panele membranowe

Panele membranowe

8 cze 2021 - Tomasz Gałecki

Panele membranowe, inaczej zwane klawiaturami foliowymi lub membranowymi to podstawowy element większości maszyn, bądź urządzeń elektronicznych. Stosuje się je głównie jako panele operatorskie i odpowiadają za interakcję użytkownika z maszyną. Klawiatury te chętnie wykorzystują producenci różnego rodzaju elektroniki użytkowej. Powodem są wysokie walory estetyczne oraz niezawodność działania i łatwość montażu. Dzięki nim budowa całych paneli sterujących jest „odchudzona” do minimum. Nie mają one także ruchomych elementów takich jak klawisze i pokrętła.

Panele membranowe w dowolnym kształcie, kolorze…

Na potrzeby klienta wykonuje się klawiatury w dowolnym kształcie, kolorze, wykończeniu matowym lub błyszczącym oraz różnymi uszlachetnieniami i dodatkami. Mogą to być klawiatury całkiem płaskie. Jednak obecnie najczęściej produkuje się je z różnymi rodzajami tłoczeń i uwypukleń powierzchni w miejscach przycisków.

Technologia produkcji paneli membranowych, mimo że znana i powszechnie stosowana od wielu nieustannie się rozwija. Ma też zastosowanie w coraz większej ilości urządzeń.  Powoli rezygnuje się z przetłoczeń i metalowych styczników i zastępuje się je drukowanymi polami pojemnościowymi wykrywającymi dotyk palca. Przekłada się to bezpośrednio na spadek cen tego rozwiązania, a tym samym obniżenie kosztu produkcji całego urządzenia. Dzięki zastosowaniu paneli membranowych wielu producentów oferuje wykonanie gotowego urządzenia już od kilku sztuk lub oferuje różne modele tego samego urządzenia zmieniając jedynie wzór samego panelu.

panele membranowe

Jak powstają panele membranowe

Powstają one z kilku warstw, na które składają się zazwyczaj:

  • folia dekoracyjna – wierzchnia warstwa najczęściej wytwarzana na transparentnej folii poliestrowej lub folii PC o specjalnych właściwościach, które gwarantują wytrzymałość na wielokrotne naciskanie. Nadruk realizuje się za pomocą maszyn cyfrowych (stosowany w niskich nakładach i prototypach). Mogą to też być maszyny sitodrukowe (stosuje się je przy wysokich nakładach). Zadruk wykonuje się od spodniej strony arkusza, dzięki czemu cały panel jest zabezpieczony przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Na tej warstwie znajduje się wzór graficzny klawiatury, a także tłoczenia, lakier, transparentne fragmenty na diody SMD lub ekrany LCD. Farby stosowane do druku takich elementów muszą charakteryzować się wyższą elastycznością. Dzieje się tak względu na warunki w jakich będą funkcjonować oraz trwałością koloru co ma znaczenie przy panelach wystawionych na promieniowanie słoneczne.
  • folia ze ścieżkami przewodzącymi i polami kontaktowymi – druk na folii poliestrowej wykonuje się metodą sitodruku z użyciem specjalnej farby zawierającej cząsteczki srebra. Następnie wygrzewa się go w odpowiedniej temperaturze przez określony czas. W kolejnym etapie ( również sitodrukiem ) nanosi się warstwy węglowe w miejscach kontaktowych. Te także wymagają wygrzania w odpowiedniej temperaturze. Następnie drukuje się specjalną warstwa izolacyjna. Zabezpiecza ona ścieżki przed utlenianiem.
  • warstwa klejąca –  jest to rodzaj dwustronnej warstwy klejącej służący do łączenia poszczególnych folii ze sobą.
  • metalowe styczniki – służące do aktywacji pola kontaktowego znajdującego się na folii ze ścieżką elektroniczną. Chowa się je w miejscu przetłoczeń folii dekoracyjnej pomiędzy warstwami.
  • Spodnia warstwa klejąca – służy do trwałego połączenia całego panelu membranowego z podłożem czyli obudową urządzenia.
panele membranowe

Bez wątpienia, panele membranowe zrewolucjonizowały produkcję wszelkich urządzeń sterowanych elektronicznie i będą stosowane jeszcze przez wiele lat. Tu przeczytasz także o innych rodzajach paneli.

Zapraszamy do kontaktu!

Zapytanie

Podobne artykuły

Back to top