Panele kontrolne i nowoczesne trendy w ich projektowaniu. Poznaj technologię in-mold!

26 mar 2024 - Mateusz Skowron

Technologia In-mold Decoration (w skrócie IMD) to nowoczesny sposób dekorowania urządzeń elektronicznych, który odbywa się już podczas procesu formowania z tworzyw sztucznych, w tym takich produktów jak panele kontrolne. To rozwiązanie znajduje zastosowanie w wielu branżach, a obecnie staje się coraz bardziej popularne. Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony analizie najważniejszych cech tej techniki oraz możliwościom, jakie daje producentom z branży AGD, RTV oraz automotive.

Druk etykiet za pomocą techniki druku sitowego
Druk etykiet za pomocą techniki druku sitowego.

Panele kontrolne – estetyka i trwałość paneli dzięki technologii In-mold Decoration

Dzięki technice IMD, wcześniej zadrukowana etykieta przy pomocy sitodruku zostaje trwale połączona z elementem urządzenia, co znacząco wpływa na jej trwałość oraz zwiększa estetykę urządzenia. Eliminuje to równocześnie konieczność stosowania zewnętrznych etykiet, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne, na które narażony jest nadruk podczas codziennego użytkowania sprzętów elektronicznych.

Znaczącą przewagą nad klasycznymi panelami kontrolnymi, którą daje wykonywanie elementów przy pomocy techniki In-mold Decoration, jest znacznie większy wpływ na kształt gotowego produktu. Druk bezpośrednio na wtrysku z tworzywa, choć wydajny i trwały, ogranicza się do płaskich powierzchni, które do pewnego stopnia ograniczają możliwości designu urządzeń elektronicznych. W przypadku IMD ten problem znika – personalizowana etykieta jest zintegrowana z uformowanym elementem, co pozwala na poszerzenie możliwości projektowania kształtów.

Tomasz Osuch, kierownik Działu Technologicznego w Drukarni Graffiti

Wykrawanie zadrukowanych wcześniej etykiet
Wykrawanie zadrukowanych wcześniej etykiet.

Zastosowania techniki IMD

In-mold Decoration znajduje zastosowanie w wielu branżach, od małych urządzeń elektronicznych przeznaczonych do użytku domowego, poprzez dekorowanie sprzętu sportowego, po zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny. Ze względu na zalety metody IMD, jakimi są trwałość nadruku oraz elastyczność w projektowaniu kształtów, znajdzie ona zastosowanie wszędzie tam, gdzie obie te cechy są szczególnie poszukiwane.  Wśród produktów, w których IMD sprawdzi się doskonale zarówno jako element dekoracyjny, jak i użytkowy, warto wyróżnić:        

AGD oraz RTV – panele przednie telewizorów i monitorów, elementy obudowy dekoderów, lokówki oraz małe i duże AGD, takie jak pralki, suszarki, lodówki i piece.

Motoryzacja – deski rozdzielcze oraz elementy wnętrza, w których design gra kluczową rolę, metoda formowania kształtów idealnie wpasowujących się w linie samochodu to jeden z atutów, który szczególnie odpowiada potrzebom branży automotive.

Sprzęt sportowy – prócz elementów służących głównie jako elementy użytkowe, jak panele sterujące, technologia IMD sprawdza się także podczas dekorowania kasków, gogli sportowych lub innych akcesoriów sportowych. W ten sposób można znakować nieścieralne logo lub elementy związane z marką producenta.

Ostatnim etapem jest formowanie panelu kontrolnego wraz z wydrukowaną etykietą
Ostatnim etapem jest formowanie panelu wraz z wydrukowaną etykietą.

IMD zyskuje popularność na całym świecie. Ze względu na wykorzystanie etykiet wykonanych za pomocą sitodruku, estetyka gotowych paneli nie różni się niczym od powszechnie stosowanych paneli kontrolnych, a zwiększone możliwości formowania kształtu nowych elementów jedynie zwiększają atrakcyjność tej technologii.

Panele kontrolne – od projektu po gotowy produkt. Sprawdź co możemy Ci zaproponować!

W miarę rozwoju technologii i rosnącego zainteresowania rynku można założyć, że rola produktów wykonanych za pomocną metody In-mold Decoration będzie jedynie się zwiększać. Jest to skuteczny sposób na nadanie urządzeniom elektronicznym atrakcyjnego wyglądu, zachowując jednocześnie ich trwałość.

panele kontrolne na pralki

IMD w grupie Etisoft

Drukarnia Graffiti, członek Grupy Etisoft, wykorzystuje swoje doświadczenie w sitodruku, by dostarczać wysokiej jakości etykiety, które w kolejnych procesach są formowane w gotowe elementy z tworzywa. Nasz doświadczony zespół ekspertów chętnie doradzi Ci w kwestiach związanych z technicznymi aspektami druku oraz pomoże wybrać idealne rozwiązanie dostosowane do wymagań jakościowych, jakie muszą spełniać Twoje produkty.

Panele kontrolne, produkcja

Jeśli szukasz estetycznych i trwałych paneli wykonanych za pomocą technologii In-mold Decoration, to jesteśmy odpowiednim partnerem dla Ciebie! Nasza doświadczenie w branży sprawia, że dostarczamy nie tylko materiały drukowane. Dajemy również pewność zabezpieczenia Twojego łańcucha dostaw na lata.

Skontaktuj się z nami!

Podobne artykuły

Back to top