Co wpływa na jakość druku etykiet w drukarkach Zebra?
Drukarki Zebra cieszą się renomą niezawodnych urządzeń do drukowania etykiet zarówno w przemyśle, jaki i w logistyce, handlu i służbie zdrowia. Uznawane są za sprzęt wysokiej jakości, który gwarantuje precyzyjne wydruki nawet przy intensywnym użytkowaniu i w wymagających warunkach przemysłowych. Jednak czasem pojawiają się problemy z niewyraźnym nadrukiem czy nieczytelnym kodem kreskowym. W niniejszym artykule dowiesz się jak ustawienia parametrów druku i dobór właściwego materiału może wpłynąć na jakość druku etykiet.
Materiały eksploatacyjne do drukarek Zebra
Na jakość wydruku w drukarkach Zebra duży wpływ mają używane materiały eksploatacyjne, takie jak taśmy barwiące i same etykiety.
- Najczęstszym problemem związanym z jakością nadruku jest niewłaściwie dobrana taśma barwiąca – nie dostosowana do konkretnego rodzaju etykiet. Nadruk nieodpowiednią taśmą termotransferową „nie trzyma się” się dobrze powierzchni etykiety, po czasie może się ścierać i rozmazywać. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości nadruku i dobrej czytelności kodów kreskowych, nie kupuj najtańszej taśmy barwiącej. Pozorna oszczędność, przy zakupie niskiej jakości taśmy termotransferowej, może kosztować cię później zwiększoną ilością zwrotów i reklamacji, spowodowaną nieczytelnymi kodami kreskowymi. Przeczytaj jak dobrać taśmę termotransferową do etykiet
- Używanie etykiet termicznych do znakowania opakowań zbiorczych i palet jest wygodnym i niedrogim rozwiązaniem, gdyż nie stosuje się do ich zadruku taśmy barwiącej. Jednak pod wpływem temperatury jak i promieni słonecznych nadruk na etykietach termicznych blaknie i jest nie czytelny. Dlatego jeśli wyroby są długo przechowywane lub palety stoją na składowisku zewnętrznym a etykiety mają być czytelne, to zamiast etykiet termicznych stosuj do oznaczeń etykiety termotransferowe.
- Kolejnym błędem jest też używanie etykiet, które nie są przystosowane do druku termotransferowego lub etykiet od niesprawdzonego dostawcy. Dobrej jakości etykiety termotransferowe powleczone są specjalnym coutingiem, który gwarantuje dobrą przyczepność barwnika z taśmy termotransferowej. Używanie etykiet do drukarek laserowych, inkjetowych lub do flexografii, choć to się już zdarza coraz rzadziej, może powodować rozmazywanie się nadruku.
Ustawienia drukowania wpływające na jakość druku w drukarkach Zebra
Jakość wydruku zależy również od odpowiedniego ustawienia parametrów drukowania.
- Ustawienie temperatury druku (zaczernienia / gęstości). Dobór właściwej wartości (0-30) tego parametru powinien być uzależniony od użytej kombinacji etykiet i taśmy barwiącej (woskowa, woskowo-żywiczna, żywiczna). Zbyt wysoka temperatura druku prowadzi do przegrzania taśmy barwiącej, przyklejania się zbyt dużej ilości barwnika do etykiety, tworząc brzydki, nieregularny nadruk. Zmniejsza też żywotność włókien grzewczych głowicy drukującej. Z kolei zbyt niska temperatura zadruku może spowodować, że niektóre elementy pozostaną niedrukowane. Należy też pamiętać, że przy zmianie materiału lub/i rodzaju taśmy barwiącej, trzeba ponownie ustawić inną temperaturę.
- Kolejnym istotnym czynnikiem jest prędkość druku. Również prędkość drukowania dostosowujemy do wielkości etykiet i ilości grafiki. Jeśli materiał przesuwa się pod głowicą zbyt szybko, niektóre elementy grafiki czy kodów mogą być niedokładnie wydrukowane. Dlatego ważne jest dostosowanie prędkości drukowania do oczekiwanej jakości nadruku.
