Instrukcje obsługi – jaką wybrać? Z oprawą szytą czy klejoną?
Nieodłącznym elementem urządzeń elektronicznych wprowadzanych na rynek są takie druki jak instrukcje obsługi. Znajdziemy w nich przede wszystkim najważniejsze informacje dotyczące podstawowej obsługi zakupionego produktu. Znajdują się tam także porady techniczne, które w razie awarii pomogą zidentyfikować problem jeszcze przed kontaktem z serwisem. Kluczowym elementem wpływającym na wygląd instrukcji jest jej oprawa. Jak zatem wybrać odpowiednią?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, producenci są zobligowani do dostarczania zakupionych przez klientów produktów wraz z instrukcją obsługi. Powinna być ona czytelna i jasna w zrozumieniu. Normy stawiają nacisk na przejrzystość i zrozumiałość treści, która ma być dopasowana do wiedzy standardowego użytkownika. Tak przygotowane ostrzeżenia dotyczące potencjalnych zagrożeń minimalizują ryzyko korzystania z produktu w sposób nieprawidłowy.
Dlaczego w instrukcjach obsługi tak ważna jest okładka?
Gdy zadbaliśmy już o jakość zawartych w instrukcji obsługi treści, warto odpowiedzieć sobie na pytania związane z jej cechami fizycznymi. Należy wybrać odpowiadający naszym oczekiwaniom papier oraz jego grubość zarówno do środka instrukcji, jak i dla okładki. Istotna jest również oprawa instrukcji, która bezpośrednio wpływa na jej wygląd oraz ergonomię użytkowania. W tym artykule dowiesz się, która oprawa najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Ze względu na techniczny charakter instrukcji obsługi, raczej nie opłaca się inwestować w trwałe i zdecydowanie bardziej estetyczne twarde oprawy klejone. Te sprawdzają się idealnie na przykład przy produkowaniu notesów. Na rynku zatem w tej kategorii dominują dwa główne rodzaje opraw. Tak zwana oprawa szyta drutem (zszywką) oraz miękka oprawa klejona. Obydwie wykorzystują okładkę w formie papieru albo tej samej grubości co środek, albo delikatnie grubszą, by wyróżnić się na tle zawartości. Na czym więc polega różnica?
Instrukcje obsługi w oprawie szytej
Oprawa szyta, zwana oprawą zeszytową, polega na złączeniu arkuszy papieru odpowiadającymi za treść wraz z okładką za pomocą drutu (zszywek). W jednej instrukcji najczęściej stosuje się dwie metalowe zszywki, które przebijają wszystkie arkusze papieru, co tworzy wystarczająco trwałe, bezklejowe połączenie. To rozwiązanie nadaje się idealnie do instrukcji obsługi, które zawierają maksymalnie kilkadziesiąt stron. Maksymalna liczba waha się np. ze względu na rodzaj papieru. Jednak im więcej stron, tym manual będzie coraz mniej wygodny w obsłudze. Grzbiet będzie nieestetycznie wybrzuszony, a kartkowanie instrukcji utrudnione.
Instrukcje obsługi w oprawie klejonej
Proces tworzenia okładek klejonych polega na połączeniu arkuszy papieru przy pomocy kleju, a następnie doklejeniu okalającej całość okładki. Klej zapewnia mocne i trwałe połączenie kartek instrukcji, nawet w przypadku dużej ilości stron. To rozwiązanie stosuje się najczęściej do manuali zawierających od kilkudziesięciu do kilkuset stron. Tak obszerne instrukcje najprawdopodobniej będą posiadały tłumaczenie na wiele języków. Przez to ich wykorzystanie jest bardziej uniwersalne, jednak kosztem jej ciężaru i grubości. Dzięki rozcięciu arkuszy na pojedyncze strony i sklejeniu ich od strony grzbietu, klejone instrukcje obsługi nie tracą na estetyce wraz ze wzrostem ilości stron.
Instrukcje obsługi w grupie Etisoft
Drukarnia Graffiti, członek Grupy Etisoft, wykorzystuje swoje doświadczenie w druku produktów na papierze, które producent dostarcza wraz ze swoim urządzeniem do klienta. Nasz doświadczony zespół ekspertów chętnie doradzi w kwestiach związanych z technicznymi aspektami druku. Pomoże też wybrać idealne rozwiązanie dostosowane do wymagań jakościowych, jakie muszą spełniać instrukcje obsługi.
Jeśli szukasz wydrukowanych na czas instrukcji obsługi i innych wydruków na papierze, to jesteśmy odpowiednim partnerem dla Ciebie. Nasza doświadczenie w branży sprawia, że dostarczamy nie tylko produkty, ale również pewność, że zabezpieczymy Twój łańcuch dostaw na lata.