automatyczna kontrola jakości

Automatyczna kontrola jakości przy pomocy systemu wizyjnego w 6 krokach – część 2

13 maj 2022 - Adrianna Orzoł

Za nami pierwsze kroki dotyczące wdrożenia systemu wizyjnego do kontroli jakości. Od czego zacząć jeśli interesuje nas automatyczna kontrola jakości przy pomocy systemu wizyjnego – opisaliśmy tu.

Po etapie ustaleń, czyli sprecyzowaniu z klientem celów, które ma realizować system wizyjny do kontroli jakości, zebraniu informacji o procesie produkcji, którego będzie częścią, określeniu wykonalności zaproponowanej koncepcji w etapie PoC, przeanalizowaniu zasadności biznesowej całego przedsięwzięcia i podpisaniu umowy przychodzi czas na realizację. To etap projektowy, wykonawczy oraz wdrożenie systemu wraz z jego testowaniem, uczeniem i regulacją. Jak więc powinna wyglądać automatyczna kontrola jakości i proces wdrożenia w kolejnych etapach?

Automatyczna kontrola jakości – realizacja projektu

Wizyjne systemy kontroli jakości produkcji tworzone w Etisoft Smart Solutions realizują zaawansowane procesy weryfikacji, kontroli i inspekcji. Można je zintegrować zarówno z układami automatyki – takimi jak sterowniki PLC, układy bazowania, czy casepackery, gdzie mogą kontrolować pracę robota, oraz systemami IT klienta. Dzięki takiemu podejściu automatyczna kontrola jakości odbywa się praktycznie bezobsługowo dostarczając wielu cennych danych.

Ze względu na zaawansowane rozwiązania jakie stosuje się w systemach wizyjnych do ich tworzenia niezbędni są wykwalifikowani mechanicy, automatycy, informatycy oraz specjaliści od układów wizyjnych. Dlatego podstawą stworzenia optymalnego systemu wizyjnego do kontroli jakości produkcji jest zgromadzenie dobrego zespołu projektowego. A następnie określenie szczegółowego harmonogramu realizacji projektu oraz jego  budżetu.

Po sporządzeniu projektów mechanicznych i schematów elektrycznych, a także w oparciu o model 3D zatwierdzony wcześniej przez klienta i uwzględnieniu wymiarów pozwalających dostosować system do istniejącej infrastruktury, budowane jest samo stanowisko.

Na tym etapie przeprowadzamy testy wewnętrzne, w których wykorzystuje się sample, czyli  wzorce produktów przekazane przez klienta na potrzeby uczenia maszynowego dla systemu wizyjnego. Przed montażem systemu u klienta wykonuje się testy końcowe i przedprodukcyjny rozruch stanowiska. Po pozytywnie zakończonych testach, system wdraża się w fabryce klienta.

automatyczna kontrola jakości

Wdrożenie

Instalacja systemu wizyjnego w zakładach klienta i jego integracja z linią produkcji może zająć od kilku godzin do kilku dni. Nie powoduje jednak zakłóceń samego procesu produkcji.

W okresie tym przeprowadza się kalibracje systemu, a także dostosowanie systemu wizyjnego do rzeczywistych warunków panujących w linii produkcyjnej klienta. Wraz z systemem do rąk klienta trafiają instrukcja obsługi i dokumentacja maszyny, a jego pracowników gruntownie się szkoli.

Wdrożenie kończy się odbiorami finalnymi SAT/FAT systemu przez klienta.

automatyczna kontrola jakości

Serwis

Systemy kontroli wizyjnej współpracujące z linią produkcyjną, automatyką przemysłową i systemami MES są podstawowym elementem procesu zarządzania jakością. Dlatego oprócz bezpieczeństwa na każdym etapie wdrożenia, bezpieczeństwa użytkowania wynikającego z zastosowania wysokiej klasy systemów, przestrzegania norm oraz zasad certyfikacji, zapewniamy stały nadzór doświadczonych inżynierów nad pracą wdrożonego systemu, wsparcie telefoniczne oraz sprawnie przeprowadzane naprawy gwarancyjne.  

Kolejne kroki

Modułowa budowa systemu oraz jego otwarta architektura umożliwiają upgrade w przypadku pojawienia się nowych wariantów produktów. A integracja z systemami IT umożliwia:

  • bezobsługową pracę systemu, ponieważ wszystkie niezbędne do kontroli jakości dane mogą zostać pobrane automatycznie z systemów klienta,
  • przekazywanie w czasie rzeczywistym informacji o procesie produkcyjnym, co pozwala błyskawicznie zareagować w przypadku jakichkolwiek problemów i, na przykład, oszczędzić surowce.
  • bieżącą weryfikację zgodności parametrów produktu ze specyfikacją,
  • zliczanie produkowanych wyrobów i przekazywanie tej informacji w czasie rzeczywistym do systemów zaopatrzenia oraz magazynu,
  • możliwość śledzenia produktów (traceability),
  • gromadzenie danych statystycznych, które mogą być podstawą analiz umożliwiających  wprowadzanie zmian w procesie produkcji. Pozwala to oferować nie tylko wysokiej jakości produkty, ale także identyfikować miejsca w procesie, które wymagają poprawy.

Pomagamy także uzyskać certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego (UDT)  dla naszych stanowisk.

Zastanawiasz się czy system wizyjny jest dla Ciebie? Czy będzie dobrym narzędziem do automatycznej kontroli jakości? Skontaktuj się z nami, pomożemy!

Kliknij tu!

Podobne artykuły

Back to top