labels for components

Oznaczenia komponentów – etykiety w automotive. Jeden pojazd to nawet 30 tys. etykiet!

17 lis 2022 - Mariusz Bielecki

Etykiety są szeroko obecne i odgrywają ważną rolę w przemyśle motoryzacyjnym. Począwszy od etykiet informacyjnych, produktowych czy tabliczek znamionowych aż po oznaczenia komponentów w łańcuchu dostaw. Czy wiesz, że tylko 10 do 15 proc. etykiet samochodowych jest faktycznie widocznych, a większość z nich stosują producenci oryginalnego sprzętu (OEM)?

Większość etykiet samochodowych to etykiety identyfikacyjne stosowane w łańcuchu dostaw, na długo przed montażem samochodu. Współczesny pojazd może mieć do 30 tys. pojedynczych części: od deski rozdzielczej po śrubki! Chociaż tylko niewielka część drukowanych etykiet samochodowych jest widoczna dla kierowców i pasażerów, nadal odgrywają one ważną rolę. Dla producentów samochodów tylko wadliwa część jest gorsza niż błąd na etykiecie. Dlaczego? Bo może to mieć poważne konsekwencje finansowe zarówno dla producenta, jak i dostawcy.

oznaczenia w branży automotive

Oznaczenia komponentów muszą być przede wszystkim trwałe i czytelne

Nie można przecenić znaczenia prawidłowych i trwałych etykiet samochodowych. Etykiety motoryzacyjne zawierają cenne informacje, które muszą pozostać w pełni nienaruszone i czytelne przez cały okres użytkowania pojazdu. Oznaczenia komponentów z kodami kreskowymi mogą również pomóc w zarządzaniu zapasami i zmniejszyć stres związany z wycofaniem, zapewniając identyfikowalność. Wysoka temperatura, ostre chemikalia, smar i strumienie wody pod ciśnieniem są charakterystyczne dla każdego zakładu produkcyjnego w branży motoryzacyjnej. Wszystkie te elementy mogą uszkodzić etykiety. Jeśli kod kreskowy na etykiecie zostanie znacząco zmieniony, może to spowodować brak odczytu na linii produkcyjnej.

Co na wiązki kablowe, fotele, zagłówki, elektronikę

oznaczenia komponentów automotive

PPAP – sposób na weryfikację dostawcy

Proces PPAP (Production Part Approval Process) sprawdza czy dostawca rozumie wszystkie specyfikacje i wymagania projektowe klienta. To także weryfikacja czy dostawca jest w stanie wykonać daną część w sposób powtarzalny. Proces składa się z 18 punktów. Ze względu na krytyczność detalu lub jakość dostaw stosuje się jeden z pięciu poziomów dowodów na spełnienie wymagań. Najważniejszym elementem, który jednocześnie zamyka proces i potwierdza, że wyrób spełnia wymagania klienta jest PSW (Gwarancja Przedłożonej Części).

 Przedstawienie dokumentacji PPAP jest wymagane między innymi:

 • Przy nowym uruchomieniu produkcji
 • Gdy przerwa w produkcji była dłuższa niż 12 miesięcy
 • Gdy nastąpiła zmiana ustawień maszyn lub ich modyfikacja
 • Przy zmianie surowca lub poddostawcy
 • Przy zmianie technologii produkcyjnej

Co Etisoft oferuje branży automotive?

oznaczenia komponentów dla branży motoryzacyjnej

Etisoft posiad certyfikowany system zarządzania jakością na zgodność ze standardem IATF. Dodatkowo, mamy do zaoferowania etykiety z certyfikatem UL.

Etykiety Etisoft podczas crash testów – obejrzyj film z laboratorium!

Współpracując od wielu lat z branżą automotive naszymi partnerami stało się ponad 400 fabryk na całym świecie. W swoim portfolio posiadamy:

 • Etykiety techniczne (tabliczki znamionowe, etykiety informacyjne, oznaczenia kabli i przewodów)
 • Etykiety specjalistyczne (plomby gwarancyjne, etykiety na opony, etykiety panelowe, oznaczenia podzespołów elektronicznych)
 • Etykiety identyfikacyjne (kody kreskowe, kody QR, RFiD)
 • Wykroje (montażowe, przewodzące, ekranujące, folie zabezpieczające, uszczelniające i amortyzujące)
 • Logotypy
 • Taśmy odblaskowe
 • Instrukcje obsługi
 • Rzepy przemysłowe
 • Wszywki nylonowe i poliestrowe – tu więcej o oznaczaniu wszywkami produktów w przemyśle motoryzacyjnym.

Aby zapobiec kosztownym przestojom produkcji w przypadku wydruków zmiennych danych na etapie aplikacji etykiet bezpośrednio na linii oferujemy drukarki z weryfikatorem kodów. Także – odpowiednio dobrane taśmy transferowe dedykowane dla branży.

Team Automotive w Etisoft

Zważywszy na rygorystyczne wymagania i znajomość przepisów jakimi cechuje się branża automotive ważne jest, aby osoby zajmujące się jej obsługą posiadały odpowiednią wiedzę i kompetencje. Nie inaczej jest u nas w firmie. W Etisoft istnieje specjalny dedykowany zespół specjalistów w skład którego wchodzą specjaliści z działu technologicznego, jakości oraz handlowego.

Doskonale wiemy jak wiele zależy od pomyślnego uruchomienia nowego projektu!

Sprawdź czy jesteśmy odpowiednim partnerem dla Twojego biznesu!  

Spytaj o ofertę dla Twojej firmy!

#EtisoftZnaczyWiecej

Podobne artykuły

Back to top