Rzepy przemysłowe

Rzepy przemysłowe w postaci taśmy samoprzylepnej składają się z dwóch części, które można ze sobą wielokrotnie łączyć i rozdzielać.  Wykorzystywane w wielu branżach, tam gdzie zachodzi konieczność okresowego demontażu połączonych elementów. Warstwa klejąca zapewnia doskonałą przyczepność do łączonych powierzchni, a rzepy wykonane w technologii pętelka-haczyk lub w postaci grzybków zapewniają trwałe rozłączne połączenie. Rzepy przemysłowe w postaci taśmy samoprzylepnej to alternatywa dla śrub, wkrętów, zatrzasków i innych tradycyjnych metod łączenia materiałów. Ich stosowanie jest proste, szybkie a połączenie wykonane przy pomocy rzepa jest trwałe, wytrzymałe i estetyczne. Uwzględnienie zastosowania rzepów przemysłowych już na etapie projektowania produktu końcowego gwarantuje brak problemów w trakcie montażu wyrobu oraz zapewnia wygodne serwisowanie podczas eksploatacji.

  • szybki i łatwy montaż oraz demontaż elementów
  • estetyczne, gładkie, niezniekształcone powierzchnie
  • wyeliminowanie wiercenia otworów
  • zmniejszenie ciężaru produktu finalnego
  • możliwość wielokrotnego łączenia elementów

Zastosowanie

branża-automotivebranża-electronicsbranża-constructions
Zapytanie ofertowe

Zastosowania rzepów przemysłowych

Rzepy przemysłowe są stosowane wszędzie tam, gdzie:

  • zachodzi potrzeba okresowego demontażu połączonych elementów (np. panele, osłony, pokrywy, które muszą być zdejmowane w celu serwisowania znajdujących się pod nimi podzespołów lub przewodów)
  • elementy są mocowane tymczasowo (np. czasowe oznakowanie, montaż elementów wystroju stoisk targowych.)

Rzepy są powszechnie stosowane w przemyśle samochodowym do mocowania tapicerek, podsufitek i dywaników w samochodach osobowych. W środkach transportu masowego do montażu paneli ściennych i sufitowych, tkanin w siedziskach i dodatkowych elementów wyposażenia. Przy produkcji statków i jachtów rzepy samoprzylepne używane są do mocowania tapicerek, elementów dekoracyjnych i lekkiej elektroniki. W budownictwie rzepy wykorzystuje się do mocowania detali wykończeniowych wnętrz, montażu siedzisk, pokryw, osłon i listew maskujących. Cienkie rzepy używane są do wykonywania wystroju sklepów i stoisk targowych.

Rzepy grzybkowe

Rzepy grzybkowe DualLock zostały zaprojektowane przez firmę 3M. Setki mikrozaczepów w kształcie grzybków zostały gęsto umieszczone na powierzchni samoprzylepnej taśmy z tworzywa sztucznego. Gwarantują dużą wytrzymałość mechaniczną i trwałość połączenia, także w wymagających warunkach użytkowania i przy wielokrotnym „odpinaniu”. Siła połączenia uzyskanego przy pomocy rzepów grzybkowych jest tak wysoka, że pozwala zastąpić inne połączenia mechaniczne.  Zastosowanie rzepów samoprzylepnych ułatwia łączenie materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej, dodatkowo tłumi drgania, wibracje i wycisza konstrukcję. System grzybkowy pozwala na trwałe i stabilne łączenie elementów bez luzów i przesunięć typowych dla klasycznych rzepów typu haczyk i pętelka.

Rzepy grzybkowe różnią się rodzajem zastosowanego kleju i gęstością zaczepów. To zróżnicowanie umożliwia dobór optymalnych parametrów połączenia, w zależności od materiałów, z których wykonane są montowane elementy oraz warunków pracy wyrobu gotowego. Do zastosowań, gdzie nie wymaga się wysokiej wytrzymałości połączenia można stosować rzepy cienkie typu DualLock™ Thin.  Grzybki w nich zastosowane są jednak mniejsze, co powoduje, że połączenie wykonane przy pomocy tego typu rzepa jest cieńsze.

Rzepy typu haczyk-pętelka

Rzepy typu haczyk i pętelka są powszechnie znane z zapięć butów i kurtek. Zastosowane w nich sprężyste haczyki zahaczają o elastyczne pętelki, tworząc połączenie. Idea ta świetnie sprawdza się też w zastosowaniach przemysłowych. Rzepy przemysłowe na warstwie samoprzylepnej ułatwiają łączenie elementów wykonanych z różnorodnych materiałów. Samoprzylepne rzepy typu haczyk-pętelka stosuje się do łączenia lekkich konstrukcji, cienkich  materiałów i tkanin.  Jednocześnie zapewniają mocne połączenie materiałów, są odporne na wilgoć, mogą być wykorzystywane do zastosowań zewnętrznych.

Back to top