aplikator etykiet

Aplikator etykiet – urządzenie do znakowania długich produktów

1 cze 2021 - Michał Wąs

Aplikacja etykiet na obiekty cylindryczne o różnych średnicach, ale niewielkiej długości z wykorzystaniem metody półautomatycznej lub w pełni automatycznej jest możliwa do wykonania na kilka sposobów. Ideą rozwiązania jest obrót etykietowanego produktu i liniowe podawanie etykiety z jednoczesnym jej dociskiem do powierzchni produktu. W przypadku długich obiektów cylindrycznych takich jak węże, rurki, przewody lub wałki obracanie produktem w celu aplikacji etykiety na owijkę jest niemożliwe lub mocno skomplikuje proces aplikacji etykiety. Dzieje się tak ze względu na konieczność odpowiedniego pozycjonowania i stabilizacji/naciągu produktu. Jak więc znakować etykietą węże, kable, rurki itp.? Rozwiązaniem jest aplikator etykiet, urządzenie do znakowania długich okrągłych produktów.

Aplikator etykiet do znakowania długich okrągłych produktów: węży, kabli, rurek itp.

Do obsługi w zakresie etykietowania tego typu długich cylindrycznych produktów firma Etisoft opracowała i wprowadziła na rynek rozwiązanie zaimplementowane w urządzeniu o nazwie Wraptec-APL. Przede wszystkim pozwala ono wyeliminować dotychczasowe niewygodne i niedokładne ręczne owijanie etykiet. Tym samym praca operatora w rękawiczkach jest likwidowana dzięki zastosowaniu naszych rozwiązań.

aplikator etykiet

Urządzenie posiada odwijak rolki etykiet oraz zwijak podkładu. Po oddzieleniu etykiety od podkładu na krawędzi odklejającej specjalistyczna głowica rotacyjna nanosi etykietę na powierzchnię produktu bez konieczności jego obracania. Etykietę można aplikować na zakładkę lub wokół niepełnego obwodu produktu jeśli długość etykiety jest krótsza niż obwód etykietowanego produktu.

Cechy i zalety urządzenia Wraptec

Podstawowa wersja urządzenia Wraptec pracuje w trybie półautomatycznym polegającym na ręcznym (lub przy użyciu chwytaków robota) wkładaniu produktu do etykietowania. Możliwe jest wykonanie urządzenia w wersji automatycznej. Wówczas produkt przed ewentualnym cięciem, gięciem lub zwijaniem jest w kolejnych cyklach oklejany etykietą podczas przesuwania przez głowicę aplikującą.

aplikator etykiet
  • Konstrukcja nabiurkowa oraz gabaryty pozwalają na łatwe umiejscowienie urządzenia w dowolnej lokalizacji.
  • W standardowej konfiguracji Wraptec obsługuje produkty o średnicy od 8 do 18 mm oraz etykiety o szerokości 10-70 mm i długości 40-110 mm.
  • Zintegrowane kontrolki sygnalizacyjne informują o statusie urządzenia i ewentualnych błędach. Opcjonalnie dołożony port wejść/wyjść umożliwia komunikację dwukierunkową ze sterującym systemem nadrzędnym.

Urządzenie Wraptec jest idealnym rozwiązaniem na liniach wytwarzających długie produkty o kształcie cylindrycznym z dowolnego materiału i odpowiedniej elastyczności.

Bezpośredni wydruk etykiety przed owinięciem wokół produktu

Rozwinięciem funkcjonalności urządzenia Wraptec-APL jest jego młodszy brat WRAPTEC-P&A, który został wyposażony w drukarkę termotransferową. Taka integracja umożliwia bezpośredni wydruk etykiety przed jej owinięciem wokół produktu.

aplikator etykiet

Zastosowana drukarka TSC MH340T ze zintegrowanym modułem odklejającym etykiety oraz wewnętrznym mechanizmem zwijającym podkład po ich odklejeniu wprowadza modułowość rozwiązania. Przede wszystkim, w przypadku awarii drukarki łatwo ją wymienić na drukarkę zastępczą bez konieczności serwisowania całego urządzenia. Wysokiej jakości druk zapewnia głowica o rozdzielczości 300 dpi i prawidłowym doborze materiałów eksploatacyjnych.

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest możliwość owinięcia wokół produktu etykiety. Jest ona dla niego dedykowana np. przez wydruk unikalnego identyfikatora, numeru seryjnego lub kodu kreskowego. Wydajność znakowania (do 720 szt./h) zależy od średnicy produktu oraz długości etykiety. Sprowadza się do określenia maksymalnej liczby obrotów głowicy doklejającej wokół znakowanego produktu.

Zwiększając gabaryty urządzenia udało zachować się jego nabiurkowy charakter oraz zwiększyć zakres obsługiwanych średnic produktów do 40 mm. Zastosowane sterowanie Siemens zapewnia niezawodność działania i pozwala na łatwą modyfikację funkcjonalności urządzenia pod indywidualne potrzeby.

Tu znajdziesz karty technologiczne Wrapteca-APL oraz Wrapteca Print&Apply.

Etisoft oferuje nie tylko powyższe rozwiązania, ale także inne rodzaje urządzeń aplikująco-drukujących.

Podobne artykuły

Back to top