- Balans docisku (prawo – lewo) głowicy drukującej. Dotyczy to drukarek półprzemysłowych, przemysłowych, które drukują od lewej strony, gdzie materiał nie jest prowadzony centralnie. Nierównomierny docisk głowicy drukującej na całej szerokości materiału (etykiet na podkładzie) może prowadzić do pogorszenia jakości nadruku po jednej stronie etykiet oraz marszczenia się taśmy z barwnikiem (ukośne niezadrukowane linie).
- Docisk głowicy drukującej. Dotyczy to drukarek półprzemysłowych, przemysłowych. Siła docisku głowicy drukującej do materiału powinna być ustawiona optymalnie. Zbyt mały docisk głowicy może prowadzić do gorszej jakości nadruku na całej etykiecie. Zbyt wysoki do szybkiego zużycia się włókien grzewczych głowicy drukującej.
Uszkodzona głowica drukarki Zebra
Na jakość wydrukowanych kodów, tekstów i grafik może mieć wpływ zużycie głowicy drukującej. Uszkodzone (przepalone, wytarte) włókno głowicy nie nagrzewa się i w tym miejscu nie drukuje. Na etykiecie w miejscu, gdzie powinien być czarny nadruk, pojawiają się są niezadrukowane pionowe linie. Nadrukowana grafika może wyglądać nieestetycznie, a kod kreskowy może nie być czytelny dla czytników kodów. Wówczas konieczna jest wymiana głowicy drukującej na nową.
Brudna głowica drukująca
Innym problemem są białe plamki na czarnych nadrukach, które zazwyczaj są spowodowane przez zabrudzenia na głowicy. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy regularnie czyścić głowicę drukarki, usuwając z niej resztki kleju, barwnika i drobne zanieczyszczenia.
Niska rozdzielczość głowicy drukującej
Drukarki o niskiej rozdzielczości głowicy (203dpi) mogą nie zapewniać optymalnej jakości druku, zwłaszcza w przypadku małych czcionek i elementów graficznych. W zastosowaniach, gdzie wymagany jest dokładny nadruk kodów kreskowych i kodów 2D na małych etykietach, zaleca się stosowanie drukarek o wysokiej rozdzielczości głowicy 300dpi i 600dpi. Ma to szczególne znaczenie przy druku kodów 1D/2D graficznie np. zwykle z plików PDF, gdzie błędy przeskalowania takich „graficznych” kodów zmniejszają się wraz ze zwiększaniem rozdzielczości druku.
Przeczytaj jak rozdzielczość głowicy wpływa na jakość druku
Źle przygotowana grafika
Drukarki termotransferowe przeznaczone są głównie do drukowania oznaczeń przemysłowych, jednokolorowych. Nie drukują się też odcienie szarości, jest tylko albo biały punkt (brak nadruku) albo czarny (nadruk). W momencie projektowania etykiety z logotypem należy wcześniej starannie przygotować monochromatyczną grafikę, najlepiej w formacie bezstratnym bmp, png dla określonej rozdzielczości. Wstawione na etykietę obrazy kolorowe lub w odcieniach szarości zostaną wprawdzie automatycznie przekonwertowane, ale mogą zostać wydrukowane w nie satysfakcjonującej jakości. Należy też upewnić się czy program do projektowania etykiet obsługuje formaty jpg, png.
Zobacz program do ETILABEL do projektowania i druku etykiet
Wysokiej klasy drukarki Zebra nie zagwarantują Ci wysokiej jakości drukowanych etykiet. Zadbaj zawsze o odpowiednie materiały, regularne czyszczenie urządzenia oraz optymalizację ustawień drukowania.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w wyborze drukarki, programu do etykiet i materiałów eksploatacyjnych, napisz do nas!