Autonomiczne wózki widłowe IntraBot fork 1100 już pracują!
Tradycyjne wózki widłowe obsługiwane i kierowane przez człowieka są tzw. sercem większości operacji logistycznych i wykorzystuje się je praktycznie we wszystkich możliwych dziedzinach przemysłu. Jednym z dedykowanych alternatywnych rozwiązań dla automatyzacji transportu wewnętrznego oraz innych funkcji są autonomiczne wózki widłowe. Z tego tekstu dowiesz się jakie prace może wykonywać taki pojazd i co zyskasz wprowadzając go do swoich procesów magazynowych.
Jak autonomiczny wózek widłowy pomaga w procesach magazynowych
Przedstawiamy kolejny model robota autonomicznego sygnowanego przez Etisoft Smart Solutions, producenta i integratora systemów intralogistycznych. Widlaki – autonomiczne wózki widłowe IntraBot Fork 1100 funkcjonują już u wiodącego producenta opakowań foliowych. To zakład pracujący w cyklu 24/dobę przez 7 dni w tygodniu.
Jakiego rodzaju prace możemy zlecić autonomicznemu wózkowi widłowemu
Autonomiczne wózki widłowe wykonują takie prace jak przewożenie palet, koszy i innych jednostek logistycznych pobieranych z posadzki. Eliminujemy wówczas konieczność obsługi przez operatora, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pojazdów. Wobec coraz większych trudności z dostępem do zasobów ludzkich oraz rosnących kosztów zatrudnienia to bardzo obiecujące rozwiązanie dla nowoczesnej produkcji czy magazynowania.
Najważniejsze cechy:
- Robot ma mechanizm unoszący dostosowany do przewozu palet EPAL (120 x 80 cm; 120 x 100 cm). Sprawdza się także do standardowych koszy zgodnych z normą PN-EN 840 przytwierdzonych do dedykowanej platformy (138 x 96 cm)
- Może przewozić ładunki o wadze do 1100 kg
- Pobiera jednostki logistyczne z posadzki.
Podstawowe funkcjonalności:
- Porusza się autonomicznie z własną nawigacją
- Zawiera zaawansowany system bezpieczeństwa złożony m.in. z szeregu czujników. Dają one informacje o napotykanych obiektach, zbliżających się pracownikach i o obecności załadunku.
- Sterowanie misjami robotów odbywa się za pomocą aplikacji i panelu dotykowego
- Informacja o statusie robota dostępne są na tablicach i terminalach przywoławczych
- Urządzenia są kompatybilne z innymi produktami firmy Etisoft: infrastrukturą, systemami wizyjnymi, zrobotyzowanymi i oprogramowaniem.
Przykładowe misje:
- Odbierz towar ze stanowiska produkcyjnego
- Zawieź gotowy towar na magazyn
- Dostarcz komponenty na stanowiska produkcyjne.
Jakie wymierne korzyści można uzyskać po „zatrudnieniu” takiego pracownika?
- Precyzyjna, autonomiczna praca przyspiesza wszelkie procesy produkcyjno-magazynowe – np. transport wewnętrzny, przyjmowanie i wydawanie ładunków lub wszelkie inne operacje logistyczne
- Zwiększa się przewidywalność danego procesu oraz następuje jego skrócenie
- Takie problemy jak mylenie lokalizacji, gubienie ładunku czy kolizje są eliminowane
- Ograniczone do minimum zostają straty, jakie wynikają z uszkodzenia lub zniszczenia towaru w czasie transportu
- Robot może pracować przez 24 godziny na dobę, co umożliwia oddelegowanie personelu do innych prac.
Konieczność automatyzacji procesów produkcyjnych i magazynowych w ostatnich latach jest tematem, o którym coraz częściej i głośniej możemy usłyszeć. W tym kontekście samojezdne wózki widłowe są rozwiązaniem, które doskonale sprawdzi się w nowoczesnych przedsiębiorstwach.
Zastanawiasz się czy wózki autonomiczne sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie – skontaktuj się z nami! Jako projektant, producent i integrator posiadamy wiedzę i doświadczenie we wdrożeniach dla Przemysłu 4.0.