Dodatkowe znakowanie etykiety nadrukiem inkjet w procesie automatycznej aplikacji

14 gru 2021 - Michał Wąs

Etykieta na produkcie jest źródłem informacji, jednak niekiedy dane jakie się na niej znajdują mogą być niekompletne. Pewne składowe etykiety (np. nr seryjny, nr zlecenia, data) można wygenerować dopiero w trakcie procesu produkcyjnego. Można też to zrobić w trakcie procesu pakowania i magazynowania. W jaki sposób przeprowadzić dodatkowe znakowanie etykiety i uzupełnić dane na etykiecie, która jest już naklejona na produkt?

Rozwiązaniem jest wyposażenie linii produkcyjnej w dodatkowy system znakujący oparty na drukarce inkjet. Drukarka przy użyciu atramentu naniesie brakujące dane w wolnych polach etykiety. Warunkiem koniecznym jest, aby dodatkowy proces znakowania był realizowany na etapie gdy produkt przemieszcza się oraz jego pozycjonowanie jest stałe. Możliwe jest znakowanie nieporuszającego się produktu. Wiąże się to z zainstalowaniem dodatkowego systemu pneumatycznego lub serwomechanizmu nadającemu ruch głowicy drukującej.

Dodatkowe informacje nanoszone techniką atramentową mogą przyjmować wartości zarówno stałych i zmiennych danych, kodów 1D/2D oraz grafik. Komunikację z systemami nadrzędnymi zapewniają interfejsy Ethernet TCP/IP lub szeregowy. W przypadku zmiennej prędkości znakowanego produktu konieczne jest zainstalowanie opcjonalnego enkodera. Dostarczone wraz urządzeniem oprogramowanie pozwala w łatwy sposób wykonać projekty zadruków oraz ustawienie pewnych reguł realizacji zleconych zadań. Np. zasad funkcjonowania pól działających w trybie numeratorów.

Dodatkowe znakowanie etykiety metodą inkjet

Niewątpliwą zaletą dodatkowego znakowania inkjet jest możliwość pracy przy znacznie szybszych prędkościach (do 600m/min) niż tradycyjne znakowanie etykietą z drukiem termotrasferowym. W zależności od powierzchni etykiety (papier/folia) stosuje się odpowiednie tusze na bazie wody lub rozpuszczalnika zapewniając trwały i czytelny nadruk. Ze względu na szeroką gamę proponowanych barw możliwe jest wyróżnienie dodanych informacji na etykiecie w innym kolorze. Dla szczególnych wymagań druk można nanieść niewidocznym dla oka tuszem. Jest on widoczny tylko podczas oświetlenia lampą UV.

dodatkowe znakowanie etykiety

Alternatywą dla dodatkowego znakowania etykiety umieszczonej na produkcie jest oznaczenie atramentem etykiety znajdującej się na wstędze zainstalowanej w automatycznym aplikatorze etykiet. Zadruk realizuje się w trakcie przesuwania wstęgi  podczas kolejnych cyklów nakładania etykiet na produkty. Takie rozwiązanie zaleca się do znakowania etykiet przeznaczonych do oklejenia produktów cylindrycznych. Chodzi tu np. o butelki i puszki. To ze względu na trudności z ich pozycjonowaniem do wykonania dodatkowego zadruku w odpowiednim miejscu na etykiecie.

dodatkowe znakowanie etykiety

Uniwersalność i elastyczność w prawidłowym znakowaniu produktów

W szczególnych przypadkach połączenie automatycznych systemów etykietujących pracujących w kooperacji z modułami inkjet zapewni uniwersalność i elastyczność w prawidłowym znakowaniu produktów. Niskie koszty eksploatacji nie będą obciążeniem ekonomicznym a łatwa obsługa zapewni komfort w codziennym użytkowaniu odciążając operatorów linii produkcyjnej.

Interesuję Cię temat automatycznej identyfikacji, chcesz dowiedzieć się więcej – pomożemy rozwiązać ten problem. Skontaktuj się z nami!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top