzeń nie poradzi sobie z takim wyzwaniem. Sytuacja może się jednak skomplikować. Dzieje się tak gdy chcemy etykiety automatycznie naklejać na produkty, przesuwające się na transporterze przy użyciu urządzenia drukująco-aplikującego.

drukowanie etykiet z PDF2

Przykładowo, każda firma spedycyjna posiada swój system służący do generowania etykiet logistycznych, a centra dystrybucyjno-logistyczne obsługują różne firmy spedycyjne.

Przed odbiorem skompletowanych paczek naklejamy etykietę logistyczną. Pozwala to firmie kurierskiej poprawnie zarejestrować odbiór paczki oraz zapewnić jej prawidłowy przepływ i dostarczenie.

Ze względu na różne źródła danych wejściowych skład etykiety do druku może mieć format PDF. Może też być dostarczony w języku drukarki termotransferowej.

Gdy magazyn obsługują różne firmy spedycyjne, a paczki na linii transportującej dostarczane są w sposób wymieszany ważne jest, aby etykiety zostały przypisane do odpowiednich paczek. Nie będzie to generować opóźnień i przestojów wynikających ze zmiennego formatu danych trafiających do drukarek.

Moduły drukujące Zebra, a emulacja PDF

Rozwiązaniem jest obsługa dwóch urządzeń, do których kierowane są dane w zależności od formatu danych (PDF/ZPL) jednak powoduje to podwojenie liczby urządzeń oraz konieczność zapanowania nad przepływem produktów i ich prawidłowego oznaczenia.

Jest na to lepsze rozwiązanie.

Dotychczasowe mechanizmy drukujące Zebra serii PAX i ZE500 nie posiadały funkcjonalności bezpośredniego drukowania plików PDF mocno ograniczając ich wykorzystanie w procesach znakowania etykietą logistyczną.

Obejściem tego była ewentualna konwersja dokumentu przy użyciu oprogramowania pośredniczącego do pliku graficznego. Taka też wersja trafia do drukarki.

Powodowało to duże opóźnienia w procesie od momentu zlecenia druku do czasu rozpoczęcia drukowania etykiety.

Jednak nowe moduły drukujące Zebra serii ZE511/521 posiadają zaimplementowane narzędzie do emulacji PDF Direct umożliwiające wydruk etykiety bezpośrednio z dokumentu PDF i danych ZPL.

moduły drukujące Zebra serii ZE511/52

Dodatkową istotną kwestią jest to, że pomiędzy danymi dostarczonymi w języku ZPL i w formacie PDF nie następuje przełączanie wymagające zrestartowania urządzenia.

Taka funkcjonalność otwiera nowe perspektywy przed urządzeniem drukująco-aplikującym Label-Aire 3138NV, w którym zainstalowany moduł drukujący Zebra serii ZE511/521 po zasileniu danymi w formacie PDF i ZPL zapewni efektywne znakowanie etykietami logistycznymi przy użyciu jednego aplikatora.

Label-Aire 3138NV

Korzyści z używania automatycznego aplikatora Label-Aire 3138NV z modułem drukującym Zebra:

Poznaj je – kliknij tu!

Rozwiązanie automatycznej aplikacji etykiety drukowanej z pliku PDF nie dotyczy tylko zadań logistycznych. Z powodzeniem znajdzie ono zastosowanie w każdym procesie znakowania na linii produkcyjnej. Nawet wtedy gdy skład etykiety jest tworzony przy użyciu komputerowego pakietu biurowego i zapisany jako PDF na dysku lokalnym lub pamięci wewnętrznej modułu drukującego.

Drukujesz etykiety i je aplikujesz?

Rób to lepiej i szybciej! Spytaj jak to robić!

Podobne artykuły

Back to top